Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka?
Niezaprzeczalnie ciąża jest jednym najbardziej wyczekiwanych oraz wyjątkowych momentów w życiu każdej pary. Jest to piękny i niezwykle emocjonalny okres, w którym przeplata się wiele chwil - pierwsze ruchy dziecka, bicie jego serca, rozwój w łonie matki. Są to niezapomniane i jedyne w swoim rodzaju przeżycia, o których będziemy pamiętać przez całe życie. W końcu rozwój malucha rozpoczyna się i postępuje w ciele matki. Na początku nie jest aż tak aktywny, jednak z czasem zaczyna się to zmienić. W takim razie - jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?
Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka?
W początkowym etapie ciąży nie powinniśmy spodziewać się dużej aktywności malucha. Jest zwykle ona bardzo subtelna i praktycznie niewyczuwalna, według niektórych kobiet przypominająca uczucie bulgotania. Tak naprawdę dopiero pomiędzy 16 a 20 tygodniem życia jesteśmy w stanie zauważyć zwiększoną aktywność naszego potomka. To wszystko zależy od organizmu kobiety, masy jej ciała, a także od ułożenia maluszka czy objętości płynu owodniowego. Pamiętajmy o tym, że każda ciąża jest inna, dlatego musimy przygotować się na różne odczucia z nią związane, a więc i wyczuwanie ruchów dziecka w odpowiednim czasie. Czasami dzieje się tak, że dopiero po 19 tygodniu życia maluch zaczyna wykazywać zwiększoną aktywność. Nierzadko także po wzmożonym okresie ruchów możemy zauważyć ich zaprzestanie. Nie musi to być powodem do zmartwień, ponieważ prawdopodobnie dziecko wtedy odpoczywa i zbiera siły na ponowne przebudzenie. Jednak zawsze powinniśmy być pod stałą kontrolą lekarza, który przeprowadzi nas przez te niesamowite, aczkolwiek wyjątkowo emocjonalne chwile.
Pierwsze ruchy dziecka - jakie to uczucie?
Odczucia związane z pierwszymi ruchami dziecka uzależnione są od naszego indywidualnego wrażenia. Zwykle kojarzą nam się z delikatnym głaskaniem, wspomnianym już wcześniej bulgotaniem, przelewaniem się czy łaskotaniem. Natomiast w okresie między 24 a 28 tygodniem ciąży możemy poczuć kopnięcia i akrobacje, ponieważ w tym czasie maluszek staje się zdecydowanie bardziej aktywny. Odwrotnie dzieje się na końcowym etapie przed porodem, czyli około 34-36 tygodnia, kiedy dziecko zaprzestaje intensywnych ruchów, ponieważ jest już za duże i ma ograniczoną przestrzeń w brzuchu matki.
Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?
Z początku rozpoznanie pierwszych ruchów dziecka może przysporzyć nam kłopotów, ponieważ w pierwszej fazie są one niezwykle delikatne. Najlepiej możemy je poczuć wieczorem podczas odpoczynku lub po spożyciu posiłku. Na pewno rozpoznamy moment, w którym nasze maleństwo zaczyna się poruszać. Jest to subtelne uczucie, jednak będziemy w stanie je odróżnić. Sytuacja staje się bardziej klarowna, kiedy maluch zaczyna się intensywniej rozwijać. W późniejszych etapach ciąży z pewnością nie pomylimy tego uczucia z żadnym innym, a partner także będzie mógł poczuć jego ruchy poprzez przyłożenie ręki do naszego brzucha.
Kiedy pierwsze ruchy dziecka zaczynają być wyczuwalne - warto rozpocząć przygotowania do porodu
Aby dobrze przygotować się do całego pobytu w szpitalu, warto przygotować kilka rzeczy. Przede wszystkim w końcowym etapie ciąży nie zapomnijmy o włożeniu do torby wszystkich potrzebnych, wskazanych przez lekarza dokumentów, a także rzeczy potrzebnych na porodówkę. Przyspieszy to cały proces i pomoże zaoszczędzić wiele stresu, który w tym okresie nie jest wskazany. Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie nastawienie. Sprawi ono, że poczujemy się zrelaksowane, a partner wyciszy się razem z nami. Jeśli obawiamy się samego porodu, możemy kilka tygodni przed narodzinami potomka zaopatrzyć się w specjalne urządzenie, które pozwoli nie tylko na przygotowanie psychiczne i fizyczne, ale także ćwiczenia przy jego użyciu zapobiegną urazom krocza w trakcie trwania porodu. Ponadto produkt świetnie sprawdzi się w nauce panowania nad własnym ciałem i będzie idealnym rozwiązaniem na wzmocnienie mięśni dna miednicy już po porodzie. Jeśli chcesz jak najlepiej przygotować się do narodzin malucha, zaopatrz się w balonik Aniball.