Rwa kulszowa w ciąży - co robić? Jak spać?

Dolegliwości zdrowotne w trakcie trwania ciąży dotykają zdecydowaną większość kobiet. Przyszłe mamy muszą bacznie obserwować swój stan zdrowia i odpowiednio reagować w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek niepokojących objawów. Jednym z zespołów bólowych, z którymi boryka się wiele przyszłych mam, jest rwa kulszowa. Aby obszernie zapoznać się ze specyfiką tej dolegliwości, warto najpierw poznać przyczyny występowania rwy kulszowej w ciąży. Jak spać i co robić w przypadku pojawienia się ucisku na nerw kulszowy? Czy istnieją sprawdzone sposoby na minimalizację bólu rwy kulszowej?

Czym jest rwa kulszowa w ciąży?

Rwa kulszowa to bolesna dolegliwość, która powstaje wskutek podrażnienia bądź/i ucisku nerwu kulszowego, czyli największego i najgrubszego nerwu w ciele człowieka. Nerw ten biegnie przez dolną część kręgosłupa, pośladki, uda i stopy. Zmiany hormonalne w organizmie kobiety, wzrost masy ciała dziecka, zmiana środka ciężkości organizmu, a także zmiana postawy mogą generować nacisk na odcinek nerwowy. Zwykle prowadzi to do przewlekłych bólów w tych okolicach, przez które przebiega nerw. Objawy towarzyszące rwie kulszowej to nie tylko ból, ale również pieczenie, mrowienie, czy drętwienie okolic pleców i nóg. Rwa kulszowa nie jest czynnikiem zagrażającym zdrowie dziecka, jednak w skrajnych przypadkach może być wskazaniem do wykonania zabiegu cesarskiego cięcia.

Rwa kulszowa w ciąży – co robić?

Pierwszym krokiem w przypadku wystąpienia bólu lub/i dyskomfortu w dolnych partiach ciała powinna być konsultacja z lekarzem prowadzącym ciąże. Specjalista może dokładnie zbadać, czy przyczyny dolegliwości nie wynikają z obecności innych, niebezpiecznych chorób i schorzeń. Niezwykle istotna jest więc stacjonarna wizyta w gabinecie ginekologicznym. Wielu lekarzy decyduje się skierować pacjentkę do fizjoterapeuty, który posiada odpowiednie specjalizacje w tym zakresie. Fizjoterapeuci często wykorzystują specjalne techniki do realizacji terapii manualnych. Celem takich zabiegów jest zmniejszenie napięcia mięśniowego i minimalizacja ucisku na nerw kulszowy. Specjalista może zlecić także wykonywanie indywidualnie skomponowanych serii ćwiczeń w domu.

Rwa kulszowa w ciąży – co robić w domu, aby zminimalizować ból?

Istnieje kilka domowych i bezpiecznych sposobów na minimalizację bólu rwy kulszowej. Jedną z najpopularniejszych praktyk, zalecanych przez lekarzy specjalistów, jest wykonywanie lekkich ćwiczeń rozciągających. Rozciąganie pośladków, pleców i nóg może zminimalizować poziom napięcia konkretnych odcinków mięśniowych. W celu zmniejszenia bólu i dyskomfortu niekiedy stosuje się zimne lub ciepłe okłady. Lekarze specjaliści zalecają też rozważność w kwestii aktywności fizycznej. Jest ona bardzo korzystna i potrzebna, ale w niektórych przypadkach może okazać się zbyt intensywna. Na rynku dostępne są także specjalne, elastyczne pasy podtrzymujące brzuch, a także opaski na dolną część pleców. Stosowanie takich kompresyjnych gadżetów może odciążyć niektóre partie mięśniowe, ustabilizować kręgosłup i przyczynić się do poprawy postawy i optymalizacji środka ciężkości organizmu.

Rwa kulszowa w ciąży – jak spać?

Występowanie rwy kulszowej w ciąży może generować ból podczas snu. Warto więc wybierać pozycje, które nie obciążają odcinka lędźwiowego i nie generują ewentualnych ucisków na nerw kulszowy. Dobrym sposobem może być podłożenie poduszki między kolanami i położenie się na boku. W ten sposób dbamy o prawidłowe utrzymanie kręgosłupa. Aby zmniejszyć nacisk na odcinek nerwowy, warto spać z lekko zgiętymi nogami. Ogólna zasada mówi, że najlepszym rozwiązaniem jest leżenie na lewym boku, ponieważ taka pozycja nie powoduje ucisku wątroby i żyły głównej przez macicę. W ten sposób zapewniamy dziecku odpowiedni dopływ tlenu i jednocześnie dbamy o prawidłowy przepływ krwi w organizmie. Podstawą komfortu podczas snu jest także dobór odpowiedniego, stosunkowo twardego materaca.