Jak długo powinno się karmić piersią?
Wiadome jest, że mleko matki jest jednym z najistotniejszych aspektów żywienia niemowląt. Jest w pełni bezpieczne oraz odżywcze, dzięki czemu nasz maluszek może się prawidłowo rozwijać. Wpływa ono niezwykle korzystnie na jego zdrowie, jednak nadal wiele wątpliwości budzi pytanie - jak długo karmić piersią.
Karmienie piersią - jak długo?
Zdrowie oraz prawidłowy rozwój naszego maluszka jest najważniejszą kwestią, dla której wiele kobiet postanawia jak najdłużej karmić piersią. Jednak w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się - ile karmić piersią, aby dziecko mogło czerpać z tego maksymalne korzyści. Wątpliwości związane z odstawieniem potomka od piersi najczęściej wynikają z obawy, że nasz maluch nie jest jeszcze gotowy na rozszerzenie diety. Według zaleceń opracowanych przez Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii Hepatologii i Żywienia Dzieci powinniśmy dążyć do odstawienia potomka od piersi do 6 miesiąca życia. Pokarm matki zapewnia wszelkie składniki odżywcze, potrzebne do prawidłowego rozwoju maluszka w pierwszym półroczu jego życia. Po tym okresie warto wyłączyć niemowlaka z karmienia piersią, ponieważ wpłynie to pozytywnie na jego zdrowie.
Ile karmić piersią? Kiedy zacząć, a kiedy zakończyć?
Pierwsze karmienie piersią maluszka powinniśmy rozpocząć już kilka godzin po porodzie. Ma to niezwykle istotny wpływ zarówno na przebieg, jak i czas trwania laktacji. Przyczynia się to również do kolonizacji układu pokarmowego potomka przez florę bakteryjną matki. Co więcej, okazuje się, że nie występują konkretne badania naukowe, które wskazywałyby konkretny okres karmienia maluszka piersią. Decyzja niejednokrotnie uzależniona jest od panujących w danym kraju norm obyczajowych czy indywidualnych potrzeb matki oraz dziecka. Według zaleceń WHO dziecko powinno być karmione piersią przez minimum 2 lata, natomiast według AAP przez okres 12 miesięcy.
Czy występują przeciwskazania do karmienia piersią?
Niestety również w przypadku karmienia piersią występują pewne przeciwskazania, o których warto wiedzieć, by jak najlepiej przygotować się do tego okresu. Przede wszystkim nie powinniśmy karmić piersią jeśli nasz maluch boryka się z galaktozemią bądź wrodzonym niedoborem laktazy. Kolejną istotną kwestią, w wyniku której warto zaprzestać karmienia piersią maluszka, są leczenie matki określonymi lekami, stan uniemożliwiający karmienie, zakażenie wirusem HIV, nieleczona gruźlica, ciężki stan kliniczny matki lub zakażenie wirusem HTLV-1 i HTLV-2.
Czy zbyt długie karmienie piersią szkodzi dziecku?
Wiele kobiet postanawia zbyt wcześnie zrezygnować z karmienia piersią. Jest to niezwykle często wynikiem początkowych trudności, a także braku wsparcia ze strony otoczenia, oraz odpowiedniej wiedzy, jak długo karmić piersią. Wyłączne karmienie piersią powinno odbywać się do 6 miesiąca życia, natomiast po tym okresie warto rozszerzać dietę maluszka o pokarmy stałe.
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, ile karmić piersią, ponieważ składa się na to wiele elementów, które warto wziąć pod uwagę. Pamiętajmy jednak, że karmienie piersią zapewnia nie tylko szereg składników odżywczych potomkowi, ale również w dużym stopniu przyczynia się do tworzenia silnej więzi emocjonalnej mamy z dzieckiem. Mleko matki z czasem zmienia się i odpowiednio dostosowuje do potrzeb pociechy, jednak wbrew niektórym opiniom, nie traci swoich wartości odżywczych.
Przygotowanie do porodu
Oprócz karmienia piersią niezwykle istotną kwestią jest zarówno psychiczne, jak i fizyczne przygotowanie kobiety do porodu. Dobrym sposobem jest zaopatrzenie się w specjalny balonik Aniball. To sprawdzony produkt medyczny, który pozwoli na przygotowanie krocza do obwodu główki potomka, dzięki czemu będzie można uniknąć urazów tego miejsca podczas porodu. Produkt również zapewni naukę poczucia kontroli nad własnym ciałem, a także naukę maksymalnego oraz świadomego rozluźniania mięśni dna miednicy. To wyjątkowe rozwiązanie, pozwalające na psychiczne oraz fizyczne przygotowanie się do tak ważnego wydarzenia, jakim jest poród.