Zielone wody płodowe - co oznaczają?

Wody płodowe to klarowny, bezwonny płyn, który otacza rozwijający się w macicy płód. Pełni on kilka bardzo ważnych funkcji, m.in. chroni dziecko przed wstrząsami fizycznymi, umożliwia ruch czy też pomaga utrzymać stałą temperaturę.

Jednak w bardzo rzadkich przypadkach płyn owodniowy może się znacząco zmieniać. Taki stan wskazuje na różne potencjalne zagrożenia i problemy zdrowotne. Jedną z tego typu kwestii jest zmiana koloru - wówczas obserwuje się zielone wody płodowe. Może to zagrażać życiu oraz zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka. Zatem, co oznaczają zielone wody płodowe?

Wody płodowe - zielony kolor

Zielone wody płodowe znane są również jako płyn owodniowy zabarwiony smółką. Występuje, gdy ma zielonkawy odcień z powodu obecności właśnie smółki, która jest pierwszym wypróżnieniem dziecka. Zwykle wydalana jest po urodzeniu, jednakże w rzadkich przypadkach może zostać uwolniona do płynu owodniowego przed porodem.

Zielone wody płodowe - przyczyny

Zielony płyn owodniowy jest oznaką, że dziecko doświadcza pewnych trudności, takich jak niedobór tlenu czy różnego rodzaju infekcje. Jednak nie wszystkie przypadki są powodem do niepokoju. Czasami smółka zostaje uwolniona do płynu dlatego, że dziecko jest wystarczająco dojrzałe, aby ją przekazać. W innych przypadkach może być obecna, ponieważ noworodek doświadcza stresu podczas porodu. Jednak dziecko jest w stanie poradzić sobie z nim i rodzi się bez problemów.

Warto wszelkie takie zmiany skonsultować ze specjalistą, który dokładnie sprawdzi stan zdrowia dziecka oraz matki. To niezbędne działanie, aby ocenić poziom bezpieczeństwa obojga.

Zielone wody płodowe - kroki do podjęcia

Każdy lekarz czy pielęgniarka podczas porodu mają obowiązek uważnego monitorowania stanu matki i dziecka, aby upewnić się, że nie są narażeni na żadne zagrożenie. Jeżeli specjalista zauważy zielony płyn owodniowy, powinien otoczyć pacjentkę jeszcze dokładniejszą opieką. Dodatkowo wykonuje się wtedy badania tętna i poziomu tlenu.

Jeśli dziecko wykazuje oznaki stresu i niepokoju, to wówczas medyk może zalecić cesarskie cięcie, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo noworodkowi oraz matce.

Zielone wody płodowe - skutki

W niektórych przypadkach, jeśli smółka jest gęsta i obfita, stanowi zagrożenie dla zdrowia dziecka oraz matki, nawet po urodzeniu. Dzieje się tak, ponieważ może być wdychana do płuc dziecka podczas porodu, tym samym powodując stan zwany zespołem aspiracji smółki. Ten stan powoduje problemy z oddychaniem i inne komplikacje zdrowotne. Bardzo często może również prowadzić do zatrucia organizmów matki oraz noworodka. Wtedy wymaga się natychmiastowej reakcji i odpowiedniej pomocy medycznej, ponieważ skutki mogą być bardzo niebezpieczne.

Ryzyko tego zespołu wzrasta, jeśli dziecko było narażone na smółkę przez dłuższy czas. Tak więc jeśli tylko zielony płyn owodniowy zostanie wykryty, medycy podejmą odpowiednie kroki, aby zapobiec wdychaniu toksyn przez noworodka. Może to polegać na odessaniu wszelkich płynów z dróg oddechowych dziecka natychmiast po urodzeniu czy też umieszczeniu go w respiratorze, aby usprawnić wymianę gazową.

Zielone wody płodowe - co robić?

Przede wszystkim nie ma sensu panikować w takiej sytuacji. Zielony płyn owodniowy to coś, z czym lekarze i położne mają do czynienia bardzo często. Dzięki temu wiedzą, co robić oraz jakie kroki podjąć, aby zadbać o bezpieczeństwo mamy i dziecka.

Co więcej, nie wszystkie przypadki występowania zielonych wód płodowych są powodem do niepokoju czy stresu. Czasami smółka przekazywana jest tylko dlatego, że dziecko daje znak, iż osiągnęło wystarczający poziom rozwoju, aby to zrobić. W takiej sytuacji, jeśli nie ma innych czynników zagrażających jego zdrowiu lub życiu, to nie jest to sprawa, którą należy się niepokoić.

Jednak w pozostałych przypadkach, zwłaszcza gdy występują inne objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z odpowiednimi specjalistami, ponieważ może to być oznaka poważnych problemów zdrowotnych.