Jak dbać o skórę w czasie ciąży?
Skóra kobiety ciężarnej potrzebuje specjalnej troski. Przemiany zachodzące w tym okresie w organizmie, a także sam wysiłek związany z utrzymaniem ciąży mogą odbić się negatywnie na kondycji cery. Szczególną wagę należy przywiązywać nie tylko do samej pielęgnacji, ale również do wyboru kosmetyków. Jak dbać o skórę w ciąży?
Dbanie o skórę w ciąży – na co zwracać uwagę, a czego unikać?
Wiele kobiet zastanawia się, czy w związku z ciążą powinny zmienić dotychczas używane kosmetyki. W przypadku wielu z nich nie ma takiej potrzeby, aczkolwiek istnieją produkty, które mogą się okazać niebezpieczne dla rozwoju dziecka. Należą do nich kosmetyki zawierające retinol, a także specjalistyczne maści i kremy przeznaczone do walki z trądzikiem, często zawierające antybiotyki. W każdym przypadku, który będzie budził nasze wątpliwości, najlepiej jest skontaktować się z odpowiednim lekarzem, by zasięgnąć jego porady.
Unikać należy również innych substancji, które mają zdolność przenikania przez warstwy skóry. Oprócz retinolu zaliczają się do nich kwasy owocowe, preparaty przeciwzmarszczkowe, kwas salicylowy, fluor, amoniak, a także niektóre olejki eteryczne. Olejek szałwiowy lub bergamotowy mogą działać teratogennie oraz zwiększać ryzyko poronienia.
Pielęgnacja cery w ciąży nie jest wcale prosta. Niebezpieczne mogą się okazać także niektóre zabiegi, które na co dzień chętnie stosujemy w celu poprawy kondycji skóry. Podczas ciąży musimy zrezygnować ze wszelkich usług wykorzystujących prądy i fale radiowe, promieniowanie ultrafioletowe oraz ultradźwiękowe, ale także nie wolno nam poddawać się żadnym zabiegom rozgrzewającym czy depilacyjnym z użyciem ciepłego wosku. Popularne opcje wykorzystujące algi również są zabronione w tym stanie, ponieważ substancje zawarte w glonach przenikają do krwiobiegu.
Jak dbać o cerę w ciąży? Czego potrzebuje skóra ciężarnej kobiety?
Podczas ciąży częstą przypadłością jest nadmiernie wrażliwa skóra, co wynika ze wzrostu poziomu estrogenów w organizmie. To sprawia, że cera może potrzebować innych składników niż dotychczas. Warto tutaj sięgać po kosmetyki przeznaczone dla alergików, a także te, które zostały skomponowane z naturalnych komponentów. Najbezpieczniej jest wybierać po produkty stworzone z myślą o kobietach w ciąży – wtedy mamy pewność, że nie zawierają one potencjalnie szkodliwych substancji.
Jeśli zadajemy sobie pytanie, jak dbać o skórę twarzy w ciąży, warto zwrócić uwagę na to, czego potrzebuje taka cera. Wiemy już, że są to delikatne składniki, które poszanują nadmierną wrażliwość wynikającą z tego stanu. Warto jednak zadbać o to, aby była ona odpowiednio nawilżona, ukrwiona oraz elastyczna. Dobrze sprawdzą się kremy i balsamy bogate w witaminy A i E, olejki z nagietka, rozmarynu, lawendy czy rumianku, które ponadto świetnie działają na rozstępy.
Jak dbać o twarz w ciąży? Przydatne mogą okazać się takie zabiegi jak masaż relaksacyjny, który nie tylko wpłynie na nasze samopoczucie, ale również poprawi ukrwienie cery. Elastyczność zapewnią natomiast regularnie stosowane peelingi.
Jak zadbać o skórę w ciąży, aby zminimalizować rozstępy?
To pytanie stawia sobie wiele kobiet, zachodząc w ciążę. Skóra podczas ciąży wystawiana jest na wielką próbę, ale odpowiednia pielęgnacja może w znacznym stopniu zmniejszyć problem rozstępów. Najlepsze rezultaty otrzymamy, jeśli wdrożymy ją już w pierwszych tygodniach ciąży. Warto w niej uwzględnić przede wszystkim oleje, które są naturalnymi emolientami - pomagają więc utrzymać optymalny poziom nawilżenia skóry i chronią przed utratą wody. Szczególnie polecane są oleje ze słodkich migdałów, jojoba oraz z wiesiołka. Wcieranie ich może stać się przyjemną rutyną i czasem tylko dla siebie w ciągu dnia.
Oprócz stosowania specjalnych kosmetyków należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody, spożywaniu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wykonywaniu dozwolonych ćwiczeń. Wspieranie organizmu od środka jest niezwykle ważne w tym okresie, aby wszystkie inne zabiegi zadziałały jak najlepiej.