Jak szybko rośnie noworodek?

Każdy rodzic pragnie, aby od urodzenia jego dziecko rozwijało się w prawidłowy sposób, zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Z tego też powodu w pierwszych latach życia kontroluje się kilka aspektów, które pozwalają stwierdzić, czy dziecko rozwija się w odpowiedni jak na swój wiek sposób. Jednym z najważniejszych parametrów, jakie są badane podczas wizyty u pediatry, jest to, jaki noworodek ma wzrost. Oczywiście, już w momencie urodzenia wzrost oraz waga noworodków może znacznie się różnić, co jest czymś naturalnym. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, jak szybko rośnie noworodek.

Noworodek — jak szybko rośnie?

Nowonarodzone dzieci odznaczają się zwykle wzrostem, który waha się od 47 do 55 cm. Oczywiście na to, jaki będzie ostateczny wzrost malucha, wpływa przede wszystkim przebieg ciąży, ale również uwarunkowania genetyczne. Dużo zależy również od płci. Chłopcy są zwykle więksi oraz cięższy od dziewczynek. Należy także pamiętać, że proporcje ciała znacznie różnią się od osoby dorosłej. Nieproporcjonalnie duża główka zajmuje od ¼ wzrostu, tułów to ½, z kolei pozostała część przypada na kończyny dolne.

Na harmonijny rozwój noworodka wpływa zarówno wzrost, jak i waga, dlatego też podczas kontroli u pediatry są sprawdzane oba te parametry. Jak szybko jednak rosną niemowlaki? Na tempo wzrostu wpływa nie tylko odpowiednia dieta, ale również długość snu w ciągu doby. Przyjmuje się, że w ciągu pierwszego roku życia dziecko powinno urosnąć o około 23-28 cm. Należy także pamiętać, że gdy dziecko samodzielnie nie prostuje nóżek, nie wolno na siłę ich prostować. W takiej sytuacji, aby zmierzyć wzrost, konieczne jest mierzenie osobno każdej części ciała.

Jak szybko rośnie noworodek?

Oczywiste jest, że to, jak szybko rośnie dziecko, jest kwestią indywidualną. Nie ma więc sensu porównywać wzrostu swojej pociechy z innymi maluchami. W tym celu warto sugerować się siatkami centylowymi. Takie siatki uwzględniają wzrost dziecka oraz jego wiek, wyznaczając tym samym krzywą wzrostu. Należy również pamiętać, że średni wzrost noworodka w danym miesiącu życia wyznaczany jest przy pomocy 50. centyla. 80. centyl oznacza, że 80% dzieci nie osiągnęło w danym wieku podobnego wzrostu, z kolei 20. centyl oznacza, że tylko 20 % dzieci ma niższy wzrost.

Jak już zostało wyżej wspomniane, w ciągu 1. roku dziecka wzrost powiększa się o 23-28 centymetry. Jak jednak rozkłada się to miesięcznie? Zdrowe, dobrze rozwijające się dziecko z miesiąca na miesiąc zwiększa swój wzrost średnio o 2-3 cm. Nie oznacza to oczywiście, że jeśli w danym miesiącu będzie to 1 lub 4 cm, jest to duży znak do niepokojów. Wystarczy jedynie pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u pediatry.

Wzrost noworodka a przebieg ciąży

Bardzo duży wpływ na to, jaki będzie wzrost oraz waga noworodka po urodzeniu ma rozwój płodu wewnątrzmaciczny. Na to, jakie będą parametry fizyczne dziecka po urodzeniu mogą wpływać takie czynniki, jak intensywne wymioty u przyszłej mamy, czy też jej dieta. To właśnie od tego w dużej mierze zależy, jakie składniki odżywcze trafią do płodu razem z krwią matki. Należy pamiętać, że podstawowym budulcem ciała jest białko. Jedząc go dużo, jednak z umiarem, można mieć pewność, że noworodek będzie miał większy wzrost po urodzeniu. Oczywiście wzrost jest hamowany przez używki, takie jak alkohol czy papierosy. Duży wpływ mają na to również anemia, choroby przewlekłe czy cukrzyca u kobiety ciężarnej. Należy także pamiętać, że w przypadku ciąży bliźniaczej lub mnogiej, wzrost dziecka również może być mniejszy.

Wzrost noworodka — co na niego wpływa?

To, o ile wzrost dziecka będzie się zwiększał, w dużej mierze jest uzależnione od tego, jaka jest jego dieta. Dlatego też rodzice muszą zadbać, aby posiłki, jakie dostaje maluszek, były dobrze zbilansowane pod względem kaloryczności oraz składników odżywczych. Nie można również zapomnieć o stałej implementacji witaminy D, która wspomaga przyrost kości. Na wzrost noworodka niezwykle duży wpływ mają również ilość snu, ale także uwarunkowania genetyczne.