Jak ubierać noworodka w domu?

Świeżo upieczeni rodzice bardzo często mają ogrom wątpliwości co do opiekowania się dzieckiem. Nie wiedzą, jak interpretować jego zachowania, obawiają się popełnienia błędu i narażenia dziecka na dyskomfort. Od zatroskanych rodziców nierzadko można więc usłyszeć pytania na przykład na temat tego, jak ubierać noworodka w domu – szczególnie jesienią czy zimą. W tym artykule podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę, aby zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie malucha.

Jak ubierać noworodka w domu w zależności od pory roku?

Wielu rodziców nie wie dokładnie, jak ubierać noworodka w domu – zgodnie ze starym porzekadłem ,,przezorny zawsze ubezpieczony” wolą więc założyć dziecku kolejną warstwę ubrań, aniżeli martwić się, że się przeziębi. Tymczasem należy mieć na uwadze, że nie tylko wychłodzenie, ale również przegrzanie organizmu malucha może być brzemienne w skutkach.

Jak ubierać noworodka w domu? Podstawowe zasady

Podstawowa zasada dotycząca tego, jak ubierać noworodka w domu, mówi, że zazwyczaj powinniśmy zakładać dziecku o jedną, cienką warstwę więcej niż sami nosimy. W trakcie zimy, jeśli w naszym domu panuje temperatura oscylująca wokół 19-22 stopni Celsjusza, wystarczy natomiast, że ubierzemy malucha w pajacyk bądź body z długim rękawem i półśpiochy. Pamiętajmy, aby mimo wszystko materiały te były przewiewne, a więc wykonane ze surowców naturalnych, takich jak bawełna. Takie ubranka będą dobrze odprowadzać pot i zapewnią dziecku optymalny komfort. Warto ponadto wspomnieć, jak ubierać noworodka w domu, jeżeli temperatura różni się od wcześniej wspomnianych 19-22 stopni. Gdy jest niższa, możemy założyć dziecku dodatkową warstwę ubrań, natomiast jeśli jest wyższa, body z długim rękawem można zamienić na krótki rękaw. 

Jak ubierać noworodka jesienią w domu, a na jakie ubranka postawić zimą?

Wielu rodziców głowi się nad tym, jak ubierać noworodka zimą w domu – czy też jesienią. Tak naprawdę ubiór domowy nie powinien być uzależniony od pory roku, ale od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Jest to więc kwestia bardzo indywidualna. Nie należy się sugerować swoim komfortem cieplnym ani opierać swoich decyzji na domysłach – istnieje bowiem prosty sposób, aby sprawdzić, czy dziecku jest za zimno, czy też za ciepło. Wystarczy, że dotkniemy karku noworodka czy niemowlęcia. Jeśli jest on ciepły i suchy, oznacza to, że dziecko jest odpowiednio ubrane. Gorąca i wilgotna skóra będzie znakiem, że należy zdjąć jedną warstwę ubrań. Pamiętajmy, żeby nie sprawdzać temperatury nóżek czy rączek – ze względu na nie do końca rozwinięty układ krążenia, bardzo często będą one zimne. W momencie, gdy niemowlę zacznie się samodzielnie poruszać, być może będzie trzeba ubierać je nieco lżej, dodatkową warstwę nakładać natomiast na czas drzemki.

Jak ubierać noworodka w domu? O tym musisz pamiętać!

Kwestia tego, jak ubierać noworodka w domu, bardzo często dotyczy także bucików czy czapeczki. Warto wiedzieć, że nawet zimą te elementy ubioru są zbędne – zamiast butów warto ubrać dodatkowe skarpetki, jeśli sytuacja tego wymaga. Wielu rodziców praktykuje ponadto zakładanie dziecku czapki po kąpieli. Nie jest to konieczne, jeśli jednak się na to decydujemy, pamiętajmy, aby zdjąć ją po około 30 minutach.

Należy również mieć na uwadze, aby ubranka cechowały się nie tylko naturalnością materiału, ale także odpowiednio dobranym rozmiarem. Jeśli będą one zbyt małe, mogą sprawiać, że dziecko będzie się nadmiernie pocić. Co więcej, brak swobody ruchów może skutkować rozwinięciem się wad stóp czy postawy.

Jak ubierać noworodka zimą w domu i do czego może prowadzić przegrzanie?

Niezależnie od pory roku zarówno wychłodzenie, jak i przegrzanie mogą być niebezpieczne. Mówi się jednak, że lepiej jest, aby dziecku było nieco chłodniej niż za gorąco – przegrzanie prowadzi do osłabienia odporności, a nawet do udaru cieplnego, który może skutkować śmiercią. Wychłodzenie, które zdarza się rzadziej, rozpoznamy natomiast po sinych wargach, marmurkowatej skórze czy zmniejszonej aktywności.