Czy można używać octu w ciąży?

Dolegliwości w ciąży mogą być bardzo uciążliwe, niezależnie od tego, czy mowa o wczesnym etapie, czy może o czasie przygotowania do porodu. Im więcej problemów zdrowotnych i obciążenia dla organizmu tym większa chęć poszukiwania naturalnych sposobów radzenia sobie z nimi. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy można używać octu w ciąży, dlatego rozwiewamy wszelkie wątpliwości z tym związane. 

Czy można ocet w ciąży i czym on jest?

Ocet to płynny kwas organiczny, powstający w wyniku fermentacji alkoholu odbywającej się dzięki działaniu bakterii kwasu octowego. Proces ten nazywa się fermentacją octową lub octowaniem i można poddawać jego działaniu różne substancje zawierające cukry, w tym wino, sok z owoców, piwo czy zacier z alkoholowych fermentacji. Najbardziej popularny, a jednocześnie powszechnie dostępny jest ocet spożywczy, wytwarzany zazwyczaj z winogron, jabłek lub kukurydzy. 

Głównym składnikiem octu spożywczego jest kwas octowy, który nadaje całemu płynowi charakterystyczny kwaskowy smak i zapach. Oczywiście smak i aromat różnią się nieco w zależności od wybranego rodzaju octu i surowca, z którego został wyprodukowany. Taką różnicę widać na przykładzie octu winnego, który ma dużo delikatniejszy smak niż ocet jabłkowy. 

Najpopularniejsze sposoby zastosowania octu - czy można używać octu w ciąży?

Ocet znajduje szerokie zastosowanie w kuchni jako składnik wielu dań. Jest on używany do marynowania mięsa, ryb lub warzyw, jako że nadaje potrawom głębszy smak, a także zapobiega rozwojowi różnych bakterii. Popularne jest dodawanie octu do różnych sosów i dressingów (w tym sosów winegret), jako że nadaje on potrawom charakterystyczny kwaskowy smak. Ocet jest często niezbędny w procesie kiszenia warzyw, w tym ogórków i kapusty - proces ten wykorzystuje się do przedłużenia trwałości produktów. Miłośniczki japońskiej kuchni mogą tym bardziej zacząć zastanawiać się nad tym, czy można używać octu w ciąży, jako że jego ryżowa odmiana jest wykorzystywana do przygotowywania ryżu do sushi, a także innych tradycyjnych potraw. 

Czy w ciąży można używać octu w kuchni? 

Na wcześniej wymienionych przykładach widać, że ocet spożywczy znajduje szerokie zastosowanie w przygotowaniu potraw, co natomiast może być zastanawiające dla kobiet ciężarnych. To, co jeszcze przed ciążą bez problemu gościło na talerzu, w czasie oczekiwania na dziecko może okazać się niedozwolone. Nie zaleca się spożywania dużych ilości octu spożywczego w ciąży, jako że może powodować niepożądane skutki uboczne, szczególnie dokuczliwe w ciąży. Kwas octowy jest dość silnym kwasem i może podrażniać przewód pokarmowy, powodować zgagę lub refluks żołądkowy. U kobiet ciężarnych takie nieprzyjemności pojawiają się już samoistnie, a więc spożycie octu mogłoby tylko pogorszyć sytuację. Nadmierne spożycie octu może również negatywnie wpływać na poziom cukru we krwi, co natomiast często okazuje się być problematyczne dla kobiet z cukrzycą lub nawet ciężarnych z predyspozycją do cukrzycy ciążowej. Biorąc pod uwagę wszystkie te zagrożenia należy stwierdzić, że na czas ciąży najlepiej jest wyeliminować ocet spożywczy z diety lub przynajmniej ograniczyć jego spożycie do absolutnego minimum. 

Czy w ciąży można używać octu do sprzątania, czyszczenia i innych zastosowań? 

Oprócz zastosowania w kuchni ocet często wykorzystywany jest również do sprzątania, jako ekologiczny zamiennik chemii domowej. W większości przypadków takie zastosowanie podczas ciąży jest uznawane za bezpieczne, o ile ocet stosuje się w odpowiednich ilościach i z zachowaniem dużej ostrożności. Podczas używania octu do sprzątania należy zapewnić dobrą wentylację pomieszczenia, aby nie doprowadzić do wdychania nadmiaru oparów. Nie jest zalecane również mieszanie octu z innymi środkami czyszczącymi, szczególnie z tymi zawierającymi amoniak lub wybielacze, ponieważ takie kombinacje mogą spowodować wydzielanie niebezpiecznych oparów. Kobiety ciężarne powinny przez cały czas pamiętać o noszeniu rękawiczek, aby chronić skórę przed bezpośrednim kontaktem z octem.