Macica w ciąży i po porodzie - wysokość i budowa
Najważniejszym organem wewnętrznym w ciele kobiety w czasie ciąży jest macica. To właśnie w niej rozwija się dziecko, które po dziewięciu miesiącach przyjdzie na świat. W tym wyjątkowym okresie, w tym narządzie zachodzą liczne zmiany, dzięki którym maluszek może bezpiecznie i zdrowo się rozwijać i przeżyć przez cały czas trwania ciąży. Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak wygląda macica w ciąży? Na to pytanie odpowiadamy właśnie w tym artykule.
Budowa macicy
Zanim jednak przyjrzymy się zmianom, jakie zachodzą w kobiecym ciele podczas ciąży, musimy się najpierw dowiedzieć, jak dokładnie wygląda i działa macica.
Macica to organ, który znajduje się w ciele niemal każdej kobiety (zdarzają się przypadki, w których w wyniku wady genetycznej macica nie pojawia się lub jest zniekształcona do tego stopnia, że nie może ona funkcjonować normalnie - w zdecydowanej większości sytuacji odpowiedzialne jest za to wystąpienie zespołu Mayera-Rokitansky-Küster-Hauser, inaczej MRKH). To właśnie w nim odbywa się rozwój zapłodnionej komórki jajowej, a następnie płodu, który ostatecznie staje się dzieckiem.
Macica jest zbudowana z kilku elementów - są to: szyjka macicy (w tym miejscu znajduje się kanał szyjki otoczony ścianami macicy, które składają się z trzech błon - surowiczej, mięśniowej i śluzowej), cieśń, która znajduje się między trzonem a szyjką, trzon, gdzie znajduje się jama macicy oraz dno macicy. Narząd ten zlokalizowany jest w okolicach środka miednicy, między odbytem a pęcherzem moczowym.
Kształtem macica przypomina nieco spłaszczoną gruszkę. Różni się ona jednak wyglądem, rozmiarem i masą między kobietami, które nie są i nigdy wcześniej nie były w ciąży, tymi, które obecnie są w ciąży oraz tymi, które już wydały na świat potomka. W przypadku tych pierwszych macica waży około 60 gramów, a jej długość zazwyczaj nie przekracza siedmiu centymetrów. Niesamowite jest zatem to, że w czasie ciąży tak niewielki narząd rozciąga się o kilkaset procent, aby pomieścić w sobie wszelkie płyny i naturalnie - rosnące dziecko.
W ostatnim etapie ciąży macica waży około kilograma, a więc ponad czternaście razy więcej. Jej pojemność wynosi w tym czasie około pięć litrów, czyli tyle, ile np. duża butla z wodą mineralną. Zmienia się także grubość ścianek, które na początku ciąży mają około dwa i pół centymetra, a pod koniec niemal o połowę mniej, bo 1,5 cm.
Jak rośnie macica w ciąży?
Rozciągająca się macica w ciąży to jedyny narząd, który w tym wyjątkowym okresie tak bardzo się zmienia. Nie jest to jednak żadnym zaskoczeniem, ponieważ jej kształt i rozmiar dostosowuje się do rosnącego w niej dziecka i jego potrzeb. Substancją odpowiedzialną za powiększenie macicy na początku ciąży jest hormon - estrogen, natomiast na dalszych etapach ulega ona rozciągnięciu siłami natury - przez rosnący płód.
Należy pamiętać, że macica w trakcie ciąży nie rośnie symetrycznie. Bardziej rozrasta się jej górna część. Może ona zmieniać swój rozmiar dzięki wydłużającym się włóknom mięśniowym, które rosną w niesamowitym tempie.
Częścią macicy, która ma bardzo szczególne znaczenie w trakcie ciąży, jest też jej dno. Podczas rozciągania się macicy właśnie ta część zmienia swoje położenie i zaczyna unosić się do góry, w stronę mostka, i taki stan utrzymuje się praktycznie do samego porodu. Obniżenie dna macicy w ciąży następuje w jej końcowym etapie i wiąże się ono z rozwojem płodu i skróceniem się szyjki macicy. Dlaczego wysokość dna miednicy w ciąży jest ważnym parametrem? Otóż pomaga ona określić wiek ciąży (trzeba jednak pamiętać, że rezultat nie jest stuprocentowy), ustalić wielkość macicy, a także stanowi jeden z wielu wskaźników, które pozwalają ocenić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.
Macica po porodzie
Mimo rozrostu do pokaźnych rozmiarów jeszcze większe wrażenie robi to, jak szybko macica po porodzie wraca do swojego niemal pierwotnego stanu. Cały ten proces trwa około sześciu tygodni, czyli dokładnie tyle, ile wynosi połóg. W porównaniu z dziewięciomiesięcznym okresem rozciągania - jest to bardzo szybko.