Test NIFTY - do kiedy można zrobić, ile się czeka na wynik i jakie choroby wykrywa?

Test NIFTY polega na badaniu płodu pod kątem wad genetycznych. Co ważne, jest on całkowicie bezpieczny, jako że materiał pozyskuje się z krwi żylnej matki dokładnie w taki sam sposób, jak ma to miejsce podczas typowych badań morfologicznych. Test ten jest wysoce dokładny, dzięki czemu pozwala na wczesne wykrycie zaburzeń chromosomalnych i uzyskanie odpowiedniej pomocy. Do kiedy można zrobić test NIFTY, jakie choroby wykrywa i jaki jest czas oczekiwania na wynik – na te pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Test NIFTY – jakie choroby wykrywa?

Metodą wyodrębnienia DNA dziecka z krwi matki możemy potwierdzić bądź wykluczyć występowanie zaburzeń w obrębie budowy chromosomów, a także innych wad genetycznych. Przy okazji, badanie daje rodzicom pewność, jakiej płci jest dziecko. Obecnie przeprowadza się udoskonalony, zaawansowany test NIFTY. Jakie choroby wykrywa? Ze względu na to, że pozwala zweryfikować ilość chromosomów płciowych, daje szansę ustalić, czy płód cierpi na Zespół Jacobsa, Turnera, Klinefertera czy XXX.

Natomiast pod kątem nieprawidłowości w ich budowie test wykrywa zespół Edwardsa, Downa i Pataua, a także trisomnie 9, 16 i 22.Test NIFTY jest również w stanie wykryć liczne mikrodelecje, które wiążą się z występowaniem szeregu innych chorób genetycznych. Warto podkreślić, że na rynku znajdziemy zarówno pakiet badań NIFTY Plus, jak i NIFTY Pro – warto upewnić się, co obejmuje każdy z nich, przed wykupieniem usługi.

Do kiedy można zrobić test NIFTY?

Od 10 tygodnia ciąży stężenie DNA dziecka w krwi matki osiąga taki poziom, który pozwala na wykonanie testu NIFTY. Jeżeli ciężarna jest zdrowa, badanie nie wymaga szczególnego przygotowania, aczkolwiek zawsze należy skonsultować to z lekarzem – tylko wówczas test będzie w pełni wiarygodny. Osoby przyjmujące niektóre leki niekiedy muszą zachować wielogodzinną przerwę w ich przyjmowaniu.

Wątpliwości przyszłych mam pojawiają się nierzadko w kwestii tego, do kiedy można zrobić test NIFTY. Specjaliści zalecają jego wykonanie maksymalnie do 24 tygodnia ciąży – choć nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia go po tym terminie, zalecenia wynikają z innej przyczyny. Późne wykonanie testu NIFTY i uzyskanie w nim pozytywnego wyniku, świadczącego o wadach genetycznych dziecka, może powodować, że będzie już za późno na wykonanie badań inwazyjnych, które są w takim przypadku zalecane.

Test NIFTY – ile czeka się na wynik?

Obecnie coraz więcej przyszłych mam decyduje się wykonać test NIFTY. Ile czeka się na wynik? Na szczęście w większości przypadków czas oczekiwania na rezultaty badania nie przekracza 10 dni, choć może to zależeć od zakresu jego przeprowadzania.

Warto podkreślić, że wynik testu jest w wysokim stopniu wiarygodny – jego skuteczność została wielokrotnie potwierdzona w badaniach klinicznych, a na całym świecie przeprowadzono go już 10 milionów razy. Mówi się, że test NIFTY cechuje się podobną czułością co amniopunkcja i plasuje się na wyższym poziomie niż badania biochemiczne. Mówiąc o wyniku należy również podkreślić, że w przypadku ciąży mnogiej test określa poziom ryzyka wystąpienia wad genetycznej dla całej ciąży, a więc dla wszystkich dzieci, a nie dla pojedynczego płodu.

Test NIFTY – jakie choroby wykrywa i kiedy warto go wykonać?

W kwestii testu NIFTY – jakie choroby wykrywa, kiedy go wykonać i ile czeka się na wynik – należy również mieć świadomość, w jakich przypadkach zaleca się jego wykonanie. Dzieje się tak, gdy ciężarna ma powyżej 35 lat, a także gdy wyniki badań USG czy biochemicznych wykazały nieprawidłowości, które należy potwierdzić bądź doprecyzować. Specjaliści zalecają wykonanie testu NIFTY również tym kobietom, których dzieci są obciążone wadą genetyczną lub w przypadku, gdy zaburzenia w obrębie chromosomów występują u któregoś z rodziców. Badanie często przeprowadza się także w przypadku ciąży z in vitro czy w sytuacji, w której badania inwazyjne są niewskazane. Należy podkreślić, że poddanie się testowi NIFTY powinno być poprzedzone badaniem ultrasonograficznym.