Jak często karmić noworodka?

Pierwsze dni i tygodnie z noworodkiem to dla wielu rodziców wyjątkowy czas pełen emocji, ale też wielu pytań. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, jak często karmić noworodka. Naturalne, że każdy chce zapewnić swojemu dziecku najlepszy start, a karmienie jest podstawowym elementem tego procesu. W poniższym artykule wskazujemy na najważniejsze aspekty dotyczące karmienia oraz podpowiadamy, jakie praktyki są najkorzystniejsze zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Jak często karmić noworodka piersią? 

Noworodki, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia, muszą być karmione bardzo często. Mają małe żołądki i potrzebują regularnych porcji żywienia. W praktyce oznacza to, że w ciągu dnia niemowlę może być głodne co 2-3 godziny, zdarza się, że jeszcze częściej. Nie oznacza to jednak, że zawsze będzie chciało jeść dokładnie we wskazanych odstępach czasu, ale warto być przygotowanym na taką częstotliwość karmień. 

Wielu specjalistów wskazuje, aby karmić piersią na żądanie, reagując tym samym na sygnały głodu dziecka, takie jak ssanie kciuka czy niepokój. Taki model stosuje się szczególnie w karmieniu piersią, odchodząc tym samym od sztywnego harmonogramu karmienia. Warto pamiętać, że w pierwszych dniach życia noworodek może domagać się przystawiania do piersi nawet co godzinę. Z biegiem czasu odstępy między karmieniami się wydłużają, ale na początku dobrze jest przygotować się na częste karmienie.

Jak często karmić noworodka mlekiem modyfikowanym z butelki? 

Karmienie mlekiem modyfikowanym różni się nieco od karmienia piersią. Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym zazwyczaj je rzadziej, ponieważ takie mleko trawione jest przez niemowlę nieco wolniej niż mleko matki. W pierwszych dniach życia zaleca się podawanie noworodkom mleka modyfikowanego co 3-4 godziny. W praktyce oznacza to około 6-8 karmień w ciągu doby. Nie jest to oczywiście reguła niepodważalna, której należy się bezwzględnie trzymać w każdym przypadku. To tylko orientacyjna wartość - ważne jest, aby dostosowywać ilość mleka oraz częstotliwość karmień do indywidualnych potrzeb dziecka. Obserwując jego zachowanie, można dostrzec, kiedy jest głodne i kiedy najbardziej aktywne. 

Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku karmienia piersią, noworodki karmione mlekiem modyfikowanym również mogą chcieć jeść częściej w pewnych okresach, zwłaszcza podczas tzw. skoków rozwojowych, kiedy to pozyskiwane są nowe umiejętności. W tym czasie maluch zużywa dużo więcej energii, dlatego też może potrzebować większej ilości pożywienia na dobę. Pogoda również wpływa na apetyt, obserwuje się wzmożone pragnienie w czasie upałów, dlatego latem młode mamy powinny być przygotowane na częstsze karmienie.

Jak często karmić piersią noworodka - częstotliwość karmienia a potrzeby dziecka 

Dla wielu nowych rodziców częstotliwość karmienia noworodka może wydawać się przytłaczająca, ale istnieją powody, dla których niemowlęta potrzebują stałego i regularnego dostarczania pokarmu. Żołądek noworodka jest niewielki, zbliżony wielkością do orzecha włoskiego. Pomieści on jedynie niewielką ilość pokarmu, dlatego nie da się nakarmić dziecka “na zapas”. W pierwszych tygodniach i miesiącach życia, niemowlęta rosną w zawrotnym tempie. Potrzebują stałego dopływu składników odżywczych, aby wspierać ten dynamiczny rozwój. Karmienie wspiera zatem ich wzrost i wpływa na zdrowie. 

Z punktu widzenia zdrowotnego, częste karmienie pozwala ustabilizować poziom krwi noworodka, co jest kluczowe dla jego samopoczucia na co dzień. Niezwykle ważnym powodem, dla którego warto postarać się o wypracowanie stałego rytuału karmienia, jest oczywiście kształtowanie więzi z maluchem. Karmienie, niezależnie od tego czy odbywa się piersią, czy butelką, jest nie tylko kwestią odżywiania. To także czas na budowanie więzi emocjonalnej między rodzicem a dzieckiem. Częste karmienia umożliwiają niemowlętom bliski kontakt z rodzicem, co przyczynia się do poczucia bezpieczeństwa i przywiązania. 

Zrozumienie powodów, dla których dziecko w pierwszych miesiącach życia powinno jeść tak często, pomaga rodzicom we wdrożeniu się w nowy styl życia. Dostosowanie się do potrzeb malucha na samym początku jest dużym wyzwaniem, jednak karmienie pozostaje kluczowym etapem jego rozwoju.