Jak prawidłowo przeć podczas porodu?

Poród jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla matki, jak i dziecka, które właśnie przychodzi na świat. Jedną z podstawowych czynności, jakie podczas tej operacji wykonuje kobieta, jest tzw. parcie. To właśnie z jego pomocą maluszek opuszcza łono rodzicielki i rozpoczyna się jego “nowe” życie”. Jak przeć podczas porodu, aby wszystko odbyło się szybko i bezpiecznie? Dowiecie się z tego artykułu!

Jak prawidłowo przeć podczas porodu?

Wiele kobiet w ciąży (tym bardziej, jeśli jest to pierwsze dziecko) zastanawia się, jak będzie wyglądać ich poród. Spora część z nich obawia się bólu i możliwych komplikacji, co dodatkowo wzbudza w nich niepokój.

Pojawienie się skurczy partych, będących wraz z odejściem wód płodowych oznaką rozpoczęcia się porodu (które mogą powodować m.in. trudności z odpowiednim oddychaniem) mogą wywoływać spory dyskomfort, a nawet doprowadzić do ataku paniki. Właśnie z tego względu, warto zacząć już wcześniej przygotowywać się zarówno fizycznie, jak i psychicznie do porodu. Istnieje wiele skutecznych technik, które nie tylko pomagają zmniejszyć ból i stres, ale także pozytywnie wpływają na zdrowie przyszłej matki.

Po pierwsze: Przyj tylko wtedy, kiedy poczujesz taką potrzebę (chyba że położna mówi inaczej). Zanim zaczniesz przeć, wykonaj kilka głębokich oddechów, po czym nabierz powietrza w płuca i zatrzymaj je. Kiedy przyjdzie skurcz - przyj z całych sił, tak długo, jak możesz wstrzymać oddech. Oprócz tego pamiętaj, że w czasie pojedynczego skurczu możesz przeć kilka razy. Jest to nawet lepsza metoda niż pojedyncze parcie podczas całego skurczu, gdyż zbyt długie zatrzymanie oddechu może doprowadzić do wyczerpania rodzącej.

Kluczowe w parciu jest też miejsce, na którym się skupiamy. Największą uwagę należy poświęcić obszarowi poniżej pępka i nie przeć górną częścią ciała. Należy też rozluźnić mięśnie, jednak najważniejsze będą uda i krocze. Wsłuchaj się w potrzeby Twojego ciała i rób to, co podpowiadają Ci Twoje ciało i instynkt. Jeśli czujesz, że musisz krzyczeć - nie wstydź się i rób to. Poród jest ogromnym wysiłkiem fizycznym i psychicznym, więc krzyki, jęki i stęki są w tym przypadku niemożliwe do ominięcia. Pamiętaj też o relaksie. Między skurczami musisz jak najbardziej się odprężać, aby nabrać sił przed nadejściem kolejnego skurczu.

Na sali będzie z Tobą położna - słuchaj jej wskazówek, ponieważ mają służyć one Twojemu dobru. Kontroluj swój wysiłek, aby zbyt szybko nie wykorzystać całej posiadanej energii. To kiedy i z jaką siłą przeć powie Ci właśnie położna - zaufaj jej, a wszystko będzie dobrze. Podczas porodu skup się tylko na nim, poświęć całą swoją uwagę tej właśnie chwili, dzięki temu wszystkie czynności przyjdą Ci łatwiej i będziesz wykonywać je pewniej.

To, jak oddychać podczas porodu ma ogromne znaczenie. Jeżeli położna nakaże wstrzymanie parcia (aby chronić główkę dziecka przed zbyt gwałtownym wydostaniem się na zewnątrz), należy oddychać rytmicznie i szybko lub wydmuchiwać powietrze, aby się rozluźnić.

Dla maksymalnego zwiększenia efektywności parcia, podczas porodu, możesz przyjąć najwygodniejszą dla siebie pozycję. Pamiętaj, że poród może rozpocząć się i odbywać w różnych miejscach.

Ćwiczenia mięśni, które pomogą podczas porodu

Jednymi z kluczowych mięśni w czasie porodu są tzw. mięśnie kegla (inaczej mięśnie dna miednicy). W normalnych warunkach odpowiadają one za podtrzymanie organów wewnętrznych m.in. macicy czy pęcherza w odpowiednim miejscu. Używamy ich też do wstrzymywania oddawania moczu. Odgrywają bardzo ważną rolę w czasie parcia, dlatego warto zadbać przed porodem o ich odpowiednią kondycję. Warto do tego celu wykorzystać specjalne akcesorium, jakim jest innowacyjny balonik Aniball, który pozwala szybko i efektywnie wzmocnić mięśnie kegla. Aniball jest całkowicie bezpieczny w użytkowaniu, a do tego jego cena nie należy do najwyższych, co czyni z niego bardzo dobry produkt.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Aniball i jego zaletach, to przejrzyj naszą ofertę. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.