Poród w 33 tygodniu ciąży - jakie są szanse dziecka?
Rosnący pod sercem matki maluszek potrzebuje odpowiedniej ilości czasu, aby się poprawnie rozwinąć. Zazwyczaj ciąża kończy się porodem w okolicach między 38 a 42 tygodniem jej trwania. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, których efektem jest poród przedwczesny. Co dzieje się, kiedy poród następuje w 33 tygodniu ciąży? Jakie są szanse dziecka i rokowania? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, w którym odpowiadamy na pytania dotyczące tego tematu.
Poród w 33 tygodniu ciąży - szanse dziecka
Jak powszechnie wiadomo, dziecko, które przyjdzie na świat w 33 tygodniu ciąży to wcześniak. Tym terminem określa się wszystkie dzieci, które opuściły łono matki na długo przed planowanym terminem rozwiązania.
W położnictwie stosuje się specjalną skalę, w ramach której rozwiązanie w 33 tygodniu to tzw. poród przedwczesny mierny, a więc o łagodnych skutkach ubocznych dla niemowlęcia. W tej samej skali można wskazać dzieci urodzone bardzo przedwcześnie (między 28 a 32 tygodniem), a także maluszki urodzone skrajnie przedwcześnie - poniżej 28 tygodnia. Jak wyraźnie widać, im wcześniej dziecko przyjdzie na świat, tym jego szanse na przeżycie i prawidłowy rozwój drastycznie maleją. Na szczęście współczesna medycyna posiada wszelkie środki, które umożliwiają podtrzymanie przy życiu maluszków urodzonych nawet w okolicach 24 tygodnia ciąży (zazwyczaj takie dzieci ważą na początku zaledwie 500 gramów), dając im szansę na prawidłowy rozwój.
Jakie powikłania mogą wyniknąć u dziecka urodzonego w 33 tygodniu ciąży?
Na wstępie należy zaznaczyć, że dzieci urodzone przedwcześnie nie są w żadnym stopniu gorsze od innych. Co więcej - maluchy urodzone w okolicach 33 tygodnia zazwyczaj cieszą się całkiem dobrym zdrowiem i rozwijają się prawidłowo, szybko dorównując rówieśnikom urodzonym terminowo. To, jakie powikłania wystąpią u takiego malucha po porodzie, jest tak naprawdę kwestią indywidualną. U jednego dziecka może wystąpić kilka problemów naraz, a u innego mogą się one w ogóle nie pojawić.
Pociecha, która przyszła na świat w 33 tygodniu ma już wykształconą znaczną większość narządów wewnętrznych, które już pracują. Niewykształcone są natomiast m.in. płuca i mięśnie oddechowe, co może powodować niedotlenienie i bezdech wcześniaczy. To główne zagrożenie dla wcześniaka, które wymaga uwagi i intensywnej opieki oraz stałego monitorowania, gdyż bez odpowiedniej pomocy farmakologicznej i dodatkowego tlenu, dziecko może się udusić, ponieważ nie poradzi sobie z oddychaniem.
Dzieci urodzone przedwcześnie często zmagają się też z poważnymi problemami wynikającymi z obniżonej odporności. Układ immunologiczny nie jest bowiem wykształcony do końca, a dziecko nie ma jeszcze odpowiedniej ilości przeciwciał, dlatego bardzo często u wcześniaków występują mniejsze i większe infekcje różnego rodzaju, a także mają większą szansę zachorowania na żółtaczkę.
U wcześniaków, u których wystąpią wspomniane wcześniej problemy z oddychaniem, może też dojść do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. W wyniku niedotlenienia mózgu następuje uszkodzenie tkanek, co z kolei powoduje wystąpienie różnego rodzaju zaburzeń psychoruchowych, zaburzeń wzroku, słuchu oraz porażenia mózgowego lub wodogłowia.
Jakiej opieki wymagają dzieci urodzone przedwcześnie?
Wszystkie dzieci, które przyszły na świat przed planowanym terminem, wymagają specjalistycznej opieki. Takie maluchy zazwyczaj spędzają nawet kilkanaście tygodni w szpitalu po swoim urodzeniu. Lekarze dbają o to, aby maluchy miały jak najlepsze warunki i opiekę medyczną, natomiast na barkach rodzica leży to, aby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i nawiązać więź emocjonalną poprzez obecność na miejscu.
Przedwczesne narodziny to nie koniec świata. Otoczone troską dziecko, nawet jeżeli przyszło na świat wcześniej, niż wszyscy się tego spodziewali, bardzo często rozwija się prawidłowo i nie wykazuje żadnych oznak tego, że przyszło na świat na kilka tygodni przed wskazanym terminem rozwiązania.