Jaki poród przy nadciśnieniu?
Poród to z pewnością najważniejszy moment w życiu każdej kobiety. Na świat przychodzi bowiem młody człowiek, którym należy odpowiednio się zająć i wychować. Jednak zanim do tego dojdzie, przyszła mama musi przejść przez nierzadko trudny i bolesny poród. Sprawę mogą ponadto utrudniać różne schorzenia lub dolegliwości, które, bez odpowiedniej ingerencji medycznej, mogą zagrażać życiu matki oraz dziecka. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest nadciśnienie. Na jaki poród się zdecydować w takiej sytuacji?
Nadciśnienie — na jaki poród się zdecydować?
Pomiar ciśnienia tętniczego to jedno z podstawowych badań, jakie przyszła mama wykonuje na każdej wizycie u lekarza prowadzącego. Jest ono konieczne, bowiem pozwala na wcześniejsze zaobserwowanie jakichkolwiek zaburzeń, które mogłyby stanowić zagrożenie dla matki oraz dziecka. W fizjologicznej, poprawnie przebiegającej ciąży, ciśnienie tętnicze nieznacznie spada w pierwszej połowie stanu błogosławionego. Natomiast w kolejnych tygodniach zwiększa się ilość krwi krążącej po organizmie. Sprawia to, że nasileniu ulega tendencja do obrzęków a w niektórych przypadkach może dojść do pojawienia się nadciśnienia ciążowego.
W przypadku, gdy pomiary ciśnienia przekraczają wartość 140/90, lekarz musi podjąć kroki, które pozwolą wykryć, czy nie jest to objaw zatrucia ciążowego. Należy przeprowadzić odpowiednie testy, takie jak poziom białka w moczu oraz surowicy. Dzięki temu lekarz będzie mógł stwierdzić, czy pacjentka cierpi na gestozę, która może mieć poważne powikłania dla kobiety oraz dziecka.
Jaki poród przy nadciśnieniu?
W większości przypadków wcześnie zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze u kobiety ciężarnej da się wyleczyć przy pomocy leków obniżających ciśnienie krwi. Jednak w ok. 8% przypadków nadciśnienie tętnicze, w połączeniu z białkomoczem oraz obrzękami kończyn i całego ciała może prowadzić do stanu przedrzucawkowego, co stanowi poważne zagrożenie zarówno dla mamy, jak i dziecka. W takiej sytuacji lekarz najczęściej podejmuje decyzję o przedwczesnym zakończeniu ciąży przy pomocy cięcia cesarskiego. Dzięki temu można uniknąć wielu śmiertelnych zagrożeń, takich jak zaburzenia krzepnięcia, wylew do ośrodkowego układu nerwowego, czy śmierć dziecka na skutek przedwcześnie odklejonego łożyska.
Należy jednak pamiętać, że kobieta oraz dziecka nie zawsze są gotowi do przedwczesnego zakończenia ciąży. W niektórych przypadkach może to prowadzić do skrajnego wcześniactwa. Jednak odpowiednia diagnostyka w połączeniu z profesjonalną opieką medyczną pozwalają na wybranie najbardziej odpowiedniego momentu, kiedy można bezpiecznie przerwać ciążę.
W przypadku, gdy kobieta zdecyduje się na poród naturalny przy nadciśnieniu, konieczne jest rozpatrzenie wszelkich aspektów bezpieczeństwa zarówno matki, jak i dziecka. Bardzo ważne jest, aby w trakcie porodu na bieżąco kontrolować pomiary ciśnienia. Ponadto znieczulenie podane pacjentce do porodu pozwala w niektórych przypadkach obniżenie tych wartości. W sytuacji pojawienia się jakichkolwiek komplikacji położnicy zdecydują się na cesarskie cięcie, co pozwoli uratować matkę oraz dziecko.
Jaki poród przy nadciśnieniu pierwotnym?
W przypadku, gdy kobieta ciężarna cierpi na nadciśnienie pierwotne (nabyte przed ciążą) rokowania takiej pacjentki oraz dziecka są dużo wyższe. Należy jedynie pamiętać, aby na pierwszej wizycie u lekarza prowadzącego poinformować go o wszystkich dolegliwościach. Dzięki temu będzie on mógł zaplanować odpowiednie leczenie i skutecznie zapobiec pojawieniu się jakichkolwiek powikłań.
Jednak u pacjentek z nadciśnieniem pierwotnym również może dojść do stanu przedrzucawkowego. Ważna jest jednak odpowiednia opieka medyczna, badania laboratoryjne oraz kontrolne, stałe pomiary ciśnienia, a także zdrowa dieta, eliminująca sól i wysokotłuszczowe produkty mleczne. W przypadku, gdy przyszła mama cierpi na nadciśnienie pierwotne, jednak jest ono ustabilizowane, poród naturalny jest jak najbardziej zalecany. Jednak w wyniku nagłej zmiany sytuacji położnik może podjąć decyzję o cesarskim cięciu.