Jak rośnie brzuch w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, który wiąże się mnóstwem zmian. Zmiany te widoczne są niemalże na każdej płaszczyźnie życia – zarówno w codziennych nawykach, sferze hormonalnej czy fizjologicznej, a także w wyglądzie. Bardzo często kobiety w ciąży zastanawiają się, kiedy dostrzegą pierwsze zmiany w okolicy brzucha. To właśnie rosnący brzuszek napawa większość ciężarnych dużą radością i ekscytacją. Możliwość realnego dostrzeżenia, jak maluch rozwija się i rośnie, pozwala nawiązać pierwsze, silne więzi miłośni. Jak jednak wygląda przebieg tych zmian? Jak szybko rośnie brzuch w ciąży?

Jak szybko rośnie brzuch w ciąży?

Okres trwania ciąży kojarzy się zwykle z szybkim przyrostem masy ciała. Nie ma jednak dokładnie sprecyzowanych badań naukowych, które przedstawiałyby tempo wzrostu masy ciała i wielkość brzucha w konkretnych miesiącach. Co więcej, istnieje możliwość, że w pierwszych tygodniach ciąży kobieta może nawet schudnąć. Nudności, wrażliwość na zapachy oraz stres to bardzo częste determinanty braku apetytu. Jeśli kobieta spożywa mniej, niż wynosi jej dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, prawdopodobnie straci kilka kilogramów. 

Jak rośnie brzuch w ciąży w kolejnych tygodniach?

Po ok. 8 tygodniach można już spodziewać się widocznych gołych okiem zmian na ciele i na wadze. Widoczne uwypuklenie w zdecydowanej większości przypadków jest już mocno widoczne w trzecim miesiącu. Należy zaznaczyć, że brzuch będzie oczywiście szybciej rósł w przypadku ciąży bliźniaczej. Początkowo brzuch rozwija się w okolicach pępka, a następnie także w centralnej części. W okolicach 37. tygodnia następuje obniżenie macicy, a więc brzuch jest wtedy bardzo nisko. Jest to również znak, że dziecko przesuwa się w stronę kanału rodnego.

Jak brzuch rośnie w ciąży?

Istnieje wiele uwarunkowań biologicznych i pozabiologicznych, które warunkują tempo rozwoju dziecka i zmiany w okolicach brzucha kobiety. Nie ma żadnej sprawdzonej reguły, która pozwoliłaby określić dokładne normy wielkości i kształtu brzucha ciężarnej. Aspekt ten ma zawsze charakter indywidualny i zależy od stopnia zaawansowania ciąży, postury i sylwetki kobiety, ilości wód płodowych, a także mięśni brzucha. Należy zaznaczyć, że wszystkie te kryteria nie muszą mieć bezpośredniego wpływu na przebieg ciąży. Oczywiście, silne mięśnie brzucha mogą ułatwić kobiecie funkcjonowanie i zminimalizować bóle kręgosłupa. Typ sylwetki wiąże się także z przybieraniem określonej postawy, która czasem będzie redukować bóle pleców, a w niektórych przypadkach może prowadzić do ich wzmożenia. 

Jak rośnie brzuch w ciąży? – waga i wysokość ciała jako determinanty 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kształt brzuszka często różni się w zależności od masy kobiety, a także jej wzrostu. Kobiety o pełniejszych kształtach mogą zauważyć, że brzuszek rośnie nie tylko w okolicach pępka i centralnej części brzucha, ale i po bokach. Wysokie, szczupłe kobiety zwykle mają mniej wypukłe brzuszki, ponieważ ich macica ma zdecydowanie więcej miejsca, aby rozciągać się “w górę”. W przypadku kobiet o niskim wzroście i drobnej posturze ciała, ciąża może być widoczna znacznie szybciej, gdyż macica szybko będzie się zaokrąglić i uwypuklać w centralnej części brzucha. Nie są to jednak reguły, a często występujące zależności, które należy traktować z przymrużeniem oka. Jeśli lekarz na podstawie badań nie dostrzega żadnych nieprawidłowości, nie warto się martwić wielkością brzucha. 

Jak rośnie brzuch w drugiej ciąży?

Podczas drugiej ciąży brzuch zwykle okazuje się być nieco większy, niż podczas pierwszej. Niekiedy może to być to uwarunkowane osłabieniem powłok brzusznych, które przed pierwszym porodem bywają zdecydowanie silniejsze. W drugiej ciąży brzuszek bywa widoczny już nawet w drugim miesiącu. Należy także pamiętać o tym, aby nie porównywać wyglądu swojego brzucha do innych. Każda, poprawnie rozwijająca się ciąża, przybiera swoje własne tempo i nie ma w tym nic złego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i poczucia niepokoju, warto zdecydować się na kontrolę wizytę u lekarza prowadzącego, który wykona szereg niezbędnych badań i zapewni o poprawnym przebiegu ciąży.