Co na ból gardła w ciąży?

W trakcie trwania ciąży przyszła mama dokłada wszelkich starań, aby zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Kobiety zdają sobie sprawę, że w ten sposób chronią nie tylko siebie, ale i nienarodzone dziecko. Priorytetową kwestią staje się wyeliminowanie niebezpiecznych aktywności, oszczędzanie organizmu oraz niebagatelizowanie ewentualnych dolegliwości bólowych. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów choroby, kobiety w ciąży szukają bezpiecznych i skutecznych rozwiązań. Nie ulega wątpliwości, że ciąża wyklucza możliwość przyjmowania niektórych leków. Dlatego też niezwykle istotna jest świadomość działań, jakie może podjąć kobieta w ciąży w celu wyeliminowania objawów choroby. Co można stosować na ból gardła w ciąży?

Co na ból gardła w ciąży? – zmiany hormonalne

Kobieta w ciąży powinna być w stałym kontakcie z lekarzem specjalistą. W przypadku pojawienia się pierwszych oznak choroby nie warto zwlekać z konsultacją medyczną. Lekarz prowadzący ciąże jest w pełni zaznajomiony z poszczególnymi parametrami zdrowotnymi pacjentki. Specjalista ma też odpowiednie kwalifikacje, aby dobrać skuteczne metody walki z niewielkim przeziębieniem czy bólem gardła. Należy pamiętać, że w trakcie trwania ciąży organizm kobiety zobligowany jest do adaptacji w specyficznych warunkach. Zmiany hormonalne mogą generować poczucie osłabienia i gorsze samopoczucie. Kobieta w ciąży jest też zdecydowanie bardziej narażona na infekcje. Szybka reakcja, konsultacja z lekarzem prowadzącym, a także stosowanie bezpiecznych leków i metod zwalczających objawy pozwala szybko uporać się z bólem gardła.

Co w ciąży na ból gardła? – profilaktyka

W przypadku dostrzeżenia pierwszych objawów choroby (tj. np. ból gardła), nie warto wpadać w panikę. Jeśli dolegliwościom bólowym nie towarzyszy wysoka gorączka, to taki stan nie jest zwykle powodem do niepokoju. Prymarną kwestią, o jakiej należy bezwzględnie pamiętać w trakcie trwania ciąży, jest dostarczanie organizmowi odpowiednich substancji i składników odżywczych. Stosowanie zbilansowanej diety, picie wody, a także zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki snu to aspekty, które znacząco wpływają na samopoczucie i odporność kobiety.

Co można stosować na ból gardła w ciąży? – ziołowe, domowe kuracje

W przypadku bólu gardła przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów i stosowanie nawilżaczy powietrza w pomieszczeniach jest niezwykle istotne. Aby nawilżyć śluzówkę i zminimalizować ból, warto zdecydować się na napary ziołowe (np. z rumianku). Dobrą alternatywą mogą okazać się także ziołowe preparaty w formie tabletek, które dostępne są bez recepty w aptekach. O skład produktu najlepiej zapytać farmaceutę. Należy unikać picia naparów z szałwii. Mimo że ma ona silne właściwości przeciwzapalne i rozkurczające, lepiej ograniczyć jej przyjmowanie. Można natomiast stosować ją w niewielkich ilościach jako napar do płukania gardła. Picie szałwii w tracie ciąży nie jest szczególnie zalecane, ponieważ w składzie zioła znajduje się tujon, czyli substancja, która może powodować przedwczesne skurcze.

Jak leczyć ból gardła w ciąży? – stosowanie leków

Stosowanie leków na ból gardła w trakcie trwania ciąży jest dopuszczalne, jednak powinno być skonsultowane z lekarzem specjalistą – niezależnie od tego, czy dany preparat dostępny jest bez recepty, czy też nie. Kobiety w ciąży muszą mieć pełną świadomość tego, że nie wszystkie dostępne na rynku leki są bezpieczne dla przyszłego maleństwa. Za bezpieczne składniki można uznać witaminę C, porost islandzki oraz propolis. Na rynku dostępne są preparaty lecznice, które zawierają w składzie wyłącznie bezpieczne substancje. Jeśli jednak ból gardła nie jest ostry, a dolegliwościom nie towarzyszy wysoka gorączka, lepiej zdecydować się na profilaktyczne działania i domową kurację. Oprócz ziołowych naparów i herbat, dobrym rozwiązaniem może być także płukanie gardła przy użyciu soli fizjologicznej. Jednocześnie należy pamiętać o rozwagę przy jej stosowaniu. Zbyt częste stosowanie soli generuje podrażniania.