Co na ból zatok w ciąży?

Ciąża to niesamowity czas w życiu każdej kobiety. Rozwijające się pod sercem przyszłej matki dziecko potrafi całkowicie zmienić życie i z całą pewnością wpłynie na nasze nawyki. Poza oczywiście przeżywaniem szczęśliwych chwil w oczekiwaniu na pociechę, przyszła mama musi koniecznie zadbać o swoje zdrowie. Ciąża obciąża kobiecy organizm, nie tylko wpływając na ilość energii, którą dysponuje ciężarna (jest znacznie mniejsza niż przed ciążą), ale także na hormony i przede wszystkim odporność. Ta ostatnia jest bardzo obniżona, przez co przyszłe matki są zdecydowanie bardziej narażone na wszelkie choroby, które wywoływane są przez drobnoustroje, wirusy i bakterie.

Wśród schorzeń, na które najczęściej zapadają kobiety w ciąży szczególnie wymienia się zapalenie górnych dróg oddechowych pod różnymi postaciami. Jedną z powszechnie wymienianych jednostek chorobowych jest zapalenie zatok, które charakteryzuje się specyficznym bólem. Skąd bierze się to schorzenie, czy jest niebezpieczne dla ciężarnej i jej dziecka, a także jak z nim walczyć i jak zapobiegać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z tą chorobą można znaleźć w poniższym artykule, do którego lektury zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby.

Ból zatok w ciąży - skąd się bierze?

Jak już wspomniane zostało w poprzednim akapicie - ból zatok w ciąży najczęściej jest efektem wywołanego przez wirusy i bakterie zapalenia zatok. Zapalenie zatok może natomiast występować osobno lub jako jeden z objawów bardziej złożonego problemu górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj określany w ten sposób jest stan zapalny błony śluzowej nosa oraz zatok obocznych. W przebiegu zapalenia wnętrze jam nosa i zatok (ze względu na to, że pokryte są takim samym nabłonkiem) jest obrzmiałe i pojawia się na nim ropna wydzielina. To właśnie ona odpowiedzialna jest za charakterystyczny ból, a także za towarzyszący zapaleniu katar.

Poza wirusami i bakteriami zapalenie zatok może również wywołać wychłodzenie organizmu (przykładowo wychodząc z domu w okresie jesienno-zimowym w nieodpowiednim ubiorze). Z tego względu ciężarna (i nie tylko) powinna również na ten detal zwrócić uwagę.

Czy ból zatok w ciąży jest niebezpieczny?

Sam ból zatok nie jest niebezpieczny, jednak zapalenie - tak jak każde inne schorzenie w trakcie ciąży - jest. W szczególności należy pamiętać, aby rozdzielić zapalenie zatok od zwyczajnego kataru. Jeśli mimo podjętych prób leczenia samodzielnie katar nie ustępuje, a objawy takie jak bóle głowy czy problemy z oddychaniem nasilają się, bardzo prawdopodobne, że jest to właśnie zapalenie zatok. Czasem do rozpoznania potrzebna jest interwencja lekarza oraz wykonanie badania obrazowego.

Tego typu infekcja jest niebezpieczna z kilku względów. Po pierwsze obniża komfort kobiety ciężarnej poprzez ból, a także wywołuje u niej stres. Dodatkowo - tak jak każda infekcja - może mieć wpływ na przebieg rozwoju płodu. Ponadto nieleczone zatoki mogą spowodować wiele powikłań, takich jak m.in. zapalenie opon mózgowych, wytrzeszcz oczu, pogorszenie widzenia oraz zapalenie oskrzeli. Z tego względu należy za wszelką cenę unikać zakażenia.

Ból zatok w ciąży - co robić?

Przede wszystkim udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on kompletną diagnostykę, sprawdzi pochodzenie choroby i dobierze właściwe metody leczenia, uwzględniając fakt, że pacjentka jest w ciąży i nie może przyjmować wszystkich leków. Na sam proces leczenia i zastosowane leki oraz antybiotyki ma wpływ zaawansowanie choroby oraz jej typ. Stosowanie antybiotyków nie jest co prawda najlepszym wyjściem w ciąży, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, to lekarz z pewnością dobierze takie, które będą miały najmniejszy wpływ na dziecko.

Jak leczyć ból zatok w ciąży?

Co na ból zatok w ciąży? Całkowicie bezpieczny jest oczywiście paracetamol, który jest ogólnie polecany przy dolegliwościach bólowych, gorączce i przeziębieniu. Oprócz antybiotyków zaleconych przez lekarza, można również stosować różnego rodzaju inhalacje czy “parówki”, które z całą pewnością przyniosą ulgę. Należy jednak pamiętać, aby nie zastępować nimi normalnego, realnego leczenia przypisanego przez lekarza.