Co zrobić żeby poród był szybki? Przygotowanie do porodu
Istnieje wiele sposobów na przyspieszenie tempa porodu. Pojawia się jednak pytanie, które z nich rzeczywiście są skuteczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak urodzić szybko, bezboleśnie i bez komplikacji, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, jakie ćwiczenia wykonywać przed porodem i o czym pamiętać, aby ułatwić sobie ten proces. Zapraszamy do lektury.
Co zrobić, aby poród był szybki? Unikać nadwagi!
Chcesz cieszyć się szybkim porodem? Unikaj nadwagi. Oczywiście nadmiar kilogramów w ciąży nikogo nie zaskakuje, gdyż dziecko rośnie, przybywa krwi i wód płodowych, co wiąże się ze wzrostem masy ciała. Należy jednak pamiętać o utrzymaniu prawidłowej diety. Wielu kobietom wydaje się, że w okresie ciąży można spożywać dużo większe posiłki. Często słyszy się, że ciężarna powinna jeść za dwóch. Jest to mit! Przyjmowanie zbyt wielu kalorii może doprowadzić do nadwagi, otyłości i cukrzycy, a w efekcie do komplikacji podczas porodu. Należy pamiętać, że im większą masę ma kobieta ciężarna, tym trudniej jej urodzić ze względu na osłabione stawy i mięśnie. Ponadto nadmiarowe kilogramy mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia dziecka. Według ginekologów kobiety cierpiące na otyłość mają również problem z wróceniem do pełnej sprawności po porodzie. Natomiast panie z nadwagą nie są w stanie wstać z łóżka w dobie zerowej, na co nie narzekają osoby o prawidłowej masie ciała. Ponadto kobiety z nadmiarowymi kilogramami skarżą się na wolne gojenie ran po pęknięciu lub nacięciu krocza. Z tego względu warto pamiętać o odpowiedniej diecie podczas ciąży.
Aktywność fizyczna – sposób na szybki poród
Wszystkie kobiety ciężarne powinny być aktywne fizycznie, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań. Oczywiście nie chodzi o intensywny trening, lecz o delikatne ćwiczenia. Świetnie sprawdzą się spacery, nordic walking, wolna jazda na rowerze stacjonarnym, pływanie oraz ćwiczenia na piłce. Ciekawą opcją jest także aerobik wodny dla kobiet ciężarnych, który przygotowuje do porodu. Pamiętaj, że dbając o odpowiednią ilość aktywności fizycznej, wyćwiczysz mięśnie, dzięki czemu będzie Ci łatwiej przybrać optymalne pozycje porodowe.
Ćwiczenia na szybki poród
Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest sprawność mięśni krocza i dna miednicy w czasie porodu. Umiejętność sprawnego napinania ich oraz rozluźniania ułatwia dziecku przejście przez kanał rodny. Ponadto sprawne mięśnie Kegla chronią krocze przed pęknięciem i nacięciem. Aby tego uniknąć, warto wykonywać ćwiczenia do porodu już w pierwszych tygodniach ciąży. Warto zacząć od napinania i rozluźniania. Można również zainwestować w sprzęt trenujący mięśnie Kegla. Naszą propozycją jest Aniball, czyli produkt medyczny w formie balonika z pompką. Stosuje się go w celu nauki świadomego oddychania i ćwiczenia mięśni dna miednicy. Korzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy nałożyć na balonik niewielką ilość lubrykantu i umieścić go w pochwie na głębokość ok. 7 cm. Następnym krokiem jest sięgnięcie po wspomnianą pompkę. Należy ją delikatnie nacisnąć, dzięki czemu balonik zwiększy swoją objętość i zacznie napierać na mięśnie, przyczyniając się do ich napinania i naprężenia. Podczas treningu ze sprzętem Aniball Polska konieczne jest skupienie się na oddechu i rozluźnieniu.
Aby cieszyć się szybkim porodem naturalnym, warto również wykonywać masaż krocza. Szczególnie istotne jest masowanie perineum, czyli punktu znajdującego się między wejściem do pochwy a odbytem. Można użyć do tego specjalnego olejku np. z awokado lub migdałów. W sprzedaży dostępne są również gotowe preparaty, zawierające dodatkowe witaminy. Podczas masażu należy rozciągać wejście do pochwy, aby ułatwić dziecku przejście przez nią w ostatniej fazie. Masaż warto wykonywać wieczorem po kąpieli przez ok. 5 minut.
Dzięki powyższym sposobom zapomnisz o bolesnym i długim porodzie. Pamiętaj jednak o umiarze. Zarówno masaże, jak i treningi mogą być wykonywane wyłącznie z odpowiednimi przerwami. Ponadto należy skonsultować tę kwestię z lekarzem prowadzącym, który poinformuje Cię, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań medycznych, jeżeli chodzi o ćwiczenia przygotowujące do porodu.