Czy badanie HIV w ciąży jest obowiązkowe?

HIV to bardzo poważne zakażenie wirusowe, które nieleczone może doprowadzić nawet do śmierci osoby zakażonej. Niestety, bardzo mało dorosłych Polaków zdaje sobie z tego sprawę i mało z nich poddaje się badaniu na wykrycie tego wirusa. Istnieją różne przepisy, które mają do tego zachęcać, jak np. kara więzienia za ukrywanie przed partnerem informacji o zakażeniu. Szczególnie w trakcie ciąży takie badanie powinno być wykonywane. Wczesne wykrycie tej choroby u przyszłej mamy może pozwolić na uniknięcie wystąpienia zakażenia u rozwijającego się dziecka. Jednak czy badanie na HIV w ciąży jest obowiązkowe?

Badanie na HIV w ciąży — czy jest obowiązkowe?

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie, czy badanie na HIV w ciąży jest obowiązkowe. Mimo wielu kampanii społecznych oraz licznych prób zachęcania przez instytucje medyczne na wykonanie badania na obecność tego bardzo groźnego wirusa, nadal wiele kobiet nie decyduje się na wykonanie takiego testu. Jak się jednak okazuje, badanie na HIV w trakcie odbywanej ciąży nie jest obowiązkowe. Jest to jednak bardzo ważne dla mamy oraz dla dziecka, które nosi pod sercem. Wcześniejsze wykrycie wirusa HIV pozwala również na lepsze zaplanowanie całego przebiegu ciąży. Lekarz prowadzący powinien więc zlecić kobiecie spodziewającej się dziecka zrobienie testu na wystąpienie wirusa HIV. Badanie takie powinno zostać wykonane już w pierwszych tygodniach ciąży.

Dlaczego warto wykonać test na HIV w ciąży?

Przeprowadzenie badania na HIV pozwala stwierdzić, czy w organizmie matki nie znajdują się przeciwciała anty-HIV. Jeżeli przeciwciała te zostaną wykryte we krwi matki, można wtedy stwierdzić, że jest ona nosicielką tej choroby. Test ten jest bardzo istotny, ponieważ matka może przekazać tego wirusa dziecku w łonie przez łożysko. Nie oznacza to jednak, że po urodzeniu dziecko nie może zakazić się HIV-em. Wirus ten może bowiem przenieść się razem z mlekiem matki oraz podczas porodu. Ważne jest więc, aby matka, u której wykryto wirusa HIV, podawała maluszkowi od urodzenia mleko modyfikowane.

Kiedy warto wykonać test na HiV w ciąży?

Każda kobieta, która zaszła w ciążę, powinna zostać skierowana przez lekarza prowadzącego na wykonanie badania pod kątem obecności na wirus HIV. Pacjentka nie musi się jednak na to zgadzać. Informacja taka zostanie odnotowana w karcie kobiety spodziewającej się dziecka. Kolejny raz lekarz powinien skierować pacjentkę na wykonanie testu w drugim trymestrze ciąży. Również i w tym wypadku kobieta może odmówić. Pacjentka, która ani razu nie poddała się testowi HIV, do końca ciąży będzie traktowana jako osoba potencjalnie zakażona.

Pierwsze badanie na obecność wirusa HIV powinno zostać zlecone przez lekarza do 10. tygodnia ciąży. Kobieta z podwyższonym ryzykiem powinna powtórzyć badanie między 33 a 37 tygodniem.

Co, jeśli kobieta jest zakażona wirusem HIV?

Czy jeżeli matka jest nosicielką wirusa HIV oznacza to, że dziecko przejmie to schorzenie? Niekoniecznie. Ryzyko przeniesienia tego groźnego wirusa wynosi od 40 do nawet 70 procent. Jest to tzw. transmisja wertykalna. Może do niej dojść w trakcie odbywania samej ciąży, podczas porodu, a także w sytuacji, gdy kobieta karmi dziecko piersią. Najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie przeniesienia wirusa HIV jest przyjmowanie przez pacjentkę leków antyretrowirusowych. Dzięki temu ryzyko jego przeniesienia może spaść do nawet 1 procenta. Badania pokazują, że najwięcej dzieci zarażonych wirusem HIV w Polsce, to dzieci kobiet, które nie miały pojęcia, że są nosicielkami lub nie podjęły żadnych działań zapobiegawczych. Dlatego bardzo ważne jest, aby kobieta miała świadomość, że jest nosicielką tego bardzo groźnego wirusa. Pomoże to podjąć odpowiednie kroki i sprawi, że dziecko będzie dużo mniej narażone na wystąpienie u niego wirusa HIV i, w konsekwencji, AIDS. Kobieta, u której zostanie wykryty HIV, trafi pod specjalną opiekę lekarza ginekologa oraz specjalisty od chorób zakaźnych, który będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem ciąży.

Zajrzyj tutaj:

https://malakawka.pl/punktacja-w-skali-apgar-jak-interpretowac/