Kosmetyki zakazane podczas ciąży

Kobieta spodziewająca się dziecka pragnie uczynić wszystko, żeby nowe życie rozwijające się w jej organizmie otrzymało jak najlepsze warunki do wzrostu. W tym celu szczególnie uważa nie tylko na dietę, którą stosuje, ale także na kosmetyki. Czasem niestety się okazuje, że nasze ulubione produkty nie są bezpieczne dla maluszka. Warto więc wiedzieć, czego w tej kwestii należy unikać, a co będzie się dobrze sprawdzało podczas pielęgnacji ciała czy wykonywania codziennego makijażu. Należy sprawdzać składy kosmetyków, ponieważ czasem nawet te, które dedykowane są dla kobiet w ciąży, mogą zawierać pewne niebezpieczne związki. Dlatego w trosce o zdrowie własne, jak i rozwijającego się dziecka warto analizować formuły wykorzystywanych produktów.

Jakich kosmetyków nie stosować w ciąży?

Stosowanie niewłaściwych kosmetyków do makijażu czy pielęgnacji ciała podczas trwania ciąży może mieć bardzo negatywne skutki dla jej przebiegu. W skrajnej sytuacji związki zawarte w niektórych preparatach mogą wywołać nawet przedwczesny poród.

Jednym ze składników kosmetyków, których nie można używać w ciąży, są pochodne witaminy A - retinoidy. Do innych naturalnych składników mogących wydawać się nieszkodliwymi zaliczają się także olejki eteryczne z tymianku, jaśminu, jałowca, lawendy, melisy czy szałwii. Niektóre z wymienionych wywołują reakcję alergiczną, dlatego warto dogłębnie przemyśleć korzystanie z nich.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku różnych detergentów, jak SLS, SLES, a także ALS. Stanowią one podstawę wielu kosmetyków myjących, dlatego szczególnie istotne jest to, aby na bieżąco monitorować ich obecność zarówno w kosmetykach już przez Ciebie posiadanych, jak i w tych, które planujesz nabyć.

Oprócz tego należy uważać także na stężenie fluoru. Jego nadmiar może się okazać szkodliwy, a powszechnie wiadomo, że pasty do zębów, nici dentystyczne czy płyny do płukania ust go zawierają. W tym przypadku również warto sugerować się składem i wybierać produkty niezawierające tego pierwiastka. Doskonałe mogą okazać się naturalne pasty do zębów bogate w krzemionkę. Lepiej zrezygnować także z produktów, w których składzie znajdują się, między innymi kofeina, kwas salicylowy czy kwasy AHA. Produkty te mogą mieć negatywny wpływ na organizm w trakcie ciąży.

Kosmetyki szkodliwe w ciąży to też te, których używa się, żeby zadbać o złuszczenie naskórka. W przypadku korzystania z peelingów warto stawiać na te enzymatyczne, przeznaczone do cery wrażliwej.

Oprócz tego kosmetyki zakazane w ciąży to także te zawierające wyciąg z soi. Wiele kremów czy mleczek do demakijażu posiada go w formule, a może prowadzić do pojawienia się przebarwień na skórze.

Natomiast takie składniki, jak retinyl palmitate, dibutyl phthalate, triclosan, dioxin, BP-3, BPA, BHA, BHT, oxybenzone, MEA, DEA, TEA czy diazolidinyl urea należą do grupy, której należy bezwzględnie się wystrzegać. Sięgaj po produkty oznakowane “BPA-free”, “no DEA”, “fragrance-free”, “no parabens”, a także “no phthalates”. Oprócz tego warto spojrzeć na resztę składu, by zobaczyć, czy pozostałe składniki są w pełni bezpieczne.

Kosmetyki w ciąży - czego unikać przy makijażu?

Kosmetyki szkodliwe w ciąży zawierają również barwniki - najczęściej wykorzystuje się je w produktach do wykonywania makijażu. Wszelkiego rodzaju cienie do powiek, kolorowe pomadki czy tusze do rzęs często opierają się o szkodliwe substancje. Z tego powodu warto korzystać z produktów, których paletę kolorystyczną tworzą beże i delikatne róże. Pozwoli to na uniknięcie pewnego rodzaju zagrożenia, a nadal będzie można korzystać z produktów makijażowych marek.

Jakich kosmetyków nie można używać w ciąży?

Kosmetyki zabronione w ciąży nie są jako takie określone bez powodu. Użytkowanie produktów z niewłaściwym składem może przyczynić się do wywołania wcześniejszego porodu czy nawet do poronienia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby odpowiednio poważnie potraktować tę kwestię i wybierać produkty, których składniki na pewno będą dobre zarówno dla Ciebie, jak i maluszka.