Boję się porodu - jak pokonać lęk przed porodem?
Ciąża to magiczny czas dla każdej przyszłej mamy. Ten wyjątkowy okres wieńczy poród, który może już nie kojarzyć się równie przyjemnie. Wiele kobiet boi się tej chwili z różnych powodów. Taki strach jest w wielu przypadkach na tyle obezwładniający, że ciężarne nie potrafią odprężyć się już na długo przed rozwiązaniem. Zbliżasz się do końcówki ciąży, a w Twojej głowie coraz częściej pojawia się myśl: „Boję się porodu!”, która nie pozwala Ci normalnie funkcjonować? Podpowiadamy, jak się z nią oswoić.
Tokofobia – paniczny lęk przed porodem
Lęk przed porodem może występować w różnym nasileniu – jako delikatny niepokój pomieszany z podekscytowaniem lub obsesyjny strach, z którym trudno funkcjonować na co dzień. Paniczny lęk przed porodem jest poważnym problemem w czasie ciąży, ponieważ pozostawia kobietę w stanie ciągłego i dokuczliwego napięcia.
Klasyczna tokofobia
Tokofobia to lęk przed porodem – jego przebiegiem, bólem i możliwymi powikłaniami. Zawiera w sobie strach zarówno o zdrowie własne, jak i dziecka przychodzącego na świat. Tokofobia obejmuje lęk przed urodzeniem dziecka chorego, a także porodu z nieprzewidzianymi komplikacjami i problemami.
Paniczny lęk przed porodem może wiązać się także ze strachem przed otrzymaniem nieumiejętnej pomocy – taka sytuacja występuje szczególnie wtedy, gdy ciężarna nie jest pewna wysokich kwalifikacji personelu medycznego szpitala, w którym zamierza rodzić. Tokofobię wzmaga również lęk przed doświadczeniem przemocy położniczej. Czym jest przemoc położnicza? To termin obowiązujący już od kilku lat, którym określa się przemoc (najczęściej słowną), jakiej kobiety doświadczają na sali porodowej. Niewybredne komentarze, naśmiewanie się z bólu czy obrażanie to tylko kilka przykładów tego, z czym młode matki muszą mierzyć się w czasie porodu. Przemoc położnicza obejmuje także wykonywanie niepotrzebnych zabiegów bez zgody rodzącej oraz nieudzielenie jej niezbędnych informacji.
Tokofobia pierwotna
Tokofobia pierwotna to paniczny lęk przed porodem występujący u kobiet, które nie są w ciąży i nie chcą w nią zajść. Ten rodzaj tokofobii obejmuje także te panie, u których występuje pragnienie posiadania dziecka, ale lęk przed porodem jest na tyle duży, że myśl o ciąży wywołuje najgorsze skojarzenia. Kobiety cierpiące na tokofobię pierwotną wręcz obsesyjnie dbają o skuteczną antykoncepcję. Opóźnienia miesiączki mogą prowadzić nawet do stanów lękowych.
Tokofobia wtórna
Tokofobia wtórna występuje u kobiet, które urodziły już pierwsze dziecko. W takich przypadkach strach może brać się z traumatycznych wspomnień z poprzedniego razu. Jak nie bać się porodu, jeśli wiadomo, co Cię czeka? To pytanie zadaje sobie wiele ciężarnych borykających się z problemem tokofobii wtórnej.
Boję się porodu – co robić?
Ciężarnym nie jest łatwo przywołać pozytywne myśli, gdy chodzi o poród. Czy jest się czego bać? Jak przełamać lęk przed porodem? O porodzie warto myśleć w pozytywny sposób. Jeśli jesteś w ciąży, na pewno zastanawiasz się, jak pokonać lęk przed porodem. Istnieje kilka sposobów, które mogą okazać się pomocne.
Zaplanuj swój poród
Paniczny lęk przed porodem można znacznie zmniejszyć przez stworzenie dokładnego planu porodu. Nie będzie on oczywiście wiążący, bo wszystko może się wydarzyć, jednak może być dobrym punktem zaczepienia. Zastanawiasz się, jak przełamać lęk przed porodem? Zaplanuj, co weźmiesz ze sobą do szpitala, kto będzie Ci towarzyszył i co pomoże Ci złagodzić dolegliwości.
Zadbaj o ciało i umysł
Lęk przed porodem możesz zmniejszyć poprzez odpowiednie przygotowanie do rozwiązania. Ciało przygotujesz z naszym produktem Aniball, który umożliwi Ci regularny i skuteczny trening mięśni dna miednicy. Dobre przygotowanie znacząco zmniejsza ryzyko konieczności nacięcia krocza, a także ułatwia sam poród. Zapewni Ci to większy spokój umysłu, jeśli chodzi o rozwiązanie – przygotowana poczujesz się pewniej.
Wybierz szpital
Nie zawsze istnieje taka możliwość, ale jeśli jesteś w stanie, wybierz odpowiedni szpital. Możesz kierować się opiniami innych rodzących. Weź pod uwagę przede wszystkim kwalifikacje personelu i jego podejście do pacjentek. Świadomość, że będziesz otoczona troskliwą opieką medyczną z pewnością złagodzi lęk przed porodem.