Wszystko co powinnaś wiedzieć o karmieniu piersią
Każda przyszła mama wie, że po porodzie może czekać ją karmienie malucha piersią. Jeżeli faktycznie kobieta zdecyduje się na taką formę karmienia dziecka, powinna najpierw zapoznać się bliżej z tematem, ponieważ niekoniecznie jest to takie proste, jakim może się wydawać. Niestety mogą wystąpić różnego rodzaju komplikacje podczas prób przekonywania niemowlęcia do piersi, dlatego warto poznać sposoby na to, jak ułatwić sobie ten czas, jak przekonywać malucha do takiej formy jedzenia.
Warto pamiętać, że pomimo wielu korzyści, jakie płynie z karmienia piersią, to każda świeżo upieczona mama sama powinna podjąć decyzję odnośnie tego, czy chce zdecydować się na taką formę podawania pokarmu, czy nie woli od samego początku zaczynać od czegoś innego.
Karmienie piersią: porady i ogólna wiedza
Karmienie piersią jest całkowicie fizjologiczną potrzebą, do której kobieta jest odgórnie przygotowana, jednakże niekiedy zdarza się i tak, że niesie za sobą wiele komplikacji i więcej jest z tego stresu, niż samego pożytku i pozytywnego wpływu na matkę oraz dziecko. Podczas karmienia piersią występuje u mam wiele różnych wątpliwości, między innymi są to myśli, czy aby na pewno maluch prawidłowo się rozwija, czy dostaje odpowiednią ilość pokarmu i w jakich odstępach powinno się go żywić. Cała taka wiedza przychodzi tak naprawdę z czasem, jednak warto już wcześniej przygotować się, choćby w najmniejszym stopniu na przebycie okresu karmienia piersią.
Jakie zalety niesie za sobą ten dany sposób żywienia dziecka?
Tak naprawdę jest ich wiele, od naturalnej ochrony malucha, po zmniejszanie ryzyka różnych chorób. Karmienie piersią wspiera odporność dziecka oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia u niego nadwagi, astmy, nadciśnienia tętniczego i tym podobnych. U maluchów, które są karmione piersią znacznie rzadziej występują biegunki, kolki czy różne stany zapalne. Warto wspomnieć, że czynność ta nie tylko wpływa pozytywnie na dziecko, ale także matki odczuwają jej zalety. Jest udowodnione, że mamy karmiące piersią wytwarzają więź emocjonalną ze swoimi pociechami, a także szybciej dochodzą do siebie po porodzie. Istnieją również korzyści zdrowotne, w postaci zmniejszenia ryzyka wystąpienia osteoporozy, depresji czy nowotworów. Dodatkowym atutem, który może przekonywać kobiety do karmienia piersią, jest fakt, że pomaga to szybciej odzyskać wagę sprzed ciąży.
Kiedy karmić piersią
Jeśli mowa jest o tym, od kiedy zacząć najlepiej karmić piersią, to odpowiedź jest jednoznaczna - od razu po porodzie. Najlepiej, kiedy pierwszy pokarm, jaki przyjmie dziecko, będzie mlekiem matki. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najlepszym rozwiązaniem jest karmić niemowlę minimum do szóstego miesiąca życia. Przez ten okres nie ma potrzeby podawania mu żadnych innych płynów ani pokarmów.
Kiedy przestać karmić piersią
Bardzo wiele mam obawia się odstawienia dziecka od piersi i często zdarza się, że jest to jeden z cięższych momentów w relacji między matką a maluchem, z którym wiąże się wiele emocji i stresu. Jednakże kiedyś musi w końcu nadejść ten moment. Nie ma żadnej górnej granicy wieku, która wskazuje, kiedy powinno odstawić się dziecko od piersi - jest to kwestia indywidualna. Jednym z powodów, przez który mamy decydują się na odstawienie malucha od piersi, jest po prostu naturalny zanik laktacji, który mimowolnie powoduje, że dziecko musi przejść na dietę butelkową.
Dzieci, które ukończyły już szósty miesiąc życia powinny zostać powoli wprowadzane w bardziej zróżnicowane diety, przystosowane do ich wieku, jednakże nadal można łączyć takie diety razem z karmieniem piersią. Zalecane jest utrzymanie takiego karmienia, aż do końca 2 roku życia, albo i dłużej.
Karmienia piersią należy się nauczyć
Podawanie maluchowi pokarmu z piersi może wiązać się z różnego rodzaju trudnościami. Dziecko również musi nauczyć się przyjmowania pokarmu w taki sposób, dlatego dobrym pomysłem jest przystawiać go do piersi, kiedy na przykład ziewa, bądź ssie rączki. Jeżeli wszystko dobrze przebiega, w ciągu zaledwie kilku dób powinien pojawić się nawał mleka, który będzie zwiastował udaną laktację.