Czy masaż w ciąży jest bezpieczny?

Ciąża to czas, w którym trzeba sprawdzić wiele kwestii, nad którymi człowiek w zwykle by się nie zastanawiał. Do tego typu tematów należy masaż w ciąży. W związku z tym, że ten okres wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, jak bóle mięśni, kręgosłupa i wielu innych części ciała, kobiety chciałyby choć częściowo rozwiązać te kwestie oraz złagodzić tego typu dolegliwości za pomocą masażu. W tym temacie pojawiają się jednak wątpliwości. Czy można chodzić na masaż w ciąży? Odpowiedź na to pytanie i kilka innych znajdziesz w poniższym wpisie.

Masaż w ciąży - co daje i na co może pomóc?

Na wstępie warto zaznaczyć, że masaż w ciąży może pomóc kobiecie w wielu kwestiach. Po pierwsze w tym czasie ciężarne mogą być narażone na dużo stresu związanego z przyjściem dziecka na świat. Stres może negatywnie wpływać zarówno na kobietę, jak i maluszka, dlatego masaż relaksacyjny może przynieść bardzo pozytywne efekty. Kolejnym aspektem jest kwestia pielęgnacyjna, ponieważ można skorzystać z profesjonalnego masażu, pomocnego w zapobieganiu pojawiania się na przykład rozstępów.

W celu zniwelowania nieprzyjemnych efektów występujących w czasie ciąży można skorzystać z masażu prenatalnego. W zależności od zaawansowania możesz go wykonać sama lub przy pomocy specjalisty. Koniecznie musisz mieć na uwadze to, że masaż wykonany samodzielnie mający na celu rozluźnienie mięśni na przykład ud czy brzucha musi być bardzo delikatny. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie masaż zrobiony przez profesjonalistów, ze względu na to, że nieprawidłowo wykonany może stanowić zagrożenie oraz wiązać się z niepożądanymi skutkami.

Masaż w ciąży - czy można bezpiecznie z niego korzystać?

Jeżeli zastanawiasz się, czy pójście na masaż w ciąży będzie dobrym pomysłem, to musisz poznać kilka istotnych informacji. Przede wszystkim tego typu zabiegi powinny być wykonywane dopiero od drugiego trymestru. Na masaż w ciąży warto wybrać się do sprawdzonej osoby, która zajmuje się tym profesjonalnie. Jest to bardzo istotne między innymi ze względu na to, że przeprowadzenie tego typu zabiegu różni są od zwykłej sesji. Specjaliści korzystają z profesjonalnych kosmetyków przeznaczonych do masowania ciężarnych kobiet. Oprócz tego zawsze zadbają o to, aby przyszła mama w trakcie masażu była w bezpiecznej i wygodnej pozycji, która w żaden sposób nie zagraża ciąży.  Najczęściej kobieta w trakcie masażu będzie znajdowała się w pozycji siedzącej, leżąc na boku lub na plecach.

Przed wybraniem się na masaż warto skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym i zasięgnąć jego opinii. Może się również zdarzyć, że masażysta będzie wymagał od Ciebie potwierdzenia od ginekologa dotyczącego możliwości wykonania masażu. Co ciekawe, okazuje się, że odpowiednio przeprowadzane masaże w ciąży mogą lepiej wpłynąć na zdrowie noworodka.

Masaż w ciąży - przeciwwskazania

Masaż powinien być wykonywany w przypadku, gdy ciąża przebiega prawidłowo. Jednak nawet w takiej sytuacji warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ na podstawie wyników badań będzie mieć możliwość zadecydowania o tym, czy zabieg jest wskazany. Wszelkie problemy z ciążą, jak odklejenie łożyska, zahamowanie wzrostu płodu bądź zagrożenie poronieniem będą uniemożliwiały bezpieczny masaż. Jednak wśród innych przeciwwskazań mogą być również takie, które nie są bezpośrednio związane z odmiennym stanem. Zaliczają się do nich inne problemy zdrowotne, na przykład cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy anemia. Właśnie ze względu na to, że nie zawsze będzie możliwe bezpieczne wykonywanie masażu, konieczna jest konsultacja z lekarzem i wzięcie pod uwagę jego zaleceń.

Czy masaż w ciąży jest bezpieczny?

Masaż w ciąży, który będzie właściwie wykonany, zgodnie z zaleceniami lekarza nie będzie stanowił zagrożenia ani dla zdrowia przyszłej matki, ani dla płodu. Przeciwnie - taki zabieg może przynieść bardzo wiele pozytywnych efektów, dlatego jeśli czujesz taką potrzebę, to warto wybrać się do doświadczonego specjalisty.