Co na żylaki w ciąży?

Ciąża to piękny, ekscytujący i radosny czas dla większości kobiet. Jednakże może również wiązać się z wieloma fizycznymi zmianami czy dyskomfortem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi boryka się wiele pań w tym okresie, są żylaki. To powiększone, skręcone żyły, pojawiające się tuż pod powierzchnią skóry - najczęściej na nogach.

Żylaki stanowią jedno ze schorzeń układu krążenia. Ze względu na dość poważne następstwa pojawienia się ich, zdecydowanie warto je leczyć, ponieważ nie są jedynie estetycznym mankamentem. Co stosować na żylaki w ciąży?

Żylaki na nogach w ciąży - czym są spowodowane?

Żylaki to dość problematyczny temat. Najczęściej powodowane są podwyższonym ciśnieniem w naczyniach, które może wystąpić w trakcie ciąży z powodu zwiększonej objętości krwi i nacisku rosnącej macicy na żyły miednicy.

Zmiany hormonalne podczas ciąży niekiedy również powodują rozluźnienie ścian żył, co może być kolejną przyczyną tego przykrego schorzenia. Często duże znaczenie odgrywają także uwarunkowania genetyczne. Co ciekawe, zazwyczaj znikają po ciąży. Jednak, jeśli po 6 miesiącach nadal są widoczne, należy podjąć odpowiednie kroki.

Co stosować na żylaki w ciąży? Skuteczne metody

Dzięki obecnemu dostępowi do wielu materiałów, a także rozwojowi medycyny, mamy możliwość skorzystania z różnych skutecznych sposobów. Dzięki nim można zapobiec pojawianiu się żylaków. Warto znać parę porad, które z pewnością pomogą.

Pomocne przy żylakach mogą być przede wszystkim regularne ćwiczenia. Znacznie poprawią krążenie i zmniejszą nacisk na żyły. Mimo wszystko w trakcie ciąży należy zachować ostrożność oraz podejmować głównie nieobciążające aktywności, takie jak spacery, pływanie czy joga.

Jeżeli żylaki stają się uporczywe, to można sobie pomóc poprzez podnoszenie nóg powyżej serca, aby poprawić przepływ krwi. Wystarczy położyć się na plecach, a stopy ułożyć na poduszkach.

Oprócz tego pomocne okazują się pończochy uciskowe. Są specjalnie projektowane do wywierania nacisku na nogi, co może skutecznie pomóc przy zmniejszaniu obrzęku, a tym samym poprawia krążenie.

Warto również unikać zbyt długiego stania lub siedzenia w jednej pozycji, ponieważ to może zwiększać nacisk na żyły, a tym samym przyczyniać się do powstawania żylaków.

Co na żylaki w ciąży? Zmniejszenie nacisku na żyły

Utrzymywanie zdrowej wagi może być skuteczne. Zbędne kilogramy stanowią dodatkowy ciężar dla nóg, a tym samym sprawiają ucisk. Mimo wszystko w ciąży ciężko jest utrzymać stałą wagę z wiadomych względów, a specjaliści pod żadnym pozorem nie polecają odchudzania w tym czasie. Dlatego najlepszym sposobem w tym zakresie jest zweryfikowanie jadłospisu i wzbogacenie go o warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste.

Najważniejszym aspektem jest to, aby dbać o odpowiednie odciążenie i zmniejszenie nacisku na żyły. Przede wszystkim może pomóc odpowiednia profilaktyka, dbanie o nogi, odciążanie ich, regularne masaże i nawilżanie skóry - to wszystko da ogromną ulgę w przypadku uporczywych żylaków.

Wszystkie tego typu zabiegi przyspieszają krążenie, a tym samym zmniejszają ciśnienie w żyłach oraz zapobiegają występowaniu żylaków. Warto wiedzieć, co można stosować w takich przypadkach, aby nie doświadczyć tego przykrego schorzenia lub chociaż trochę je zminimalizować.

Co stosować na żylaki w ciąży? Leczenie

Czasem różne rady nie są pomocne i wówczas w niektórych przypadkach zachodzi konieczność skorzystania z rady lekarza. W momencie, gdy żylaki stają się uporczywe, powodują znaczny ból czy dyskomfort, należy udać się do odpowiedniego specjalisty, który zleci odpowiedniego leczenie, takie jak skleroterapia czy zabieg przy użyciu lasera, aby zmniejszyć rozmiar i poprawić stan żył.

Żylaki to częsty problem podczas ciąży, jednak można sobie z nimi poradzić za pomocą kilku zmian w stylu swojego życia. Regularne ćwiczenia, podnoszenie nóg, noszenie pończoch czy utrzymywanie odpowiedniej wagi to pomocne sposoby przy tym problemie, które jednocześnie poprawiają ogólny komfort podczas ciąży. Co istotne, zanim zaczniemy wprowadzać jakiekolwiek zmiany, warto skonsultować się z lekarzem.