Czy poród rodzinny trzeba wcześniej zgłaszać?
Poród to trudne emocjonalnie i fizycznie przeżycie dla kobiety. Z tego powodu coraz więcej ciężarnych decyduje się na skorzystanie z prawa do porodu rodzinnego, czyli obecności bliskiej osoby na sali podczas rodzenia. Partner, mama, przyjaciółka czy siostra aktywnie wspierają rodzącą, co pozwala jej lepiej radzić sobie z bólem. Kobiety, które chcą skorzystać z takiej możliwości, często zastanawiają się, czy poród rodzinny trzeba wcześniej zgłosić. Jak korzystanie z tego prawa wygląda w praktyce i jak się do tego przygotować?
Czy poród rodzinny trzeba wcześniej zgłaszać?
Prawo do porodu rodzinnego jest zapewniane przez szereg dokumentów prawnych – w tym Konstytucję czy Kodeks Etyki Lekarskiej. Choć taka możliwość powinna przysługiwać każdej rodzącej, w praktyce może się okazać, że dana placówka nie dysponuje wolną salą jednoosobową, w której taki poród mógłby się odbyć. Co więcej, szpitale mogą stawiać dodatkowe wymagania wobec osoby bliskiej, która będzie towarzyszyć ciężarnej. Może to być na przykład odbycie 14-dniowej kwarantanny – w niektórych przypadkach jednak wystarczy, że dana osoba mieszkała z przyszłą mamą przez okres 14 dni przed porodem. Jednak czy poród rodzinny trzeba wcześniej zgłaszać?
Czy poród rodzinny trzeba wcześniej zgłosić? Odpowiadamy!
Kwestia tego, czy poród rodzinny trzeba wcześniej zgłosić, niestety nie jest jednoznaczna – wiele zależy od wybranej od nas placówki, w której poród będzie miał miejsce. Szpitale mogą bowiem stawiać różne wymagania, które sprawiają, że do takiego wydarzenia należy przygotować się już wcześniej. W niektórych przypadkach wymagane jest odbycie wizyty kwalifikacyjnej, dlatego odpowiednio wcześnie warto zapoznać się z tym, jak kwestia porodu rodzinnego wygląda w danej placówce. Warto mieć jednak na względzie, że nie może ona ograniczać wyboru kobiety co do osoby towarzyszącej. Co więcej, taka osoba, wybrana przez pacjentkę, może być obecna przy całym porodzie – chyba że wystąpią poważne komplikacje okołoporodowe, które będą wymagać pilnej interwencji lekarskiej.
Czy za poród rodzinny trzeba płacić?
Wiele ciężarnych obawia się, że poród rodzinny będzie obarczony dodatkową opłatą. Warto wiedzieć, że nie ma to żadnego uzasadnienia w obowiązujących przepisach, nawet jeśli wewnętrzny regulamin szpitala stanowi inaczej. Co więcej, placówki medyczne nie mogą żądać od rodzącej kobiety zapłaty za poród w sali jednoosobowej. Tego rodzaju praktyki, zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia, naruszają szereg ustaw oraz rozporządzeń. Możliwość otrzymania wsparcia ze strony bliskiej osoby podczas porodu to jedno z praw pacjenta. W przypadku naruszenia praw, kobiety mogą zgłosić sprawę do NFZ.
Czy jest możliwy poród rodzinny w sali wieloosobowej?
Należy pamiętać, że obecnie nie wszystkie placówki dysponują odpowiednią ilością sal jednoosobowych, które zapewniają prywatność podczas porodu. Wówczas ciężarna umieszczana jest na sali razem z innymi kobietami przygotowującymi się do akcji porodowej. Poród rodzinny jest w takiej sytuacji możliwy tylko wówczas, gdy wszystkie rodzące wyrażą na to zgodę, a ponadto placówka powinna zadbać o takie zorganizowanie sali, które zapewni odpowiedni stopień intymności każdej z nich. Choć kwestia tego, czy poród rodzinny trzeba wcześniej zgłosić, nie jest jednoznaczna, to zdecydowanie warto na jakiś czas przed porodem zorientować się, jakie warunki zapewnia dana placówka. Dzięki temu ciężarna będzie mogła świadomie zdecydować, czy poród rodzinny będzie dla niej najbardziej komfortową opcją.
Dlaczego warto zdecydować się na poród rodzinny?
Zostawiając kwestię tego, czy poród rodzinny trzeba wcześniej zgłaszać, należy zastanowić się, dlaczego w ogóle warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Choć ma ono niewątpliwie zarówno wady, jak i zalety, warto wspomnieć, że obecność bliskiej osoby może okazać się niezastąpionym wsparciem dla rodzącej kobiety. Co więcej, ojcowie obecni przy porodzie nierzadko są w przyszłości bardziej zaangażowani w wychowanie dziecka. Jednak decyzję o porodzie rodzinnym należy rozważyć wspólnie, biorąc pod uwagę również możliwe wady tego rozwiązania.