Poród ambulatoryjny — co to jest?
Poród to z pewnością najważniejsze wydarzenie w życiu rodziców. To właśnie po tym trudnym i nierzadko bolesnym procesie na świat przychodzi młody człowiek, którym następnie trzeba się będzie odpowiednio zająć oraz wychować. Czasami jednak zdarza się, że kobieta nie chce rodzić w szpitalu. Należy bowiem pamiętać, że w takich placówkach świeżo upieczona mam musi pozostawać jeszcze wiele godzin po porodzie, co nie odpowiada każdej kobiecie. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Z pewnością jednym z lepszych rozwiązań może okazać się poród ambulatoryjny. Co to jest i kto może z niego skorzystać?
Czym jest poród ambulatoryjny?
Wiele kobiet, które nie chcą rodzić w szpitalu, coraz częściej decyduje się na poród ambulatoryjny. Co to właściwie oznacza? Poród ambulatoryjny to najlepsza alternatywa dla kobiet, które nie chcą rodzić w placówce publicznej oraz nie mają możliwości porodu w domu. Cały proces polega na “wynajęciu” sali porodowej w szpitalu, a cały proces odbywa się pod opieką własnej położnej.
Największą zaletą takiej metody jest fakt, że kobieta może opuścić salę porodową już nawet dwie godziny po zakończeniu porodu. Tak naprawdę jednak kobieta może przebywać w sali, aż nie uzna, że jest gotowa do powrotu do domu. Z pewnością dla wielu świeżo upieczonych mam może okazać się to lepszy wybór niż przebywanie w szpitalu nawet przez kilkadziesiąt godzin po porodzie. Kolejną dużą zaletą porodu ambulatoryjnego jest również fakt, że to kobieta sama decyduje, w jakiej pozycji chce dokonać porodu.
Co to jest poród ambulatoryjny?
Z pewnością największą korzyścią, jaka wynika z porodu ambulatoryjnego, jest wolność wyboru kobiety rodzącej. Może ona wskazać własnego lekarza oraz położne, decyduje także, jakie bliskie osoby będą mogły być obecne przy porodzie. Takie rozwiązanie z pewnością spowoduje, że kobieta ciężarna będzie mogła poczuć się dużo swobodniej podczas tej trudnego przeżycia, jakim jest poród. Ponadto zabiegi medyczne są ograniczane do minimum, a każdy z nich jest dokładnie konsultowany z rodzącą kobietą.
Kobieta rodząca wybiera również pozycję, w jakiej chce dokonać porodu. Może dokonać tego na siedząco, w pozycji wertykalnej, czy też klęcząc. Wszystko zależy od samej pacjentki oraz tego, jaka pozycja będzie dla niej najbardziej komfortowa. Ponadto pacjentka ma możliwość wybrania najbardziej odpowiedniego znieczulenia. Oczywiście dla największego bezpieczeństwa warto jest skonsultować tę kwestię z lekarzem prowadzącym.
Poród ambulatoryjny — dla kogo?
Poród ambulatoryjny, mimo że wydaje się niezwykle kuszącą perspektywą dla kobiety ciężarnej, nie oznacza, że każda może z niego skorzystać. Jest to z pewnością najlepsze rozwiązanie dla kobiet, które mają w domu małe dzieci i nie zniosą zbyt długiej rozłąki. Należy bowiem pamiętać, że szpital po porodzie ambulatoryjnym można opuścić już nawet kilka godzin po jego zakończeniu. Z takiego porodu można skorzystać bez względu, czy poród zakończy się w sposób naturalny, czy przy pomocy cesarskiego cięcia.
Bardzo ważnym warunkiem jest jednak to, że nowo urodzone dziecko musi mieć co najmniej 8 punktów w skali Apgar oraz kiedy nie ma konieczności dłuższej hospitalizacji. Ponadto, jeżeli już po porodzie wystąpią jakiekolwiek komplikacje, świeżo upieczona mama może w każdej chwili skontaktować się telefonicznie ze szpitalem lub osobiście pojawić się na oddziale. W zależności od tego, do jakich komplikacji doszło, kobieta może ponownie trafić na oddział porodowy.
Poród ambulatoryjny — co dalej?
Odbycie porodu ambulatoryjnego nie oznacza oczywiście, że świeżo upieczona mama będzie pozostawiona sama sobie. Wraz z wypisem kobieta otrzymuje bowiem skierowanie do przyszpitalnej poradni neonatologicznej. Na jego podstawie ma prawo do 48 godzin po wypisie odbyć konsultację lekarską. W jej trakcie zostaną przeprowadzone badania przesiewowe, badanie poziomu bilirubiny, masy ciała oraz innych niezbędnych parametrów. Ponadto lekarz wykona szczepienia ochronne, które uchronią malucha przed większością chorób wieku niemowlęcego.