Poród VBAC - co to znaczy? Jak się przygotować?

Ciężarne, które poprzedni poród – bądź porody – odbyły z pomocą cesarskiego cięcia, często zastanawiają się, czy ta metoda będzie konieczna do zastosowania przy rodzeniu kolejnego dziecka. Jak się okazuje, poród drogami natury jest wówczas jak najbardziej możliwy, choć nie zawsze może być wskazany. Również mamy, które wielokrotnie były poddawane cesarskiemu cięciu, mogą zostać zakwalifikowane do VBAC. Co to jest? Rozwinięcie tego skrótu to vaginal birth after cesarean, czyli poród drogą pochwową po przebyciu cięcia cesarskiego. Kiedy jest możliwy? Jak się do niego przygotować? Czy wiąże się z jakimś ryzykiem? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Poród VBAC – co to znaczy? Czy jest rzadkością?

Do niedawna kobiety były przekonane, że jeśli raz przeszły cesarskie cięcie, każdy kolejny poród będzie musiał się odbywać tą metodą. Choć to przekonanie należy do mitów, wciąż budzi wątpliwości u wielu ciężarnych. Obecnie cesarskie cięcie wykonuje się inną metodą niż kilkadziesiąt lat temu, dzięki czemu kolejne dziecko może zostać powite naturalnym sposobem. Choć istnieją przeciwwskazania do kwalifikacji do porodu VBAC, statystyki pokazują, że u znakomitej większości kobiet kończy się on powodzeniem. W przypadku kobiet, które nie rodziły drogami natury, takie rozwiązanie okazywało się możliwe w 75 procentach, natomiast u kobiet, które oprócz cesarskiego cięcia rodziły już kiedyś drogą pochwową, procent ten wzrasta do 90. Jakie czynniki dyskwalifikują do VBAC? Co to jest skala Bishopa i dlaczego jej wynik ma znaczenie?

VBAC – co to jest i kiedy nie będzie możliwy?

Choć na poród VBAC decyduje się coraz więcej kobiet, należy mieć na uwadze, że nie zawsze będzie on dostępną opcją. Istnieje szereg przeciwwskazań – zarówno bezwzględnych, jak i względnych – które mogą wykluczyć tę możliwość. Do pierwszej grupy należy sytuacja, w której dolny odcinek macicy cechuje się grubością poniżej 2 milimetrów. Do porodu VBAC nie zostaną zakwalifikowane również kobiety, u których wykonano cesarskie cięcie w kształcie litery T lub pionowo oraz ciężarne, u których wykonanie cesarki w sytuacji kryzysowej nie będzie możliwe. Do drugiej grupy zaliczamy natomiast kobiety, które przebyły 2 cesarskie cięcia, rodzą dziecko przed upłynięciem 18 miesięcy po ostatnim porodzie lub w przypadku których brakuje informacji co do sposobu nacięcia macicy. Jeśli ciężarna pomyślnie przejdzie kwalifikację, warto wiedzieć, kiedy mamy do czynienia z większą szansą powodzenia VBAC. Co to jest skala Bishopa? Oznacza ona gotowość, dojrzałość szyjki macicy do porodu – jeśli kobieta uzyska w niej wysoki wynik, szanse na naturalne rozwiązanie rosną. Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo pomyślnego porodu naturalnego należy również spontaniczny początek porodu.

Niskie szanse na poród VBAC – co to znaczy?

Istnieją również czynniki, które sprawiają, że u danej kobiety spadają szanse na poród VBAC. Co to znaczy i jakie kwestie do nich zaliczamy? Jeżeli w trakcie poprzedniego porodu zdecydowano się na cesarskie cięcie ze względu na brak jego postępu, powtórzenie zabiegu przy następnym porodzie może być nawet wskazane. Do czynników zmniejszających szanse na VBAC należy również zaliczyć otyłość czy rozpoczęcie się akcji porodowej po 40 tygodniu ciąży. Warto jednak wiedzieć, że te czynniki nie stanowią bezwzględnego przeciwskazania, a w przypadku ich wystąpienia o kwalifikacji zadecyduje lekarz po przeanalizowaniu wszystkich kryteriów.

VBAC – jak się przygotować?

Wiele kobiet decyduje się na poród VBAC. Jak się przygotować? Przede wszystkim ważna jest szczegółowa konsultacja lekarska i dostarczenie pełnej dokumentacji na temat poprzedniego porodu. Nie bez znaczenia jest również wybór placówki – warto postawić na miejsce, w którym pracuje personel zaznajomiony z tą procedurą i dysponujący odpowiednim sprzętem. Przy podejmowaniu decyzji należy pamiętać o tym, że ryzyko powikłań u kobiet po cesarskim cięciu jest nieco większe – mowa tu na przykład o pęknięciu macicy. Takie prawdopodobieństwo dotyczy jednak jedynie 0,5 procenta ciężarnych – lub 1,5, jeśli kobieta przebyła 2 cesarskie cięcia.