Połóg - co powinno niepokoić?

Połóg stanowi czas, w którym mama poza swoim maluszkiem powinna skupić się na sobie. W jego trakcie organizm kobiety stopniowo przyzwyczaja się do tego, że dziecko znajduje się już poza jej ustrojem i może samodzielnie funkcjonować. To sprawia, że w różnych obszarach zachodzą intensywne zmiany, mające na celu przywrócić wszystkie układy do stanu sprzed ciąży.

Wiele mam w czasie połogu skarży się na charakterystyczne objawy, wśród których wymienia się fizyczne zmęczenie, stopniowo ustępujące krwawienie z dróg rodnych, wydalanie odchodów połogowych, ból w okolicach podbrzusza czy pieczenie lub szczypanie w trakcie oddawania moczu. Niekiedy jednak zdarza się, że dolegliwości nie ustępują lub pojawiają się nowe. To z kolei stanowi sygnał do skonsultowania się z lekarzem. Co powinno niepokoić w połogu?

Połóg - co powinno niepokoić? Gorączka

Niekiedy podwyższona temperatura utrzymuje się przez dobę po porodzie ze względu na wyczerpanie rezerw energii. Czasami zdarza się tak również wtedy, gdy organizm wyprodukował sporo pokarmu, który pozostaje z jakiegoś powodu w piersiach matki. Jednak temperatura powyżej 36,6 stopni w obu tych sytuacjach nie stanowi powodu do niepokoju, ponieważ zazwyczaj szybko ustępuje.

Co istotne, gorączka powinna zaniepokoić wtedy, gdy nie ustępuje po pierwszej dobie od porodu bądź w sytuacji, kiedy pokarm został już odciągnięty. W takich sytuacjach podwyższona temperatura może świadczyć o kilku dolegliwościach:

  • ropień gruczołu piersiowego lub połogowe zapalenie piersi - to możliwe scenariusze, gdy gorączce towarzyszą obrzęk oraz ból;
  • zapalenie błony śluzowej macicy;
  • niewłaściwe gojenie rany po cesarskim cięciu bądź nacięciu krocza.

Połóg - niepokojące objawy, czyli przedłużające się krwawienie

Krwawienie z dróg rodnych utrzymujące się nawet kilka tygodni po porodzie to zupełnie naturalna dolegliwość. Dzięki temu macica oczyszcza się oraz wraca do stanu sprzed porodu. Na początku ilość krwi, tkanki i skrzepów może niepokoić, jednak z każdym dniem powinna się ona zmniejszać, aż w końcu krwawienie w pełni ustaje.

Czasami zdarza się jednak, że krwawienie znów przybiera na sile lub trwa dłużej niż deklarowane 6 tygodni po porodzie. Szczególnie zaleca się konsultację z lekarzem lub wizytę na pogotowiu w sytuacjach, gdy:

  • skrzepów oraz krwi jest więcej niż w poprzednich dniach - wtedy istnieje ryzyko wystąpienia urazów pochwy, szyjki macicy bądź tkanek miękkich w obrębie krocza;
  • krew wydostająca się z dróg rodnych przybiera bardzo ciemny bądź intensywny czerwony kolor - to może zwiastować, że z macicy nie zostało w pełni usunięte łożysko.

Co powinno niepokoić w połogu? Ból w podbrzuszu

Wiele kobiet w trakcie połogu obserwuje skurcze niekiedy powodujące ból podobny do tego odczuwanego w trakcie menstruacji. To całkowicie normalna sytuacja, ponieważ wtedy macica ma czas na skurczenie się do rozmiarów osiąganych przed ciążą. Co istotne, tego typu skurcze również w pewnym momencie ustają, zazwyczaj do kilkunastu dni po wydaniu na świat maleństwa. Niekiedy kobiety doświadczają ich również podczas karmienia dziecka piersią.

Co istotne, intensywny ból w okolicach podbrzusza zdecydowanie powinien zaniepokoić i skierować mamę do lekarza. Silne dolegliwości bólowe, które występują razem z gorączką, dreszczami czy innym niż dotychczas krwawieniem z dróg rodnych należy natychmiast omówić ze specjalistą. Podobnie należy postępować w sytuacji, gdy ból pojawił się nagle, w momencie, kiedy teoretycznie macica powinna być już obkurczona, a więc występuje niewielkie prawdopodobieństwo doświadczenia naturalnych skurczów.

Połóg - co powinno niepokoić? Odcień skrzepów poporodowych

Jak już zostało wcześniej wspomniane, macica potrzebuje czasu, aby pozbyć się wszystkich niepotrzebnych już tkanek. Z tego względu po porodzie występuje wydalanie odchodów połogowych. Na początku mają one intensywnie czerwoną barwę, jednak z czasem ich kolor brązowieje, aby następnie zmienić kolor na żółty, a na końcu białawy.

Jednak czasami skrzepy przybierają delikatnie zielony odcień. Takiej zmianie często towarzyszą gorączka czy złe samopoczucie. Połączenie wymienionych objawów może świadczyć o stanie zapalnym, którego pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować.