Co na ból głowy w ciąży?

Dolegliwości charakterystyczne dla ciąży przeważnie idą w parze ze standardowymi problemami zdrowotnymi, które mogą przydarzyć się każdej osobie. Ból głowy niestety jest powszechnym problemem, dlatego trzeba nauczyć się, jak najlepiej sobie z nim radzić.

Oczekując dziecka, nie da się jednak stosować wszystkich dostępnych metod radzenia sobie z problemem. Co na ból głowy w ciąży? Podpowiadamy, jak radzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami skutecznie, a zarazem w pełni bezpiecznie!

Co na ból głowy w ciąży? Leki dostępne dla kobiet ciężarnych

Ciąża jest trudnym czasem pod względem dolegliwości czysto fizycznych. Niestety nie można tu liczyć na taryfę ulgową, ponieważ te kilka miesięcy rządzi się swoimi prawami. Nawet podstawowe metody leczenia, które zwykle można stosować doraźnie, w czasie ciąży wymagają każdorazowej konsultacji z lekarzem. Takie postępowanie jest podyktowane dbałością o stan płodu.

Niektóre substancje zawarte w lekach mogą mieć negatywny wpływ, dlatego też nie można ich przyjmować, jeśli specjalista nie zalecił ich do stosowania. Nawet jeśli zastanawiasz się, co można wziąć na ból głowy w ciąży, jest to podstawą do skontaktowania się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Co można wziąć na ból głowy w ciąży?

Ból głowy jest dokuczliwą dolegliwością, która potrafi zaburzyć cały rytm dnia. Nic więc dziwnego, że poszukujemy skutecznych sposobów na jej eliminację. W ciąży można stosować pewne środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, jednak nadal w ścisłym kontakcie z lekarzem. Tylko on jest w stanie określić, czy stosowanie danego leku nie będzie zagrożeniem dla ogólnego przebiegu ciąży.

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie ogólnodostępne leki przeciwbólowe są bezpieczne dla kobiet w ciąży, dlatego zawsze trzeba skontaktować się ze specjalistą. Takie działanie zapewnia duże poczucie bezpieczeństwa podczas doraźnego stosowania preparatów uśmierzających ból.

Co w ciąży na ból głowy? Pozostałe sposoby na złagodzenie dolegliwości

Oczywiście zażycie leku przeciwbólowego jest najskuteczniejszym sposobem na ból, ponieważ działa szybko i dokładnie. Niestety, w ciąży nie zawsze istnieje możliwość skorzystania z medykamentów, dlatego też dobrze znać alternatywne metody radzenia sobie z problemem.

Jeśli zastanawiasz się, co w ciąży na ból głowy, musisz zacząć od rozpoznania możliwej przyczyny problemu. Ta dolegliwość bardzo często wynika z braku snu czy nadmiaru stresu. Są to sytuacje, których skutki można wyeliminować poprzez odpoczynek. Szczególnie w czasie ciąży niezwykle ważne jest, aby należycie dbać o regenerację oraz relaks.

Przed położeniem się do łóżka dobrze jest wykonać również delikatny masaż skroni, szyi i barków. Działa kojąco oraz rozluźniająco, a ponadto może pomóc złagodzić dolegliwości bólowe.

Co na ból głowy w ciąży? Leki i nie tylko

Mimo że najczęstszym schematem stosowanym przez pacjentów w razie pojawienia się dolegliwości bólowych jest zażycie leków, to w rzeczywistości istnieje jeszcze wiele innych sposobów na radzenie sobie z trudną sytuacją. Należy mieć je na uwadze zwłaszcza w okresie ciąży, w kiedy to delikatne sposoby będą zdecydowanie najbezpieczniejsze.

Oprócz wspomnianego wcześniej odpoczynku dobrze jest zastosować zimne kompresy. Przykładanie schłodzonych okładów do okolic skroni i czoła może pomóc zmniejszyć ból głowy. Warto też spróbować wziąć prysznic w chłodnej wodzie.

Temperatura działa inaczej w każdym przypadku, dlatego jeśli zimny kompres nie pomaga, warto z kolei użyć jego ciepłej wersji. W niektórych wariantach ból głowy może być spowodowany skurczem mięśni szyi. Wtedy przykładanie ciepłego kompresu do okolic szyi i barków może pomóc w rozluźnieniu mięśni oraz złagodzeniu dyskomfortu.

Co na ból głowy w ciąży? Delikatny ruch i ćwiczenia oddechowe

Głębokie i spokojne oddychanie może pomóc w redukcji napięcia mięśni oraz zmniejszenia bólu głowy. Do dolegliwości tego typu może prowadzić również odwodnienie, dlatego ważne jest, aby pić odpowiednią ilość wody. Jeśli ból nieco ustąpi, do rutyny ciążowej można wprowadzić bezpieczne pozy w ramach jogi.