Poród pośladkowy – co to jest i jak przebiega?
Poród jest skomplikowanym zagadnieniem, które może się wiązać z różnymi komplikacjami. Jedną z nich jest niewątpliwie ułożenie pośladkowe dziecka, czyli sytuacja, w której płód nie przyjął prawidłowej pozycji umożliwiającej mu łatwe przyjście na świat. Jak przebiega poród pośladkowy, czym jest i jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w jego zakresie?
Poród pośladkowy – na czym polega?
Zastanawiasz się, jak wygląda poród pośladkowy? Jest to sytuacja, w której dziecko nie odwróciło się główką w stronę pochwy, tym samym utrudniając urodzenie naturalnym sposobem. Szacuje się, że sprawa dotyczy około 5% dzieci. Oczywiście, we wczesnym okresie ciąży ułożenie pośladkowe jest jak najbardziej normalne. Według statystyk dziecko powinno się odwrócić w okolicach 32–36 tygodnia ciąży, a więc w trzecim trymestrze.
Poród pośladkowy – co to jest?
Obawiasz się, że spotka Cię poród pośladkowy? Co to znaczy tak naprawdę? Można powiedzieć, że poród pośladkowy jest porodem naturalnym, który odbywa się na odwrót – przez pochwę najpierw przechodzą nóżki oraz tułów dziecka, natomiast główka jest ostatnia, kiedy w zwyczajnym porodzie to ona jest pierwsza. Ten sposób rodzenia może nieść ze sobą wiele komplikacji. Z tego również powodu lekarze najczęściej zalecają wykonanie cesarskiego cięcia.
Jak przebiega poród pośladkowy i co może go spowodować?
Poród pośladkowy najczęściej odbywa się poprzez cesarskie cięcie. Nadal jednak istnieje możliwość przeprowadzenia go bez zabiegu chirurgicznego. W większości przypadków powodem takiego ułożenia dziecka są wady anatomiczne lub guz macicy, a także jej nieprawidłowy kształt. Można do tego dodać małowodzie oraz wielowodzie, a także zaburzenia dotyczące ułożenia płodu (na przykład wodogłowie). Czasami sprawa jest także związana z krótką pępowiną.
Ułożenie pośladkowe można poznać w prosty sposób. Mianowicie, dziecko przed porodem sporo kopie. Jeżeli matka czuje kopnięcia w okolicy miednicy, to najpewniej dziecko się nie odwróciło. Natomiast kiedy nóżki dziecka uderzają w okolicę żeber – płód odwrócił się i przyjął pozycję główkową. Okazuje się jednak, że odczucia ciężarnej mogą czasami być złudne, dlatego przede wszystkim zaleca się regularny kontakt z lekarzem.
Ułożenie pośladkowe – kiedy cesarka?
Oczywiście, poród naturalny w sytuacji ułożenia pośladkowego jest możliwy. Położna czy położnik mogą zdecydować się na to rozwiązanie jednak wyłącznie w określonych przypadkach. Może mieć to miejsce, kiedy budowa dziecka jest prawidłowa. Do tego łożysko i pępowina są dobrze umiejscowione, a macica nie ma anatomicznych anomalii pokroju mięśniaków czy blizn. Również miednica i drogi rodne powinny nie mieć wad. Bez spełnienia powyższych warunków najpewniej zostanie zlecone cesarskie cięcie. Następ[uje ono również często, kiedy waga dziecka przekracza 3,5 kg. Lekarz może też nie pozwolić na naturalny poród, jeśli ma być to pierwsze dziecko danej kobiety.
W niektórych przypadkach lekarz może próbować z zewnątrz odwrócić dziecko (za sprawą specjalnego masażu), jednak nie zawsze jest to możliwe do wykonania. Głównym przeciwwskazaniem w tym przypadku jest nieprawidłowa ilość wód płodowych.
Poród przy ułożeniu pośladkowym może się wiązać z różnymi komplikacjami, dlatego właśnie tak często stosuje się cesarskie cięcie. Mowa na przykład o ewentualnym niedotlenieniu dziecka (kiedy główka przechodzi jako ostatnia, maluch nie ma możliwości zaczerpnięcia powietrza), przedwczesnym odklejeniu łożyska, urazach głowy czy barków oraz ewentualnym zaklinowaniu się dziecka w kanale rodnym podczas porodu – jeśli główka nie przechodzi pierwsza, inne części ciała mogą niedostatecznie rozciągnąć kanał rodny.
W związku z powyższym cesarskie cięcie jest najbezpieczniejszym wyjściem dla matki. Równocześnie to również najlepsze rozwiązanie dla dziecka. Z tego powodu warto jak najczęściej konsultować z lekarzem postęp ciąży, ponieważ wczesne wykrycie nieprawidłowego ułożenia pozwoli na lepsze przygotowanie się do zabiegu.