Bezsenność w ciąży - jak sobie z nią radzić

Na bezsenność w ciąży skarży się wiele Pań. Problemy z zasypianiem wynikają ze zmian zachodzących w organizmie kobiety ciężarnej. Dolegliwości te niekorzystnie wpływają na samopoczucie, powodują zmęczenie i znacznie obniżają jakość życia. Na szczęście istnieją domowe sposoby i leki na bezsenność w ciąży. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sobie z nią radzić, kontynuuj czytanie.

Bezsenność podczas ciąży

Odpoczynek i sen mają ogromne znaczenie w okresie ciąży. To właśnie dzięki nim organizm ma szansę się zregenerować i zebrać nowe zasoby energetyczne. Niestety w wyniku zmian hormonalnych, kobiety ciężarne często skarżą się na bezsenność. Ta dolegliwość potrafi znacznie pogorszyć samopoczucie i utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Według danych zgromadzonych przez Amerykańską Narodową Fundację Snu na problemy ze snem skarży się aż 75% ciężarnych. Dolegliwość ta najczęściej pojawia się w III trymestrze i objawia się na różne sposoby. Największy odsetek kobiet ciężarnych wybudza się ze snu i narzeka na problemy z ponownym zaśnięciem. Natomiast niektóre Panie mają trudności z wejściem w fazę NREM, czyli głęboki sen.

Bezsenność w ciąży - przyczyny

Bezsenność w pierwszych tygodniach ciąży wynika ze zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety na skutek zapłodnienia. Wzrost hormonów (przede wszystkim estrogenu) ma duży wpływ na fazy snu. W efekcie faza REM zostaje wydłużona, natomiast faza NREM (sen głęboki) ulega znacznemu skróceniu. Na skutek tych zmian ciężarna może bezproblemowo zasypiać, lecz wybudzać się w nocy i odczuwać silne zmęczenie w dzień.

Bezsenność w ciąży - jak sobie radzić?

Wiele kobiet szuka skutecznych sposobów na bezsenność w ciąży. Sporo Pań konsultuje tę dolegliwość ze specjalistą, licząc na leczenie farmakologiczne. Okazuje się jednak, że przed sięgnięciem po leki nasenne, najlepiej wypróbować naturalne metody walki z bezsennością. Szczególnie polecana jest aromaterapia. Warto sięgnąć po olejki eteryczne działające odprężająco np. olejek z melisy, lawendy czy drzewa sandałowego.

Jeśli aromaterapia okaże się mało skuteczna, warto wypróbować różnorodne techniki relaksacyjne. Oczywiście należy pamiętać, że na każdego działa co innego. Dla jednych najskuteczniejsza będzie joga, natomiast u innych sprawdzi się trening autogenny. Wiele Pań poleca również ASMR, czyli przyjemne mrowienie w okolicach szyi, głowy i innych części ciała wywołane przez słuchowe, wizualne, dotykowe i zapachowe czynniki zewnętrzne. W internecie można znaleźć wiele bezpłatnych filmików ASMR, dlatego z łatwością można znaleźć coś dla siebie.

Aby zniwelować problem bezsenności w ciąży, warto również zadbać o klimat w sypialni. Zaleca się regularne wietrzenie jej i dopilnowanie, aby była w pełni zacieniona. Bardzo istotne jest również to, na czym śpimy, dlatego warto zainwestować w wygodny materac.

Panie pragnące zniwelować problemy z bezsennością w ciąży powinny również zrezygnować z drzemek. Zaleca się również budzenie i zasypianie o stałych porach. Dzięki temu można wyregulować swój cykl dobowy.

Jeśli wspomniane domowe sposoby na bezsenność w ciąży okażą się nieskuteczne, należy udać się do specjalisty. Pod żadnym pozorem nie wolno samodzielnie sięgać po leki na bezsenność, gdyż mogą stanowić poważne zagrożenie dla płodu.

Czy bezsenność w ciąży szkodzi dziecku?

Wiele kobiet zastanawia się, czy bezsenność w ciąży jest niebezpieczna dla płodu. Niestety nie da się udzielić jednoznacznej informacji. Warto pamiętać, że to, że Ty nie możesz zasnąć, nie oznacza, że maluszek również będzie miał ten problem. Należy jednak pamiętać, że za krótki sen może niekorzystnie wpływać na układ immunologiczny kobiety ciężarnej, co w efekcie może doprowadzić do wad płodu. Ponadto bezsenność powoduje obniżenie odporności, a to może niekorzystnie wpłynąć na przebieg porodu. Z tego względu problemów ze snem w ciąży nie wolno ignorować. Jeśli poważnie obniżają jakość życia, trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie domowymi sposobami. Jeśli jednak są one mało skuteczne, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.