Jak przetrwać poród?

Ciąża zwieńczona porodem jest bardzo wymagającym okresem dla kobiety, w której ciele zachodzą dynamiczne zmiany fizyczne oraz hormonalne, które z kolei oddziałują na emocje. Nieprzypadkowo ciąży towarzyszy stres, który szczególnie dotyczy momentu rozwiązania. Głównie jest związane ze strachem przed bólem oraz o to, by wszystko przebiegło zgodnie z planem. Nieprzypadkowo tak wiele ciężarnych zastanawia się, jak przetrwać poród, by był jak najmniej bolesny.

Poród - jak przetrwać?

W zasadzie nie da się przetrwać porodu bez bólu. Oczywiście, w przypadku porodu przez tzw. cesarskie cięcie kobieta jest silnie znieczulona i nieraz poddana narkozie, jednak w tym przypadku dolegliwości bólowe będą jej towarzyszyć długo po przeprowadzonym zabiegu, w czasie tzw. rekonwalescencji. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym poród może być zarówno mniej stresujący, jak i mniej bolesny.

Jak przetrwać poród - domowe sposoby?

Warto przede wszystkim zadbać o swoją psychikę, ponieważ stres jest największym wrogiem przed porodem i wpływa zresztą na funkcjonowanie organizmu. Eksperci polecają między innymi wcześniejsze przygotowanie się do wydarzenia, czyli zrobienie wyprawki do szpitala. Powinny się w niej znaleźć kosmetyki, lekkie i przewiewne ubranie. Na początku może się przydać jednorazowa bielizna. Omawiana wyprawka jest ważna, ponieważ w momencie pojawienia się silnych skurczów nie warto stresować się dodatkowymi rzeczami, takimi jak pakowanie, ponadto wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że czegoś się zapomni.

Dobrze przed planowanym porodem wykonywać ćwiczenia oddechowe oraz korzystać z aromaterapii. Dobrym pomysłem są na przykład lawendowe czy frezjowe olejki eteryczne. Sprzyjają rozluźnieniu i odprężają. Warto wiedzieć, że poprzez relaks organizmu, w ciele spokojnej kobiety szybciej wydzielają się hormony niezbędne do porodu, co redukuje ryzyko powikłań. Przed wejściem do szpitala warto również zjeść coś lekkostrawnego, żeby dostarczyć organizmowi energii, ponieważ czasami od wejścia do wspomnianego budynku do urodzenia dziecka może minąć wiele godzin.

Warto także wzmocnić swoje ciało, nawet jeszcze przed ciążą, ale planując dziecko. Chodzi o pracę nad mięśniami dna miednicy. Warto jednak pamiętać, żeby trening skonsultować z ekspertem (np. ginekolożką). Dzięki temu można przygotować lepiej kanał rodny do porodu i zapobiec dolegliwościom bólowym - oczywiście nie w pełni, ale w bardzo dużym stopniu.

Jak przetrwać poród - balonik Aniball

Wspomnieliśmy już wcześniej o tym, jak ważne jest ćwiczenie mięśni dna miednicy. Warto to robić w odpowiedni sposób, w czym może pomóc między innymi innowacyjny balonik Aniball. To nowoczesny produkt, w postaci balonika, który umieszcza się w pochwie podczas ćwiczeń i delikatnie pompuje podłączoną do niego pompką, co niejako imituje przechodzenie dziecka przez kanał rodny.

Dzięki temu przygotowuje się odpowiednio mięśnie pochwy, zwiększa ich elastyczność oraz oswaja z samymi odczuciami. Według ekspertów dobrym pomysłem jest rozpoczęcie regularnego treningu 4-2 tygodnie przed planowanym porodem. Ów trening nie powinien zająć dłużej niż 15-30 minut. Podczas ćwiczeń należy systematycznie powiększać średnicę balonika, choć jeśli ciało stawia opór, nie trzeba nic robić na siłę. Według ekspertów wystarczy dojść do 10 naciśnięć pompki.

Balonik Aniball często jest odpowiedzią na pytanie, jak przetrwać poród naturalny, ponieważ przez większą elastyczność mięśni przejście dziecka przez kanał rodny jest nie tylko mniej bolesne, ale jednocześnie w dużej mierze ogranicza się ryzyko pęknięcia czy konieczności nacięcia krocza (episiotomii), czyli niedogodności wydłużających okres rekonwalescencji po porodzie, a dodatkowo powodujących silne dolegliwości bólowe, które wiążą się z dodatkowymi problemami pokroju infekcji, bólu podczas wypróżniania czy ograniczenia aktywności seksualnej. Tymczasem skorzystanie z balonika Aniball oraz innych technik ćwiczeń mięśni dna miednicy to bardzo dobre i skuteczne rozwiązanie - zawsze lepiej zapobiegać problemowi, niż później walczyć z jego skutkami.