Czy w ciąży można jeździć na motorze?

W trakcie trwania ciąży kobieta zobligowana jest do całkowitej zmiany rutyny. Dbałość o zdrowie swoje i dziecka staje się wówczas priorytetową kwestią. Ze względu na ten aspekt ciężarne rezygnują z tych aktywności i przyzwyczajeń, które mogą generować ewentualne zagrożenie dla nienarodzonego maleństwa. Jednocześnie lekarze sugerują, aby reorganizacja życia nie szła w parze z poczuciem zaniedbania, braku satysfakcji czy stagnacji. Ciąża nie powinna być traktowana jako szereg wyrzeczeń, a raczej okres przejściowy, który przygotowuje do roli matki. Kobiety uprawiające sporty ekstremalne również zadają sobie pytanie, czy dalsza aktywność w tym zakresie jest wskazana. Co z jazdą na motorze w ciąży? Czy ciężarna może praktykować jazdę na motocyklu?

Jazda na motocyklu w ciąży – zmiana rutyny

Nie ulega wątpliwości, że ciąża wymaga wielu wyrzeczeń. Dla niektórych kobiet jest to w pełni akceptowalna i naturalna kolej rzeczy, dla innych niekomfortowe i trudne w realizacji zobowiązanie. Zmiana dotychczasowego stylu życia i reorganizacja dziennej rutyny to wymagające zadanie, dlatego warto podchodzić do samej siebie z dużą wyrozumiałością. Priorytetem powinno być zarówno zdrowie dziecka, jak i kobiety. Sfera psychicznie również ma ogromne znaczenie w kontekście przebiegu ciąży i poprawnego rozwoju płodu. Warto zadbać o uprawianie aktywności, które przynoszą radość i minimalizują poczucie stresu.

Jazda na motorze w ciąży – redukcja stresu

Sytuacje stresogenne generują napięcie nerwowe, które może skutkować obniżoną masą urodzeniową dziecka po porodzie. Stres ma bezpośredni wpływ także na naczynia krwionośne. Ciągłe poczucie niepokoju wpływa na poziom dotlenienia maleństwa. Istnieje szereg badań naukowych, które jednoznacznie wskazują na to, że stres jest negatywnym i szkodliwym bodźcem. Dlatego też wprowadzać do swojej rutyny przyjemne działania, które wpływają na redukcję tej negatywnej reakcji organizmu. Aktywność fizyczna w trakcie trwania ciąży nie jest więc niczym złym ani zakazanym. Należy jednak pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku. Jazda na motorze w ciąży nie jest jednoznacznie zakazana, jednakże uprawianie sportu ekstremalnego niesie ze sobą element ryzyka. Tego typu działania powinny być niezaprzeczalnie konsultowane z lekarzem prowadzącym.

Jazda w ciąży na motorze – czy to bezpieczne?

Jazda na motocyklu w ciąży nie jest bezpieczna, jeśli kobieta boryka się z częstymi nudnościami, ma zawroty głowy czy czuje osłabienie organizmu. Należy pamiętać, że w trakcie trwania ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian hormonalnych, które bezpośrednio wpływają na ogólne samopoczucie. Warto więc słuchać potrzeb swojego ciała i nie zmuszać się do wykonywania czynności, które wymagają wzmożonego wysiłku fizycznego. Jazda w ciąży na motorze zdecydowanie należy do wymagających aktywności. Podczas jazdy kobieta narażona jest na szereg wibracji oraz wstrząsów. Nie są to dobre dla zarodka w początkowej fazie ciąży.

Czy w ciąży można jeździć na motorze? – zagrożenia

Kobieta w ciąży ma większe zapotrzebowanie na tlen. Nie ulega wątpliwości, że korzystanie z kasku – bez którego trudno wyobrazić sobie bezpieczną jazdę motocyklem – zmniejsza przepływ powietrza. Nie są to najlepsze warunki dla rozwoju płodu, ponieważ ograniczony dostęp do tlenu może powodować niedotlenienie mózgu u rozwijającego się maleństwa. Szybka jazda motocyklem generuje także wzrost poziomu adrenaliny. Przyśpieszona akcja serca może być stresującym bodźcem dla dziecka, które czuje to, co odczuwa jego mama. Uczucie niepokoju osłabia rozwój poznawczy maleństwa.

Jazda na motocyklu w ciąży powinna być dokładnie przemyślana i skonsultowana z lekarzem. Motocyklistki, które uwielbiają poczucie adrenaliny i są przyzwyczajone do dużego wysiłku fizycznego, muszą zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie generują sporty ekstremalne. Jednocześnie warto zadbać o implementację aktywności, które generują poczucie szczęścia i spełnienia. Zdrowy rozsądek, samopoczucie oraz konsultacja ze specjalistą to trzy najważniejsze aspekty, którymi należy się kierować w tej kwestii.