Jak wyglądają brodawki w ciąży?

Wygląd ciała w czasie ciąży się zmienia - to naturalny proces, podczas którego organizm matki przygotowuje się do porodu, a jednocześnie każdego dnia zapewnia optymalne warunki do rozwoju płodu. Pewne zmiany muszą zatem zajść, choć niektóre z nich mogą wydawać się dziwne, czy nawet nieco niepokojące. Warto wiedzieć, jak wyglądają brodawki w ciąży, aby niepotrzebnie nie stresować się ich zmianą.

Brodawki w ciąży - jak wyglądają normalnie i u kobiety ciężarnej? 

Brodawki sutkowe to małe, gruczołowate struktury znajdujące się przy sutku. Są one zwykle koloru różowego lub brązowego, a ich średnica wynosi od 1 do 5 milimetrów. Brodawki sutkowe są naturalnym elementem budowy piersi u kobiet i klatki piersiowej u mężczyzn. Są one zbudowane z tkanki gruczołowej i ulegają powiększeniu w odpowiedzi na hormony. Mogą one również ulec powiększeniu na drodze infekcji, co może prowadzić do powstawania guzków, bólu lub wydzieliny z sutka. Pamiętaj, aby wszystkie takie objawy niezwłocznie zgłaszać lekarzowi. Przy szybkiej reakcji infekcję brodawki da się stosunkowo łatwo leczyć, jednocześnie minimalizując ryzyko pojawienia się nieprzyjemnego bólu w okolicach sutka. 

To, jak wyglądają brodawki w ciąży jest kwestią szczególnie interesującą, jako że ten obszar piersi będzie kluczowy na późniejszym etapie karmienia. Niewiele osób wie, że zmiany w okolicach brodawek sutkowych mogą pojawić się już na samym początku ciąży. 

Jak wyglądają brodawki w pierwszych tygodniach ciąży?

Kobietom szczególnie zaleca się obserwować swoje brodawki w ciąży - jak wyglądają, jaki mają kolor, czy są powiększone. Wbrew pozorom taka kontrola nie dotyczy tylko kobiet będących już w zaawansowanej ciąży. Dobrze wiedzieć, jak wyglądają brodawki w pierwszych tygodniach ciąży, ponieważ jest to jeden z pierwszych widocznych objawów tego, że zapłodnienie się powiodło. Już na samym początku ciąży brodawki sutkowe ulegają zmianom hormonalnym, które przygotowują piersi do karmienia dziecka. W ten sposób brodawki zwykle stają się większe, bardziej wrażliwe, a także ciemniejsze, co jest wynikiem zwiększonego przepływu krwi i hormonów płciowych. Po zapłodnieniu poziom hormonu HCG (czyli gonadotropiny kosmówkowej) zaczyna rosnąć i tym samym wpływa na powiększenie piersi oraz brodawek. W wyniku tego procesu w okolicy brodawek może pojawić się obrzęk, czemu towarzyszy znacznie zwiększona wrażliwość. 

Brodawki w ciąży - jak wyglądają na samym początku?

Nie jest to objaw występujący zawsze, jednak u niektórych kobiet już w pierwszych tygodniach ciąży na powierzchni brodawek mogą pojawić się grudki, nazywa guzkami Montgomery’ego. Są to niewielkie gruczołowate narośla, które wydzielają tłuszcz i płyn, tym samym chroniąc brodawki przed infekcjami i utrzymując ich stałą wilgotność. To, jak wyglądają brodawki w pierwszych tygodniach ciąży ma więc duże znaczenie z perspektywy przygotowania ciała do kolejnych miesięcy ciąży, a także późniejszego połogu. Piersi zmieniają się w taki sposób, aby później poradzić sobie z wyzwaniem karmienia dziecka. 

Wymienione powyżej zmiany w obrębie brodawek zachodzą często, jednak należy pamiętać, że każda ciąża jest inna i symptomy z nią związane mogą prezentować się różnie. Mniejszy zakres zmian brodawek w ciąży wcale nie oznacza, że ciąża przebiega nieprawidłowo. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów lub pojawienia się niestandardowych zmian zalecana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Jak wyglądają brodawki w ciąży i po porodzie? 

Również po porodzie brodawki sutkowe ulegają zmianom. Postać tych zmian zależy od tego, czy świeżo upieczona mama karmi dziecko piersią, czy też nie. W przypadku tych kobiet, które karmią piersią, brodawki stają się bardziej wrażliwe. Na ich powierzchni mogą pojawić się pęknięcia i zaczerwienienia - te dolegliwości spowodowane są częstym ssaniem sutków przez dziecko, podczas którego zwiększa się nacisk na brodawki. Na szczęście po porodzie piersi stopniowo przyzwyczajają się do karmienia i dolegliwości stopniowo ustępują. 

Natomiast w przypadku kobiet, które nie karmią piersią, po porodzie brodawki zwykle wracają do swojego pierwotnego rozmiaru i koloru.