Do kiedy można uprawiać seks w ciąży?
Wiele par zastanawia się, do kiedy można uprawiać seks w ciąży i czy na pewno jest to bezpieczne dla dziecka. Trzeba także pamiętać, że gdy kobieta jest w ciąży, zmienia się jej ciało, ale także poziom libido, od którego zależy ochota na seks. Na szczęście zdanie ginekologów nie pozostawia wątpliwości - o ile ciąża przebiega prawidłowo, można uprawiać seks w ciąży. Do kiedy? W jakich sytuacjach należy przestać? Wyjaśniamy w naszym artykule.
Ciąża a ochota na seks - jak zmienia się libido w czasie ciąży?
Wpływ na libido u kobiety w ciąży ma wiele czynników i może się ono znacznie zmieniać w zależności od trymestru i zachodzących w organizmie zmian. Sama ciąża jednak sprawia, że nie trzeba być już uważnym i stosować antykoncepcji, co w wielu przypadkach zachęca partnerów do częstego współżycia właśnie w tym szczególnym okresie. Brak presji, rozluźnienie, a także lepsze ukrwienie stref erogennych sprawiają, że seks w ciąży może być bardzo przyjemny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Kobiety w ciąży stają się także atrakcyjniejsze - ich skóra i włosy wyglądają lepiej i promiennej, piersi są większe i bardziej kształtne, a pochwa produkuje zwiększoną ilość wydzieliny, co sprawia, że stosunki obfitują w nowe doznania seksualne. Seks w ciąży jest nie tylko bezpieczny, ale nawet wskazany, ponieważ działa pozytywnie na nastrój partnerów, relaksuje ich i umacnia łączącą ich więź. Według wielu badań, współżycie w ciąży zmniejsza ryzyko niektórych powikłań (na przykład nadciśnienia), a także lepiej przygotowuje ciało na sprawny poród za sprawą ćwiczenia mięśni dna miednicy. Substancje zgodności tkankowej w nasieniu mężczyzny również mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie kobiety - częsta styczność z nimi zmniejsza ryzyko, że kobieta źle zareaguje na tkanki dziecka. Popęd płciowy u pary może zmieniać się w zależności od samopoczucia - w pierwszym trymestrze ciąży u kobiety bywa ono gorsze ze względu na pojawiające się nudności, wymioty i bolesność piersi. Najczęstsze stosunki mają zazwyczaj miejsce w drugim trymestrze i pod koniec ciąży.
I, II, III trymestr a seks w ciąży - jak zmienia się ciało?
Ciąża to dla organizmu kobiety czas wielu zmian. W pierwszym trymestrze większość z nich jest odczuwalna, choć mało widoczna - zmienia się gospodarka hormonalna kobiety, której ciało przygotowuje się do zapewnienia dziecku wszystkiego, czego ono potrzebuje. Nieznacznie zmienia się natomiast jej wygląd - masa ciała i wielkość brzucha zaczną się widocznie zmieniać dopiero w drugim trymestrze. Wtedy jednak libido kobiety jest największe, początkowe objawy ciąży nie są już tak uciążliwe, a ukrwienie stref erogennych pomaga w osiągnięciu intensywniejszych orgazmów. To wszystko sprawia, że partnerzy często decydują się na współżycie w tym okresie. W trzecim trymestrze ciąży problemem może być znalezienie odpowiedniej pozycji, ponieważ wielkość brzucha i masa ciała ulegają znacznemu zwiększeniu - nie należy jednak poddawać się zbyt łatwo. Unikajcie pozycji z głęboką penetracją, wymagające leżenia na plecach lub uciskających brzuch kobiety - jeśli uda Wam się znaleźć komfortową pozycję, seks w tym okresie także może być bardzo przyjemny dla Was obojga. W ostatnim trymestrze nie zaleca się także zbyt intensywnych pieszczot piersi, ponieważ uwalnia to oksytocynę, która może wywołać skurcze macicy.
Seks w ciąży - do kiedy można go uprawiać?
O ile nie ma wątpliwości odnośnie do tego, czy można współżyć nosząc w sobie dziecko, wiele par zastanawia się, jak długo można uprawiać seks w ciąży. Jeśli nie ma przeciwwskazań, a partnerzy czują się komfortowo, tak naprawdę nie trzeba przestawać aż do końca ciąży. Jeśli jednak występują takie zjawiska jak łożysko przodujące lub nisko schodzące, krwawienie z dróg rodnych, odejście płynu owodniowego lub skrócenie szyjki macicy, lekarz z pewnością zaleci wstrzemięźliwość seksualną. Jeśli jednak nie występują problemy medyczne tego rodzaju, seks pochwowy i oralny są bezpieczne dla dziecka od początku do końca ciąży. W ostatnim trymestrze ochota na seks może jednak zmniejszać się u kobiety. Jeśli po stosunku zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany, na przykład zmianę koloru wydzieliny lub krwawienie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.