
Czy kobiety w ciąży mogą oddawać krew?
Ciąża to czas, w którym musimy na siebie szczególnie uważać. Niejednokrotnie, choć na 9 miesięcy musimy zrezygnować z czynności, które wcześniej były dla nas normą. Takie podejście wynika zarówno z troski o nasze zdrowie, jak i prawidłowy rozwój naszego potomka. Jedno z najczęściej pojawiających się pytań dotyczy kwestii oddawania krwi przez kobiety w ciąży. Czy jest to bezpieczne i co warto na ten temat widzieć?
Czy kobiety w ciąży mogą oddawać krew?
Pytanie o to, czy można oddawać krew w ciąży, nurtuje wiele będących w tym okresie kobiet. Niestety okazuje się, że będąc w ciąży, powinnyśmy czasowo zrezygnować z tej czynności, by nie zaszkodzić sobie oraz dziecku. Ciąża to piękny, ale również obciążający dla naszego organizmu okres, w którym jesteśmy w większym stopniu podatne na zasłabnięcia. Dodatkowa utrata krwi przyczyniłaby się do jeszcze większego osłabienia, co mogłoby negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Jak dbać o siebie w trakcie ciąży?
Ciąża wymaga od nas znajdowania się pod stałą opieką lekarza, który zleci wykonanie wszystkich potrzebnych badań, a w razie konieczności podejmie odpowiednie kroki w celu ochrony naszego zdrowia. To czas, w trakcie którego powinnyśmy zrezygnować z wielu obciążających nasz organizm czynności, takich jak nadmierny wysiłek fizyczny, spożywanie alkoholu czy oddawanie krwi. Nierozsądne działania mogłyby nie tylko niekorzystnie wpłynąć na nasz stan, ale również na prawidłowy rozwój dziecka.
Dlatego w trakcie ciąży musimy zadbać o zdrowie odżywanie, dzięki któremu dostarczymy sobie wszelkich niezbędnych witamin oraz minerałów. Nie zapominajmy również o odpowiednim nawodnieniu i przyjmowaniu zaleconych przez lekarza suplementów. Kolejnym ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest unikanie niepotrzebnego stresu, mogącego powodować złe samopoczucie i niekorzystnie oddziaływać na potomka.
Dlaczego kobiety w ciąży nie powinny oddawać krwi?
Oddawanie krwi to bardzo szlachetny uczynek, z którego na czas trwania ciąży oraz na około 6 miesięcy po rozwiązaniu, musimy zrezygnować. W przypadku standardowej donacji oddajemy jedynie 450 ml krwi pełnej, co stanowi poniżej 10% całej krwi. Dlatego cały proces nie jest niebezpieczny dla ludzkiego organizmu i nie zagraża naszemu zdrowiu. Jednak ciąża to wyjątkowy okres, w którym jesteśmy odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale również za dostarczanie wszystkich niezbędnych składników naszemu dziecku. To znacząco osłabia nasz organizm, a tym samym czasowo wyłącza nas z możliwości oddawania krwi.
Z czego jeszcze należy zrezygnować w ciąży?
Ciąża to czas, w którym powinnyśmy zrezygnować nie tylko z oddawania krwi, ale również z kilku innych czynności. Mimo iż subtelna aktywność fizyczna jest wskazania, to warto, abyśmy nadmiernie nie przemęczały organizmu, wykonując skomplikowane i wymagające dużej dawki energii ćwiczenia. Zbyt intensywny wysiłek w wyniku pobudzenia do skurczów mięśni gładkich macicy może wywołać przedwczesny poród.
Co więcej, w tym okresie musimy również zrezygnować z wielu zabiegów medycyny estetycznej, do których wykonania wykorzystuje się silne składniki. W czasie ciąży zakazane są zabiegi drenujące oraz wyszczuplające, które przyczyniają się do znaczącego podwyższenia ciśnienia. Powinnyśmy także odstawić zabiegi detoksykujące, powodujące rozgrzanie i przekrwienie skóry.
Będąc w ciąży, nie możemy poddawać się działaniom ultradźwięków, a także prądu stałego, gdyż przenikający przez nasz organizm prąd mógłby zaszkodzić rozwijającemu się płodowi.
Czy będąc w ciąży, można oddawać krew? Podsumowanie
Ciąża jest szczególnym okresem, w którym zmienia się całe nasze życie. Nie tylko musimy przyłożyć większą uwagę do dbania o swoje ciało i zdrowie, ale również zrezygnować z wielu normalnych dla nas czynności. Jedną z nich jest oddawanie krwi, które w tym czasie może w znaczącym stopniu osłabić nasz organizm. Dlatego od początku ciąży, aż do około pół roku po urodzeniu potomka powinnyśmy zaniechać donacji krwi, by nie zaszkodzić sobie oraz dziecku.