Zawroty głowy w 3. trymestrze ciąży - z czego wynikają? Jak sobie z nimi radzić?

Bez wątpienia trzeci trymestr ciąży jest niezwykle istotnym okresem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. To właśnie wtedy maluch rośnie jak na drożdżach, a Ty wyczekujesz wydania go na świat oraz usłyszenia pierwszego płaczu. Musisz jednak wiedzieć, że w tych ostatnich miesiącach ciąży mogą nasilać się pewne objawy, jak bóle bądź zawroty głowy.

Należy pamiętać, że w trzecim trymestrze ciąży mogą występować różne objawy na tle psychicznym, jak roztargnienie, niepokój, rozdrażnienie, stres, a nawet narastające pragnienie i wyczekiwanie zakończenia ciąży. Ponadto częstymi dolegliwościami fizycznymi są także skurcze mięśni nóg, krwawienie z dziąseł czy żylaki na nogach. Obserwuje się również obrzęki kostek u nóg bądź uciążliwe bóle pleców -  jest to bowiem wynik masy brzucha utrzymywanego przez ciężarną.

Zawroty głowy w ciąży - 3. trymestr

Warto wiedzieć, że w czasie trzeciego trymestru ciąży mogą pojawić się również sporadyczne bóle i zawroty głowy. Dzieje się tak, ponieważ rosnące dziecko oraz macica pod koniec ciąży mogą coraz bardziej naciskać na naczynia, jednocześnie utrudniając prawidłowy przepływ krwi do mózgu. Z tego względu zawroty głowy w 37. tygodniu ciąży są najbardziej nasilone, należy jednak pamiętać, że nie stanowią one powodów do niepokoju.

Podczas ostatnich tygodni ciąży mogą jednak pojawić się powikłania, na które przyszła mama powinna być wyczulona. Są one bowiem szczególnie niebezpieczne i nie można ich bagatelizować. Jeżeli zawrotom głowy w ciąży w trzecim trymestrze towarzyszy krwawienie, ból brzucha, mroczki przed oczami, problemy ze wzrokiem lub trudność w oddychaniu oraz silne pulsujące bóle głowy - ciężąrna powinna natychmiast udać się na izbę przyjęć do szpitala położniczego. Wspomniane objawy mogą świadczyć o zbliżającej się rzucawce lub też preeklampsji, czyli stanie przedrzucawkowym.

Co na zawroty głowy w ciąży?

Co więcej, należy mieć na uwadze, że zawroty głowy w 3. trymestrze ciąży mogą iść w parze z innymi dolegliwościami podczas przebiegu zespołu HELLP. W tej sytuacji leczenie zazwyczaj polega na zakończeniu ciąży. Dlatego też w przypadku występujących zawrotów głowy należy odpowiednio wcześnie zapoznać się z usługą pobrania krwi pępowinowej oraz przechowywania komórek macierzystych, aby w razie konieczności porodu przed terminem posiadać zestaw pobraniowy.

Niemniej jednak większość przypadków zawrotów głowy w ciąży należy do typowych objawów, które nie sugerują żadnych poważnych komplikacji dla kobiety ani dziecka. Pamiętaj jednak, że w przypadku, w którym zawroty stają się bardzo uciążliwe, umożliwiają normalne funkcjonowanie bądź też towarzyszą im wymienione wcześniej objawy, koniecznie należy udać się do lekarza specjalisty.

Często zdarza się, że zawroty głowy w trzecim trymestrze ciąży wynikają z niedoboru płynów, dlatego też istotne jest, aby zadbać o właściwe nawodnienie. Bez wątpienia najlepszym wyborem będzie niegazowana woda mineralna. Ponadto, aby zminimalizować ból głowy, warto również zadbać o odpowiednią higienę snu, tak by trwał on 8-10 godzin z opcjonalnie 15-minutowymi drzemkami poobiednimi.

Warto również wziąć pod uwagę fakt, iż ból i zawroty głowy w ostatniej fazie ciąży mogą wynikać z nadmiernego obciążenia kręgosłupa. W takim wypadku należy unikać nadmiernego wysiłku, a także spać na materacu o umiarkowanej miękkości.

Zawroty głowy w ciąży - co robić?

W przypadku pojawienia się uporczywego bólu i zawrotów głowy w pierwszej kolejności należy udać się na konsultację do lekarza specjalisty. Jeżeli wyrazi on zgodę, możliwe jest przyjmowanie leków przeciwbólowych. Pamiętaj jednak, aby nie przekraczać zaleconej dawki. Ponadto kobieta ciężarna może spróbować naturalnych sposobów na pozbycie się zawrotów głowy - zimnych okładów na skronie oraz czoło bądź też ciepłej, ale nie gorącej kąpieli.

W przypadku zawrotów głowy niezwykle istotne jest odpowiednie dotlenienie, dlatego w miarę możliwości wybierz się na spacer. W związku z mocnym obciążeniem kręgosłupa ulgą od bólu będzie także masaż karku i głowy oraz odpoczynek w zacienionym, dobrze przewietrzonym pomieszczeniu.

Zabiegi dentystyczne w 3. trymestrze ciąży – czy to bezpieczne?