Poród w wodzie - jak wygląda i co daje?
Poród to szczególne wyzwanie dla każdej przyszłej mamy. Moment spotkania ze swoim dzieckiem z pewnością jest bardzo wzruszający, lecz nie da się ukryć, że chwile poprzedzające rozwiązanie są bardzo bolesne. W związku z tym powstaje coraz więcej rozwiązań, które mają za zadanie zadziałać pozytywnie na komfort kobiety podczas tego trudnego czasu. Jednym z nich jest rozwiązanie w wodzie. Jak wygląda poród w wodzie? Wyjaśniamy wszystko, co należy wiedzieć o tym sposobie.
Dlaczego coraz więcej kobiet decyduje się na poród naturalny w wodzie?
Poród, choć jest wydarzeniem wyjątkowym, to nadal bardzo bolesnym. Oczywiście przyjście na świat dziecka jest szczególnym momentem, którego nie da się porównać do niczego innego. Jednak nie zmienia to faktu, że samo sprowadzenie dziecka na świat wymaga od organizmu kobiety szczególnego wysiłku. Często wydaje się, że jest to wręcz wysiłek, który trudno jest znieść. Kobiece ciało potrafi to zrobić, ale warto mu pomóc w tych trudnych chwilach. Jeden z najskuteczniejszych na to sposobów stanowi poród naturalny w wodzie.
Wbrew pozorom nie jest to koncept wymyślony dopiero dawno. Już w zamierzchłych czasach kobiety rodziły w wodzie, ponieważ był to najbardziej naturalny, a jednocześnie najłatwiej dostępny sposób na radzenie sobie z dużym bólem. Również obecnie, mimo dynamicznego rozwoju medycyny, chętnie wraca się do tego świetnie znanego sposobu. Warto podkreślić, że sprawdza się on doskonale zarówno w trakcie rozwiązań w szpitalu, jak i tych w domu. Jeśli tylko metraż danego pomieszczenia na to pozwala, położna zajmująca się prowadzeniem porodów w wodzie jak najbardziej może wykorzystać basen, w którym ciężarna się rozluźni. Takie rozwiązanie daje o wiele opcji, jeśli chodzi o zwiększenie komfortu rodzącej.
Poród w wodzie - jak wygląda?
Poród naturalny w wodzie jest oczywiście doskonale znanym sposobem rozwiązania, jednak wcale nie znaczy to, że nie wymaga odpowiedniego przygotowania pod względem praktycznym. Wręcz przeciwnie - konieczne jest zorganizowanie odpowiedniej przestrzeni oraz sterylnych warunków, które pozwolą na zachowanie należytego bezpieczeństwa. Basen lub wanna wykorzystywane do porodu muszą zostać wyścielone odpowiednim materiałem. Stosuje się antybakteryjny podkład, zapobiegający rozwijaniu się groźnych drobnoustrojów. Dzięki takiemu przygotowaniu poród naturalny w wodzie jest w pełni bezpieczny.
Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda poród w wodzie, musisz wiedzieć także, jaka jest najbardziej optymalna temperatura. Woda z oczywistych względów nie może być zbyt gorąca, ponieważ przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Temperatura musi więc oscylować wokół 26°C i być stale kontrolowana, aby dbać o stan kobiety - w razie potrzeby można oczywiście zmienić warunki, dostosowując je do wymagań.
Co ważne, poród naturalny w wodzie może odbywać się dopiero w określonym momencie. Niewskazane jest wchodzenie do basenu przy rozwarciu szyjki macicy mniejszym niż 5 cm. Dopiero przy tej granicy, kiedy ból staje się dla rodzącej wyraźnie odczuwalny, można jak najbardziej zastosować wodne środowisko.
Jak wygląda poród w wodzie? Rodzaje porodu w wodnym środowisku
Jeśli chodzi o przebieg porodu, możemy mówić o kilku jego fazach. Mają one znaczenie również w odniesieniu do tego zachodzącego w wodzie. Kobieta może bowiem wybrać przebywanie w wannie jedynie w pierwszych fazach w celu złagodzenia dokuczliwego bólu. Możliwy jest jednak również poród właściwy, podczas którego dziecko rodzi się do wody. Aby trzecia faza przebiegła jak najsprawniej, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie organizmu. Dobrym sposobem jest trening mięśni dna miednicy z balonikiem Aniball.
Co daje poród w wodzie?
Wiesz już, jak wygląda poród w wodzie. Warte uwagi są również korzyści, ze względu na które coraz więcej kobiet decyduje się na to rozwiązanie. Poród naturalny w wodnych warunkach daje przede wszystkim możliwość rozluźnienia i uspokojenia oddechu, ponieważ skurcze stają się mniej odczuwalne. Co więcej, rodzącej pomaga siła wyporu - miednica nie jest tak obciążona, a spięte ciało wreszcie może się rozluźnić. Rodzenie w wodzie sprzyja również ustabilizowaniu ciśnienia krwi kobiety.