Jakie witaminy podczas karmienia piersią?

Noworodki żywiąc się wyłącznie mlekiem matki, otrzymują z nim również niezbędne do rozwoju witaminy i minerały. Czasem jednak niektórych składników jest za dużo lub za mało, co może mieć bardzo poważny wpływ na późniejszy rozwój malucha. Ponadto świeżo upieczona mama “dzieli się” swoimi witaminami wraz z dzieckiem, co z kolei może wywołać u niej niedobory i w konsekwencji problemy ze zdrowiem. Właśnie z tego względu wielu specjalistów intensywnie przypomina o tym, jak istotna jest nie tylko odpowiednia dieta w trakcie ciąży i podczas całego okresu karmienia piersią, jak i suplementacja odpowiednich witamin, których młode mamy mogą mieć za mało. Jeżeli poszukujesz sprawdzonych informacji na ten temat, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią poniższego artykułu, w którym odpowiadamy na liczne pytania związane z procesem karmienia piersią.

Dieta podczas karmienia piersią - na co zwrócić szczególną uwagę?

Zanim przedstawimy informacje dotyczące tego, jakie witaminy brać podczas karmienia piersią, omówimy sobie najpierw kwestie dotyczące codziennej diety. Zaraz po urodzeniu dziecka, organizm kobiety przechodzi mnóstwo zmian, próbując wrócić do stanu sprzed ciąży. Dla młodej mamy powinien być to więc sygnał, że należy zmienić swoje nawyki żywieniowe, aby trochę pomóc swojemu ciału, ale także zadbać o swojego potomka.

W trakcie karmienia piersią należy zwrócić uwagę przede wszystkim na produkty bogate w witaminy i składniki odżywcze, czyli przede wszystkim to, co dostarcza nam sama matka natura. Pierwsze skrzypce będą więc grały produkty naturalne, jak najmniej przetworzone, zawierające w sobie największe ilości dobroczynnych składników, a więc wszelkie warzywa i owoce, kasze, ryż, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane czy nasiona roślin strączkowych. Do tego doskonałym uzupełnieniem będą źródła białka, a więc rozmaite mięso i ryby (jednak warto zadbać o to, aby były one jak najmniej tłuste, najlepiej gotowane lub pieczone z niewielką ilością tłuszczu). Źródła białka to również jajka i nabiał, a także nasiona roślin takich jak fasola czy bób, które również warto spożywać karmiąc piersią. Jeśli natomiast chodzi o tłuszcze, to tutaj pierwsze skrzypce odgrywają wysokiej jakości oleje roślinne, masło oraz wysokotłuszczowe warzywa i owoce, takie jak m.in. awokado. Należy również dbać o regularne nawadnianie organizmu.

Wszystkie wymienione produkty bardzo pomagają uzupełnić witaminy, które wraz z mlekiem matka przekazuje dziecku. Czasem jednak wciąż mamy ich za mało - każdy organizm inaczej będzie wchłaniał substancje pochodzące z pożywienia. W takiej sytuacji lekarz może zalecić suplementacje konkretnych składników, lub suplementację ogólną.

Jakie witaminy podczas karmienia piersią należy suplementować?

Wiemy już jak zadbać o odpowiednią dietę w trakcie karmienia piersią, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Z czasem może się jednak okazać, że niezbędna młodej mamie będzie odpowiednia suplementacja. Jeśli chodzi o witaminy, które warto brać w takiej sytuacji pod uwagę, to przede wszystkim Witamina D, która odgrywa kluczową rolę w budowaniu odporności, a także m.in. kwas foliowy, żelazo czy kwasy Omega-3. Zaraz po ciąży i w pewnym okresie po jej zakończeniu, a więc w trakcie laktacji bardzo często kobietom brakuje właśnie tych wymienionych składników, jednak na całe szczęście odpowiednia ich suplementacja nie jest droga, co z pewnością ucieszy wiele młodych matek.

Czego należy unikać w diecie w trakcie karmienia piersią?

Przede wszystkim - wszystkiego tego, co ma negatywny wpływ na zdrowie matki i dziecka. Mowa tutaj oczywiście o wszelkich używkach takich jak alkohol czy nikotyna. Powinno się również - przynajmniej na czas karmienia - zrezygnować z kofeiny. Jeśli natomiast chodzi o kuchnię, to unikać przetworzonej żywności, której składniki często potrafią psuć efekt suplementacji składników i witamin poprzez neutralizację ich. Warto również zdecydować się na “chudsze” potrawy, a więc takie, które nie są smażone w płytkim i głębokim tłuszczu), ani same w sobie nie zawierają dużych ilości szkodliwych tłuszczy.