33 tydzień ciąży - który to miesiąc i ile waży dziecko?
Ciąża składa się z wielu etapów, natomiast sam płód rozwija się bardzo szybko, czego efektem są różne objawy, jak i zmiany zachodzące w ciele kobiety oraz samego malca. Zastanawiasz się, jak rozwinięty jest maluch, kiedy rozpoczyna się 33. tydzień ciąży? Który to miesiąc, jak wygląda i ile waży dziecko.
33. tydzień ciąży - który to miesiąc?
33. tydzień ciąży to początek 8-ego miesiąca, a więc moment, w którym ciąża jest już na zaawansowanym etapie. Do porodu zostało niewiele ponad miesiąc, a konkretniej - ok. 6 tygodni.
W tym czasie dziecko często kopie, wierci się, co niejednokrotnie uniemożliwia mamie znalezienie dogodnej pozycji. W 33. tygodniu ilość wód płodowych jest największa, a macica przestaje się dalej rozciągać, przez co pogarszają się jej właściwości amortyzujące ruchy malucha. Brzuch matki jest widocznie wyeksponowany. Dziecko cały czas ćwiczy, wykonuje bowiem ruchy głową na boki, zamyka i otwiera oczy, wykonuje również ćwiczenia oddechowe. W dużym stopniu rozwinięte są też zmysły malucha. Jego źrenice reagują na światło, natomiast słuch rozpoznaje bliskich, szczególnie głos mamy. W tym momencie warto jak najwięcej mówić do brzuszka czy puszczać spokojną muzykę. Malec słyszy również serce matki, dlatego właśnie po porodzie warto wiele noworodków uspokaja się po przyłożeniu do serca mamy. Organy wewnętrzne prężnie się rozwijają, ponieważ serce ma już normalny rytm, wątroba magazynuje żelazo, a cały organizm gromadzi przeciwciała.
33. tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?
Na początku 8-ego miesiąca ciąży maluch przypomina już w pełni rozwiniętego noworodka, jednak jest odrobinę mniejszy. Długość ciała malucha wynosi około 43 cm. Na badaniu USG wyraźnie widać w pełni ukształtowaną głowę, która pozostaje elastyczna. Natomiast kości są już twarde. Na tym etapie rozwoju płuca płodu są przygotowywane do samodzielnego funkcjonowania. Dziecko gromadzi w swoim organizmie tłuszcz, który pomoże mu przetrwać poza brzuchem mamy. Przypominamy, żeby nie przejmować się dodatkowymi kilogramami w ciąży, ponieważ jest to w pełni naturalne zjawisko i nie powinno motywować do ograniczenia posiłków.
W 33. tygodniu ciąży większość dzieci obraca się główką w dół. Jeśli do tego nie doszło, to spokojnie, ponieważ pozycja główkowa występuje do okolic 36. tygodnia, dlatego maluchowi zostało jeszcze trochę czasu. W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem.
33. tydzień ciąży - ile waży dziecko?
Rozpoczęłaś 33. tydzień ciąży? Waga dziecka w tym momencie powinna wynosić około 2 kg. W najbliższym czasie jego masa będzie się dynamicznie powiększać przygotowując ciało maluszka do porodu.
33. tydzień ciąży - objawy matki
Wiele kobiet potwierdza, że ósmy miesiąc jest jednym z najtrudniejszych momentów w ciąży. Na tym etapie zwiększona ruchliwość pociechy może być bolesna. Może się też pojawić problem z bezsennością wywołaną sporym rozmiarem brzucha, ale też parciem na pęcherz. Z tego powodu specjaliści zalecają regularne drzemki w ciągu dnia, które pozwolą zachować wypoczęcie organizmu. Może się pojawić również zespół cieśni nadgarstka, charakteryzujący się obrzękiem. Skurcze Braxtona-Hicksa są coraz mocniejsze. Nie są one wbrew pozorom sygnałem rozpoczynającego się porodu, jeśli jednak towarzyszą im inne objawy w postaci plamienia, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Inne charakterystyczne symptomy to np. żylaki.
W niektórych sytuacjach przyszła matka jest narażona na wahania nastrojów, co jest w pełni normalnym zjawiskiem. Z jednej strony kobiecie towarzyszy ekscytacja związana ze zbliżającym się terminem rozwiązania, natomiast z drugiej pojawiają się obawy. W ósmym miesiącu warto więc szczególnie zadbać o komfort psychiczny. Potwierdzeniem, że wszystko jest w porządku, może być wykonanie kilku badań. Lekarze polecają zgłoszenie się na testy dotyczące antygenu HBs, obecności HIV oraz posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu.