Czy w ciąży można ćwiczyć siłowo?
Czy w ciąży można ćwiczyć na siłowni? Wiadomość o maluszku wcale nie musi oznaczać końca Twojej przygody związanej z aktywnością fizyczną, a spodziewając się dziecka, możesz w dalszym ciągu korzystać z siłowni! Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku niezwykle istotnych zasad treningu siłowego w ciąży.
Ćwiczenia siłowe w ciąży
Jeżeli spędziłaś długie godziny, a może i nawet lata, będąc aktywną fizycznie, nie musisz martwić się o to, czy możesz trenować w dalszym ciągu, spodziewając się dziecka. Ćwiczenia na siłowni w ciąży rządzą się swoimi zasadami, które musisz bezwzględnie znać, chcąc kontynuować swoją przygodę z aktywnością fizyczną Warto pamiętać, że treningi niezwykle pozytywnie wpływają na wszelkie dolegliwości ciążowe mogące dopaść przyszłą mamę. Pozwala ona na pozbycie się bólu pleców, a także umożliwia o wiele szybszy powrót do formy po porodzie.
Co ciekawe, regularna aktywność fizyczna może także pozytywnie wpłynąć na sam poród, dzięki czemu przebiegnie on znacznie szybciej oraz łatwiej. Pamiętaj jednak, że w przypadku, gdy przed zajściem w ciążę nie byłaś zbytnio aktywna, każde ćwiczenia musisz skonsultować z lekarzem.
Siłownia w czasie ciąży - najważniejsze zasady
Informacja, o tym, że spodziewasz się dziecka nie oznacza, że musisz stracić wypracowane efekty. Ćwiczenia na siłowni w ciąży są całkowicie dozwolone, należy jednak pamiętać, aby w trakcie treningu przestrzegać kilku niezwykle istotnych zasad.
Jak ćwiczyć na siłowni w ciąży?
Musisz pamiętać, że ciąża jest stanem, w którym odpowiadasz nie tylko za swoje życie i zdrowie, ale także maluszka. Nie możesz zatem pozwolić sobie na przetrenowanie bądź wykonywanie ćwiczeń w sposób nieprawidłowy. Jeżeli posiadasz jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości uprawiania aktywności fizycznej, powinnaś skonsultować je ze swoim lekarzem i w żadnym wypadku nie podejmować decyzji samodzielnie. Dobrym rozwiązaniem będzie także rozmowa z trenerem personalnym, który dobierze ćwiczenia odpowiednio do Twojego stanu.
Pamiętaj także, że kobiety ciężarne o wiele szybciej się męczą. Dlatego też istotne jest, abyś ćwiczyła w sposób komfortowy dla siebie oraz nie narzucała sobie zbyt szybkiego tempa. W trakcie treningu zadbaj także o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pamiętaj, że jest to niezmiernie ważne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Po odbytych ćwiczeniach powinnaś każdorazowo uzupełnić węglowodany poprzez wypicie koktajlu mlecznego lub zjedzenie owoców z płatkami owsianymi.
Siłownia a ciąża - słuchaj swojego organizmu!
Bezpieczeństwo Twoje oraz Twojego dziecka w trakcie ćwiczeń powinno być dla Ciebie priorytetem. Dlatego też wykonuj przede wszystkim takie ćwiczenia, które nie spowodują żadnego upadku bądź urazu. Pod żadnym pozorem nie rób brzuszków, przysiadów i nie podnoś dużych ciężarów. Warto mieć na uwadze, że w trakcie ciąży zmienia się gospodarka hormonalna, tak więc w wyniku relaksyny, która odpowiada za rozluźnianie mięśni, kobieta trudniej łapie równowagę, dlatego może o wiele łatwiej się przewrócić.
Jakie ćwiczenia na siłowni w ciąży?
Z całą pewnością świetnym rozwiązaniem dla kobiet ciężarnych chcących zachować swoją aktywność fizyczną będą zajęcia grupowe. Dla przyszłej mamy znakomicie sprawdzi się między innymi pilates, który pomoże wzmocnić mięśnie brzucha. Jest to niezwykle istotne z uwagi na fakt, iż wspomniane mięśnie bardzo intensywnie pracują w czasie porodu.
Kolejną ciekawą propozycją może okazać się joga. Są to zajęcia, które nie tylko pozwalają opanować oddech, ale także nauczyć się odpowiednich technik relaksacji, co może zdecydowanie poprawić komfort ciężarnej podczas porodu. Co więcej, zajęcia z jogi sprawią, że kobieta stanie się nie tylko znacznie elastyczniejsza, ale także wzmocniona zarówno psychicznie, jak i fizycznie.
Wspominając o ćwiczeniach na siłowni w trakcie ciąży, nie wolno zapomnieć o stretchingu. Dzięki nim możliwe jest zadbanie o kondycję w sposób bezpieczny, czyli poprzez stopniowe rozciąganie ciała, co nie tylko wpłynie na wzmocnienie mięśni, ale także odpowiednio zrelaksuje ciężarną.