Czy można jeść miód w ciąży?
Ciąża rządzi się swoimi prawami, a jej przebieg w pewnych aspektach może być dość nieprzewidywalny. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie dolegliwości będą dokuczały przyszłej mamie podczas oczekiwania na dziecko. Istnieją pewne zasady, które jednak mają uniwersalne zastosowanie względem wszystkich ciężarnych, a najczęściej dotyczą właściwego sposobu żywienia. Sporo kontrowersji budzi w tej sprawie miód. Choć jest to produkt doskonale znany od tysiącleci, to nie każdy wie, w jaki sposób wpływa na kobiety ciężarne oraz rozwijające się dziecko. Czy można jeść miód w ciąży?
Kontrowersyjne produkty - czy można? Miód w ciąży
Spożywanie miodu wciąż jest bardzo powszechne mimo pojawienia się na rynku różnorodnych substytutów tego naturalnego słodzika. Miłośnicy charakterystycznego smaku raczej nie znajdą go nigdzie indziej. Dlatego tradycyjnego miodu praktycznie nie da się niczym zastąpić. W zdecydowanej większości przypadków nie trzeba w ogóle z niego rezygnować, szczególnie że jest to naturalne źródło potrzebnych cukrów.
Miód wykorzystuje się również szeroko podczas leczenia i zapobiegania chorobom wirusowym charakterystycznych dla sezonu jesienno-zimowego, takich jak przeziębienie czy stany ogólnego osłabienia. Naturalne składniki odżywcze zawarte w wysokiej jakości produkcie sprzyjają rekonwalescencji. Dlatego polecane jest jego stosowanie również po urazach.
Jednak to, czy można jeść miód w ciąży, przyszłym mamom wydaje się dużo bardziej skomplikowane. W końcu w tym wyjątkowym czasie są odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale również za malucha. Dieta w czasie ciąży ma wyraźny wpływ na rozwój dziecka, dlatego należy przyjrzeć jej się bliżej.
Czy miód w ciąży szkodzi? Na co zwracać uwagę przy wyborze tego produktu?
Wielu przyszłym mamom bardzo trudno jest się rozstać ze swoimi ulubionymi produktami na czas ciąży. Miód zdecydowanie może pojawiać się w codziennej diecie większości z nich. Dlatego nikogo nie dziwi duże zainteresowanie tematem. Aby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy miód w ciąży szkodzi, należy przede wszystkim zrozumieć, w jaki sposób ta naturalna substancja słodząca jest wytwarzana.
Miód powstaje dzięki pszczołom miododajnym, które zbierają nektar kwiatowy lub spadź (wydzielinę liści drzew bądź igieł). Po przetworzeniu głównym składnikiem jest oczywiście cukier. Na drugim miejscu w składzie znajduje się woda, a pozostałe pozycje to niewielkie ilości białek, enzymy i witaminy, w szczególności C oraz te z grupy B. W dobrym, sprawdzonym miodzie nie brakuje również żelaza, magnezu, sodu, potasu, manganu i cynku. Dodatkowo znajdziemy w nim kwasy organiczne, takie jak cytrynowy czy fenylowy.
Czy można jeść miód w ciąży?
Odpowiadając na to pytanie, należy bezwzględnie trzymać się przede wszystkim faktów, a nie dowodów anegdotycznych. Na przykładzie podstawowego składu miodu doskonale widać, że nie zawiera żadnych substancji, które mogłyby być potencjalnie szkodliwe dla kobiet ciężarnych.
Niestety, przekonanie o szkodliwości miodu w diecie przyszłych mam stanowi powszechny mit, który z niewiadomych powodów wciąż nie traci na popularności. Oczywiście, z uwagi na dużą zawartość cukru spożywanie go w nadmiarze nie jest wskazane. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić z niego naturalny słodzik. Z pewnością zastąpienie klasycznego cukru naturalnym miodem będzie dużo korzystniejsze dla kobiety spodziewającej się dziecka.
Jaki miód w ciąży najlepiej wybierać?
Nie ma rygorystycznych wskazań co do tego, jaki rodzaj miodu powinien znaleźć się w diecie ciężarnej, a jaki należy w miarę możliwości wykluczyć. Właściwie każdy naturalny produkt tego typu jest bezpieczny dla kobiety w ciąży. Dlatego też podczas wyboru miodu przyszła mama powinna kierować się przede wszystkim swoimi indywidualnymi preferencjami smakowymi. Im bardziej dopasowany smak, tym chętniej będzie go spożywać.
Warto dodać, że naturalny miód ma pozytywny wpływ na zmniejszenie uciążliwych dolegliwości ciążowych, takich jak mdłości czy wymioty. Jest więc nie tylko smaczny, ale również pomocny w trudniejszych chwilach dla przyszłej mamy.