Pierwsze dni po cesarce - zalecenia i rekonwalescencja
Ciąża i poród są zarówno piękne, jak i wymagające. Niekiedy w przyjściu dziecka na świat potrzebna jest pomoc “z zewnątrz” w postaci operacji, znanej jako cesarskie cięcie. Tę metodę stosuje się już od stuleci (była wykorzystywana przed naszą erą) i przez lata ulegała ona usprawnieniom oraz licznym modyfikacjom, zmniejszając poziom inwazyjności i redukując ilość możliwych powikłań, które po takim zabiegu mogą wystąpić.
Dziś cesarskie cięcie różni się od tego, wykonywanego kilkanaście lat temu. Wiele kobiet decyduje się na ten zabieg, ponieważ w ich mniemaniu to zdecydowanie łagodniejsza metoda porodu. Mimo tego, że poród z cesarką jest szybszy i przebiega sprawniej (i najczęściej bez komplikacji) niż poród w standardowej formie, to wciąż jest to zabieg operacyjny na jamie brzusznej, po którym kobietę czeka długa i niekiedy dość bolesna rekonwalescencja.
Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda rekonwalescencja po cesarce i co należy robić, a czego unikać, aby jak najszybciej powrócić do pełnej sprawności. Właśnie z tego powodu zdecydowaliśmy się przygotować ten poradnik. Serdecznie zapraszamy wszystkie przyszłe mamy i nie tylko do lektury.
Cesarskie cięcie - rekonwalescencja
Na samym początku musimy zaznaczyć, że po cesarskim cięciu zalecenia wydaje lekarz, który prowadził ciążę. W tym artykule znajdują się natomiast rady dla kobiet, poszukujących dodatkowych rozwiązań, łagodzących bóle spowodowane raną po cięciu lub inne dolegliwości.
Jak już wspomnieliśmy, pierwsze dni po cesarskim cięciu zazwyczaj wiążą się z bólem w miejscu, gdzie zostało wykonane nacięcie. Znajduje się tam dosyć długa i gojąca się rana, która może przeszkadzać nawet w wykonywaniu codziennych czynności. Jeżeli cały proces zasklepiania się rany przebiega bez żadnych problemów czy powikłań, oznacza to, że rekonwalescencja również będzie trwała krótko, a ryzyko powstania nieestetycznej blizny także będzie zdecydowanie mniejsze.
Jakie zalecenia po cesarce najczęściej otrzymują młode matki od lekarzy? Poza profesjonalną opieką w szpitalu, specjaliści, którzy prowadzili daną ciążę, zazwyczaj udzielają informacji dotyczących dbania o miejsce, w którym wykonane zostało nacięcie, dzięki czemu nie dojdzie do żadnego zakażenia ani powikłań. Wskazują oni, w jaki sposób należy dbać o higienę (m.in. nie moczyć rany w pierwszych dniach po ciąży, regularnie zmieniać opatrunki przez pierwsze 3 doby itp.).
Odpowiednia pielęgnacja rany, która z pewnością przyspieszy proces gojenia, opiera się też na jej jak najdłuższym wietrzeniu. Dzięki temu w jej okolicach nie dojdzie do nagromadzenia się bakterii i powstania infekcji.
Dodatkowe sposoby na powrót do sprawności po cesarskim cięciu
Wśród najpopularniejszych akcesoriów stosowanych przez matki po zabiegu cesarskiego cięcia, znajdują się m.in. pasy pooperacyjne na brzuch. Dzięki temu wyjątkowemu produktowi świeżo upieczonej mamie zdecydowanie łatwiej będzie funkcjonować na co dzień z raną po cesarce. Taki pas nosi się kilka godzin dziennie, a jego zadaniem jest stabilizacja mięśni i skóry w okolicy nacięcia, a także zapobieganie rozejściu się rany i ewentualnemu pojawieniu się przepukliny pooperacyjnej. Pas noszony po cesarskim cięciu zdecydowanie ułatwia też poruszanie się, ponieważ dzięki niemu każdy ból jest mniejszy.
Kolejnym elementem, który zdecydowanie pomaga w szybkim powrocie do sprawności po cesarce, są oczywiście ćwiczenia i aktywność. Pierwsze kroki po cesarskim cięciu można wykonywać już po 6-8 godzinach od porodu, do czego z pewnością zachęcać będą pielęgniarki. Sprawdź jakie ćwiczenia po porodzie można wykonywać.
Jak powszechnie wiadomo, ciąża bardzo mocno obciąża organizm kobiety oraz znajdujące się w nim narządy oraz mięśnie. Jednym z najważniejszych w przebiegu ciąży elementów są mięśnie Kegla, dzięki którym m.in. macica mimo zwiększania swoich rozmiarów cały czas znajduje się na swoim miejscu. Oprócz tego podtrzymują narządy wewnętrzne i umożliwiają trzymanie moczu. Jeśli więc chcesz uniknąć z nimi problemów, to dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie ćwiczeń jeszcze przed samym porodem, dzięki czemu błyskawicznie wrócą do pełnej sprawności. W takiej sytuacji przydatnym produktem może być wyjątkowy balonik Aniball, który możesz kupić u nas.