Skąd się biorą bliźniaki

Ciąża jest wyjątkowym okresem zwiastującym przyjście dziecka na świat. Czasami jednak zdarza się, że w brzuchu mamy rozwijają się dwa płody. Narodziny bliźniąt zawsze wywołują większe emocje u rodziców, niezależnie od tego, czy chodzi o bliźniaki jednojajowe, czy dwujajowe. W takim razie czym dokładnie jest ciąża bliźniacza i jak do niej dochodzi? Jakie procesy zachodzą w ciele kobiety i od czego to zależy?

Bliźnięta dwujajowa a jednojajowe

Bliźnięta dwujajowe to dzieci, które co prawda rozwijają się jednocześnie w brzuchu matki, jednak mogą mieć odmienną płeć i zazwyczaj nie wyglądają podobnie. Inaczej jest w przypadku bliźniaków jednojajowych, które nieraz są niemal identyczne. Oczywiście wraz z rozwojem dzieci można zauważyć pewne różnice w postaci delikatnych niuansów dotyczących rysów twarzy czy cech charakterystycznych, takich jak np. pieprzyki.

Ciąża bliźniacza - od czego zależy?

Prawdopodobnie spora część par starających się o dziecko zastanawia się, od czego zależy ciąża bliźniacza. Tak naprawdę czynników jest naprawdę sporo. Co więcej, równolegle prowadzone badania w różnych zakątkach świata dają w niektórych przypadkach często odmienne wyniki, co potwierdza, że na powstanie ciąży bliźniaczej wpływa genetyka, region świata czy ewentualne stosowanie technik wspomaganego rozrodu.

Bliźnięta dwujajowe - są to dzieci urodzone w przypadku heterozygotycznej ciąży. Występuje ona znacznie częściej, niż ciąża bliźniacza monozygotyczna. W tym przypadku w zapłodnieniu biorą udział dwie osobne komórki jajowe oraz osobne plemniki. Rozwijające się embriony od początku mają osobne worki owodniowe oraz kosmówki. Podobieństwo dzieci w tym przypadku nie jest większe, niż w przypadku maluchów pochodzących z osobnych ciąż.

Bliźnięta jednojajowe pochodzą z jednej zygoty. Monozygotyzm powstaje w przypadku zapłodnienia jednej komórki jajowej jednym plemnikiem. W tej sytuacji zygota dzieli się na dwa zarodki podczas pierwszych dwóch tygodni ciąży. Znaczna część bliźniąt jednojajowych powstaje przez rozdział blastomerów na początku implantacji. Płody mają oddzielne owodnie. Rzadko zdarza się, że mają jedną owodnię. Bliźnięta jednojajowe są najbardziej podobne do siebie, kiedy podział zygoty następuje wcześniej, zwykle czwartego dnia ciąży.

Co interesujące, do niedawna sądzono, że bliźnięta jednojajowe są swoimi genetycznymi kopiami. Co prawda ich materiał genetyczny jest bardzo podobny, jednak podczas rozwoju płodów dochodzi do różnych mutacji, dlatego mimo sporych podobieństw, kod genetyczny nie jest identyczny. Wpływa na to również sytuacja, w której płody rozwijają się w osobnych owodniach.

Bliźniaki - jakie prawdopodobieństwo?

Co jednak sprawia, że rodzą się bliźniaki i jakie jest prawdopodobieństwo tego zjawiska? Badania potwierdzają, że na częstotliwość ciąży bliźniaczej wpływa między innymi region czy genetyka rodziców. Można jednak uśrednić częstotliwość - bliźnięta rodzą się w jednym na ok. 80 porodów, prawdopodobieństwo nie jest więc duże, jednak nie jest także małe.

Od czego zależy ciąża bliźniacza? W tym przypadku warto wspomnieć o samych matkach, ponieważ czynnikami potęgującymi szansę urodzenia bliźniąt to m.in. zapłodnienie kobiety, która sama pochodzi z ciąży bliźniaczej lub u której w rodzinie pojawiły się bliźnięta. Chodzi także o matki, które same urodziły wcześniej bliźnięta, ich wiek przekracza 35 lat (kobiet) czy leczyły się na niepłodność z użyciem gonadotropiny.

Ciąża bliźniacza - od czego zależy? Wpływ in vitro

Pozornie uważa się, że zapłodnienie in vitro zwiększa szansę na ciążę bliźniaczą. Wprawdzie wcześniej istniało takie prawdopodobieństwo, co było związane z umieszczaniem w ciele kobiety po kilka zarodków, jednak w kontekście współczesnej medycyny nie ma takiej konieczności. Co więcej, nie jest to nawet wskazane w nowoczesnych klinikach.

W każdym przypadku ciąża mnoga budzi wiele emocji, dlatego warto pozostać pod okiem sprawdzonego specjalisty, który zadba o bezpieczeństwo matki i dzieci, zwiększając tym samym komfort psychiczny ciężarnej.