Co na ból ucha w ciąży?

Ciąża to absolutnie wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety - i nie można temu zaprzeczyć. W jej trakcie pod sercem przyszłej matki rozwija się zupełnie nowe życie. Od momentu, kiedy tylko kobieta dowie się, że jest w ciąży, jej życie często wywraca się do góry nogami. Następują zmiany nie tylko życiowe, ale i zdrowotne. Ze względu na wiele czynników organizm ciężarnej jest osłabiony (tym bardziej im późniejszy jest trymestr ciąży), a to oznacza, że jest ona bardziej podatna na różne choroby i może przechodzić je ciężej. Z tego względu kobiety, które oczekują dziecka, powinny szczególnie uważać, aby niczego nie złapać, gdyż każde zakażenie może okazać się niebezpieczne zarówno dla matki, jak i jej maluszka.

Niestety, czasem mimo największych starań nie uda się ochronić swojego zdrowia przed atakiem mikrobów czy drobnoustrojów, łapiąc jakieś przeziębienie czy inną chorobę. Jedną z przypadłości, o które wcale nietrudno w czasie ciąży, jest zapalenie ucha. Czym ono jest, skąd się bierze i czy jest niebezpieczne? Jak się przed nim chronić i jak leczyć w ciąży? Odpowiedzi na te pytania możecie znaleźć w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Ból ucha w ciąży - skąd się bierze i co oznacza?

Ból ucha w ciąży to najczęściej symptom zapalenia ucha - jednej z popularnych chorób, które często występują jako powikłanie po poważniejszych infekcjach górnych dróg oddechowych, jednak może wystąpić razem z innymi jednostkami chorobowymi, a także całkowicie oddzielnie. Skąd jednak bierze się zapalenie ucha? Jest ono efektem ataku wirusów lub bakterii na nasz organizm. Charakterystyczny ból wywoływany jest przez stan zapalny w przebiegu choroby. Oprócz niego charakterystyczne objawy to - gorączka, nieżyt nosa, zaburzenia słuchu, szumy uszne i uczucie zatkania ucha. Często towarzyszą im też objawy innych infekcji górnych dróg oddechowych.

Ból ucha w ciąży - czy jest niebezpieczny?

Jak każda inna choroba - dla kobiety w ciąży, jak i jej dziecka niesie za sobą ryzyko. Właśnie z tego względu ciężarne powinny jak najbardziej unikać wszelkich sytuacji, w których mogą się one zarazić lub przeziębić się w wyniku wychłodzenia organizmu czy przewiania.

Ból ucha w ciąży - co robić?

Przede wszystkim - udać się na wizytę do lekarza. Specjalista wykona całą niezbędną diagnostykę, określi, co jest przyczyną bólu i jak rozległe jest zapalenie, a także opracuje i wdroży cały plan leczenia. Nie warto wyszukiwać informacji na własną rękę lub próbować leczyć się całkowicie samodzielnie, gdyż może doprowadzić to do zupełnie odwrotnego efektu, niż chcielibyśmy osiągnąć.

Trzeba pamiętać, aby poinformować lekarza o ciąży. To istotna wiadomość, gdyż przyszłe matki nie mogą korzystać ze wszystkich medykamentów (niektóre mogą pogorszyć ich stan lub mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka). Najczęściej zalecane na zapalenie ucha (a także na gorączkę) są neutralny paracetamol oraz antybiotyk - Amoksycylina. Do tego stosując się do wszystkich porad lekarza, można liczyć na szybki powrót do zdrowia i zniwelowanie zagrożenia dla maluszka.

Ból ucha w ciąży - domowe sposoby

Oczywiście istnieje wiele sposobów, które mogłyby stanowić odpowiedź na pytanie “co na ból ucha w ciąży”. Nie kwestionujemy ich skuteczności czy wartości, ponieważ wiemy, że one również przynoszą korzyści, jednak nie wolno skupiać się wyłącznie na nich i na ich podstawie tworzyć całego procesu leczenia. Aby powrót do zdrowia był naprawdę skuteczny, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza, a dopiero potem dodatkowo stosować domowe metody. Mowa tutaj oczywiście o wszelkich okładach czy różnego rodzaju inhalacjach, które przynoszą ulgę, jednak nigdy nie zastąpią one pełnego, profesjonalnego leczenia za pomocą środków do tego przeznaczonych. Najlepiej jednak w ogóle unikać możliwości zarażenia się poprzez omijanie tłocznych miejsc, w których może występować skupisko bakterii, a także dbanie o higienę i odpowiedni ubiór.