Indukcja porodu jak się przygotować?

Indukcja porodu to typowe zjawisko dla krajów rozwiniętych. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia ich odsetek nie powinien przekraczać 10%, tymczasem w wielu krajach przekracza on 25%. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest nadmierna medykalizacja ciąży, niski stopień świadomości i brak przygotowania kobiet ciężarnych.

Jak jednak przygotować się do indukcji porodu? Co to za proces oraz w jakiej sytuacji najlepiej się na niego zdecydować?

Indukcja porodu — co to jest?

Wiele kobiet, które decydują się na wcześniejszy poród, często zadaje sobie pytanie, czym jest indukcja porodu. To nic innego, jak wywołanie skurczów macicy, zanim te rozwiną się w sposób naturalny.

Należy pamiętać, że indukcja porodu jest zabiegiem medycznym. Bardzo często wiąże się z kalkulacją korzyści dla mamy i dziecka w stosunku do ryzyka samoistnego rozwiązania ciąży. Z tego też powodu przed podjęciem tej ważnej decyzji lekarz przeprowadza badania kliniczne obojga, ponieważ ułatwia mu to zdecydowanie się lub odrzucenie tego kroku.

Indukcja porodu - co jest brane pod uwagę?

Najważniejszym elementem, który przeważa o podjęciu decyzji o indukcji porodu, jest stan szyjki macicy, a konkretnie jej długość, konsystencja oraz rozwarcie. Jej gotowość musi być na odpowiednim poziomie. W innym przypadku sztuczne wywołanie porodu może okazać się całkowicie nieskuteczne. Jeżeli szyjka macicy nie jest gotowa na dziecko, wdraża się tzw. czynności preindukcyjne, które zwykle idą w parze z indukcją porodu.

Kiedy można spodziewać się, że lekarz zaleci poród indukcyjny? Do takich sytuacji dochodzi najczęściej w sytuacji, gdy doszło już do odpłynięcia płynu owodniowego, czy też pękły błony płodowe. Indukcja porodu jest również stosowana u kobiet mierzących się z nadciśnieniem spowodowanym ciążą lub też wystąpił u nich stan przedrzucawkowy, który bezpośrednio zagraża życiu matki lub dziecka. Indukcję stosuję się także u ciężarnych cierpiących na cukrzycę oraz wtedy, gdy doszło do konfliktu serologicznego.

Indukcja porodu — jak się przygotować?

Kobiety, u których zaszła konieczność wywołania wcześniejszego porodu, często zastanawiają się, jak się przygotować do indukcji porodu. Z pewnością należy zrobić wszystko, aby rodzice wyeliminowali niepotrzebny stres. Pomogą w tym zwłaszcza spakowana torba do szpitala, kompletna oraz uporządkowana dokumentacja medyczna, a także właściwa wiedza na temat samej procedury. W przygotowaniu do takiego zabiegu z pewnością pomogą różne kursy, szkolenia, wizyty w szkole porodowej, a także rozmowa z położną czy ginekologiem.

Należy mieć także świadomość, że wcześniejsze wywołanie porodu nie zawsze musi okazać się skuteczne. Czasami kilka prób indukcji kończy się niepowodzeniem. W takim przypadku lekarz położnik może podjąć decyzję o wsparciu farmakologicznym czy mechanicznym w szpitalu.

Przyszła mama powinna być również pozytywnie nastawiona oraz współpracować z personelem medycznym. Wszystko to sprawi, że indukcja porodu z pewnością zakończy się powodzeniem.

Indukcja porodu — jak ją wesprzeć?

Z pewnością najpopularniejszymi metodami na wsparcie indukcji ciąży są te naturalne. Może to być picie naparu z liści malin lub oleju z wiesiołka, akupunktura czy drażnienie brodawek sutkowych, co przyczyni się do powstawania w organizmie kobiety dużych dawek oksytocyny.

Należy jednak pamiętać, że nawet te naturalne metody powinny być wcześniej skonsultowane z położną oraz lekarzem, którzy potwierdzą, że są bezpieczne, a zarazem wskazane na danym etapie ciąży.

Z pewnością najskuteczniejszym wsparciem indukcji są kroki podejmowane przez personel medyczny w szpitalu. Do metod farmakologicznych zalicza się dopochwowe podawanie prostaglandyn lub oksytocyny w kroplówce, co niejako wymusi na szyjce macicy skurcze.

Do procedur mechanicznych zalicza się z kolei amniotomię, czyli mechaniczne przerwanie błon płodowych, a także odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego, co znacznie przyspiesza poród.