Pierwsza miesiączka po porodzie

Pierwszy okres po porodzie – co powinnaś wiedzieć?

Pierwszy okres po porodzie zawsze budzi sporo wątpliwości i pytań ze strony kobiet. Krąży wiele mitów na ten temat, które czasem mogą być nawet niebezpieczne. Co należy wiedzieć o pierwszej miesiączce po urodzeniu dziecka? Przede wszystkim to, że z pewnością wystąpi, a jej brak nie gwarantuje chwilowej utraty zdolności do ponownego zajścia w ciążę. Bez względu na to, czy okres wystąpi, czy nie, pary nieplanujące ponownego poczęcia powinny zabezpieczać się podczas stosunków.

Pierwsza miesiączka po porodzie

Po jakim czasie po porodzie dostaje się okres oraz jak on wygląda? To najczęściej padające pytania świeżo upieczonych mam. Miesiączki po porodzie zwykle początkowo są nieregularne. Gospodarka hormonalna musi się ustabilizować, co zajmuje nieco więcej czasu. Nie można również mylić odchodów połogowych z pierwszą miesiączką – choć zjawiska wyglądają podobnie, wynikają z zupełnie różnych reakcji fizjologicznych organizmu. Co jeszcze młoda mama powinna wiedzieć na temat tej kwestii?

Kiedy okres po porodzie pojawia się zazwyczaj?

Nie ma określonego terminu, w którym pojawi się pierwsza miesiączka po ciąży i urodzeniu dziecka. To kwestia całkowicie indywidualna. Uważa się, że kobieta w trakcie połogu, czyli przez pierwsze 6–7 tygodni po porodzie, nie powinna dostać okresu. Krąży również mit, że karmienie piersią „chroni” przed menstruacją. Dzieje się tak, ponieważ czynność ta powoduje utrzymywanie się w organizmie kobiety wysokiego poziomu prolaktyny. Prolaktyna wpływa zaś na obniżenie funkcji jajników, a więc i produkcji estrogenów. Z kolei bez estrogenów nie może dojść do rozbudowy śluzówki macicy, jej złuszczania i krwawienia. Do tematu należy jednak podejść z dużą ostrożnością – nie zawsze karmienie piersią uniemożliwia wystąpienie miesiączki, choć zdarza się tak w większości przypadków. Może się jednak okazać, że cykl menstruacyjny wraca w trakcie karmienia. A już z pewnością karmienie piersią nie chroni przed kolejnym zajściem w ciążę – laktacja czy brak okresu nie oznaczają braku owulacji.

Podsumowując – to kiedy pierwszy okres po porodzie wystąpi, zależy od wielu czynników. Może pojawić się on 6 tygodni po porodzie, jak również 8 tygodni po nim, a nawet dużo później. Najistotniejszy wpływ na cykl menstruacyjny u kobiet ma laktacja, choć i tego nie można uznawać za pewnik.

Pierwszy okres po porodzie – jak wygląda?

Nie należy mylić pierwszego okresu po porodzie z wydalaniem odchodów poporodowych. Drugie zjawisko występuje od momentu urodzenia dziecka przez kolejnych kilka tygodni. Zwykle obejmuje większość połogu, czyli 3–4 tygodnie po porodzie siłami natury oraz 1–2 tygodnie po cięciu cesarskim. Wydalane są wtenczas resztki tkanek macicy, śluz i krew. Bezpośrednio po porodzie może przypominać to zwykłą miesiączkę, ponieważ krew występuje obficie i ma intensywnie czerwony kolor. Wraz z upływem czasu wydzielina staje się brązowo-czerwona, następnie żółtawa, aż w końcu biała i przeźroczysta.

Kiedy okres po ciąży już się pojawi, może wyglądać nieco inaczej niż wcześniej. Może być bardziej obfity lub skąpy, jednak przeważnie zauważa się skąpe miesiączki trwające krótko. Na ogół po porodzie naturalnym okres staje się mniej bolesny wskutek znacznego rozciągnięcia mięśni dna miednicy. Z kolei u kobiet po cięciu cesarskim sytuacja często wygląda odwrotnie – blizna na macicy i tkankach brzucha zwiększa napięcie, powoduje nieprzyjemne ciągnięcie i może przyczyniać się do wystąpienia bolesnych miesiączek. Jednak i to nie jest regułą.

Miesiączka w połogu

Zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta w połogu zaczyna krwawić, co przypomina zwykłą miesiączkę. Zjawisko może wystąpić np. 1,5 tygodnia po porodzie, gdy odchody połogowe powinny mieć już barwę brunatną lub żółtawą. W większości przypadków nie jest to miesiączka, tym bardziej, jeśli kobieta karmi piersią. Uznaje się, że każdorazowe krwawienie podczas połogu jest pilnym wskazaniem do wizyty u ginekologa. Należy wykluczyć wszystkie powikłania i stany będące podstawą do interwencji medycznej. Kobieta po porodzie do ginekologa powinna udać się również wtedy, gdy między miesiączkami często pojawiają się obfite plamienia.

Przeczytaj także artykuł: Jak się zmienia pochwa po porodzie?