Badanie glukozy w ciąży - kiedy i jak się przygotować?

Istnieje kilka rodzajów badań, które każda kobieta w ciąży powinna wykonać w odpowiednim czasie, aby mieć pewność, że nic jej nie dolega, a rozwijającemu się maluszkowi nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Jednym z takich badań jest oczywiście badanie poziomu glukozy, które pomaga szybko i skutecznie wykryć, czy u ciężarnej nie występuje schorzenie, znane jako cukrzyca ciążowa, która jest dosyć niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Kiedy przeprowadzić badanie glukozy w ciąży i jak ono wygląda? Odpowiedzi na te pytania możecie znaleźć właśnie w tym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Badanie glukozy w ciąży - kiedy je wykonać?

Badania poziomu glukozy w ciąży nie można przeprowadzić sobie ot tak, w dowolnym terminie. Co więcej, takiemu badaniu należy poddać się nie jedno-, a dwukrotnie - raz na samym początku ciąży, i drugi raz w połowie. Dokładniej pierwsze badanie przypada na pierwszy trymestr, czyli między dziewiątym a dziesiątym tygodniem ciąży, a drugie na okres od 24 do 28 tygodnia ciąży.

Badanie glukozy w ciąży - jak wygląda i jakie są procedury?

Wiemy już, kiedy należy wykonać badanie glukozy w ciąży. Jak wygląda ono jednak w praktyce?

Praktykowane są dwa badania różniące się między sobą. W przypadku pierwszego z nich wykonuje się je na czczo i polega ono na pobraniu próbki krwi. Jeżeli w trakcie analizy wspomnianej próbki wszystko będzie w porządku i nie zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości, ciężarną po upływie kilku tygodni będzie czekać kolejne badanie, które polega na podaniu specjalnego płynu glukozowego, którego zadaniem jest obciążenie organizmu i sprawdzenie, jak poradzi on sobie z nadmiarem tej substancji. Zazwyczaj badanie to trwa około 2,5-3 godzin, i polega ono na wypiciu wspomnianego roztworu (należy pamiętać, że jest on bardzo słodki), a następnie po godzinie i po dwóch godzinach pobiera się próbki krwi, w których sprawdza się aktualny poziom glukozy.

Badanie glukozy w ciąży - jak się przygotować?

Ze względu na to, że obydwa badania wykonuje w inny sposób, przygotowania do nich również wyglądają inaczej. Pierwsze z nich, czyli standardowe badanie glukozy we krwi na czczo, nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Trzeba jednak pamiętać, aby w przeddzień badania zjeść ostatni posiłek możliwie wcześnie, aby organizm zdążył przetworzyć glukozę przed pobraniem krwi. W dniu badania nie należy spożywać ani pić nic więcej, niż czystą wodę niegazowaną.

Mamy jeszcze drugie badanie glukozy w ciąży - 75g. Jak się przygotować do badania z roztworem glukozowym, znanym także jako OGTT? Tutaj sprawa przedstawia się nieco inaczej. Otóż to badanie również przeprowadza się na czczo, więc zasady obowiązujące przy standardowym badaniu mają zastosowanie także tutaj, natomiast trzeba brać pod uwagę, że czas trwania tego badania jest zdecydowanie większy. Warto więc nie tylko uzbroić się w cierpliwość, ale też przygotować się na to, że spędzimy w przychodni lub szpitalu około trzech godzin. Dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą np. książki czy magazynu do poczytania, dzięki którym czas oczekiwania upłynie nieco szybciej i przyjemniej. Należy też koniecznie pamiętać o naładowaniu swojego telefonu do pełna, aby nie okazało się, że w środku oczekiwania zabraknie nam baterii i nie będziemy mieli możliwości skontaktować się z bliskimi w razie potrzeby.

A co po badaniu glukozy w ciąży?

Jeżeli badanie przebiegło prawidłowo i jego wyniki nie wskazują na żadne nieprawidłowości, po zwolnieniu przez lekarza do domu, do końca dnia możemy już jeść i pić normalnie, a także wykonywać wszystkie czynności tak, jak na co dzień.

Badania glukozy, zarówno klasyczne, jak i OGTT, są nieinwazyjne i stosowane od lat. Za ich pomocą można precyzyjnie określić, czy nasze narządy odpowiedzialne za metabolizm glukozy działają poprawnie i nie występuje u nas cukrzyca. To bardzo ważne, ponieważ jest to schorzenie, które poważnie zagraża życiu zarówno matki, jak i dziecka, a diagnostyka pozwala wykryć je w bardzo wczesnym stadium, którego objawy i skutki można bardzo znacząco zminimalizować.

Dowiedz się czy warto chodzić do szkoły rodzenia.