Co zrobić po ugryzieniu kleszcza w ciąży
Ciąża to czas, w którym powinnyśmy na siebie szczególnie uważać. Niejednokrotnie przytrafiające się nam dolegliwości mogą okazać się bardziej niebezpieczne niż przed poczęciem potomka. Dlatego nic w tym dziwnego, iż w momencie ugryzienia przez kleszcza wpadamy w panikę i zastanawiamy się, czy może okazać się ono groźne dla matki lub dziecka.
Co w takiej sytuacji zrobić oraz co warto widzieć, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji po ugryzieniu kleszcza w ciąży?
Kleszcz w ciąży - co robić? Czy ugryzienie może być groźne?
Zakażenie bakterią Borreliakobiety w ciąży potencjalnie może wpływać na rozwój płodu. Największe niebezpieczeństwo stanowi, gdy mamy z nim do czynienia w pierwszym trymestrze, dlatego wszelkie podejrzenia warto bezzwłocznie zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Mimo iż odkrycie kleszcza w ciąży może wywołać niepokój, to musimy pamiętać, że nie każdy osobnik jest nosicielem bakterii wywołującej boreliozę. Nie zmienia to jednak faktu, że po zaobserwowaniu na swoim ciele tego pajęczaka powinnyśmy zgłosić się do specjalisty, który oceni, czy ugryzienie może okazać się niebezpieczne. To szczególnie istotne w pierwszym trymestrze ciąży, w którym aktywna postać choroby mogłaby zaszkodzić dziecku.
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Wśród chorób wywołanych ugryzieniem kleszcza w ciąży możemy wymienić boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Jednym z głównych objawów pierwszego schorzenia jest pojawiający się w obszarze ugryzienia rumień wędrujący. Zazwyczaj pojawia się w przeciągu od 3 do 30 dni od kontaktu z zakażonym osobnikiem. Wyróżniają go obrączkowaty kształt z przejaśnieniem w środku, a także średnica przekraczająca 5 cm.
Borelioza a ciąża
Mimo iż badania nie potwierdziły zwiększenia ryzyka wad wrodzonych u płodu w wyniku przebycia przez ciężarną boreliozy w ciąży lub przed nią, to pojawiają się doniesienia związane z powikłaniami w pierwszym trymestrze.
Musimy pamiętać, że w sytuacji wystąpienia boreliozy i związanego z nią rumienia wędrującego należy udać się do lekarza, który zajmie się diagnostyką oraz wdroży leczenie bezpieczne dla matki, a także dziecka.
Ugryzienie kleszcza w ciąży - jak można zapobiec?
Trudno ochronić się przed wszystkimi schorzeniami, jakie mogą dotknąć kobietę podczas ciąży. Jednak wybierając się do lasu, parku czy ogrodu, należy zadbać o zabezpieczenie całego ciała przed kleszczami.
W tym okresie warto w miejsca, w których mogą występować kleszcze, zakładać odzież na długi rękaw czy spodnie z długimi nogawkami, a także stosować bezpieczne dla przyszłych mam repelenty. Dzięki temu odstraszymy te pajęczaki i unikniemy potencjalnego ugryzienia.
Ugryzienie kleszcza w ciąży - jakie badania możemy wykonać?
Jeśli przypuszczamy, że mogłyśmy zarazić się boreliozą, warto poddać się testom serologicznym. Bezpośrednio po ukąszeniu przeciwciała w klasie IgG oraz IgM są niewykrywalne, a drugie z wymienionych pojawiają się dopiero od 3 do 4 tygodni po zakażeniu krętkiem Borrelia. Natomiast ich najwyższe stężenie można stwierdzić po 6-8 tygodniach od zainfekowania.
Niektóre placówki oferują również badanie kleszcza w kierunku chorób odkleszczowych. Jednak stwierdzenie patogenu u owada nie jest jednoznaczne z rozpoznaniem choroby u człowieka.
Co zrobić po ugryzieniu kleszcza w ciąży? Podsumowanie
W przypadku zaobserwowania kleszcza w swoim ciele kluczową reakcją jest bezzwłoczne zgłoszenie się do specjalisty, który zajmie się jego usunięciem i zaleci dalszą diagnostykę, a w razie konieczności leczenie. Miejsce, gdzie wkłuł się pajęczak, należy odkazić, zwłaszcza jeśli samodzielnie planujemy go usunąć.
Po ukąszeniu konieczna będzie obserwacja, dzięki której będziemy mogły stwierdzić, czy nie pojawia się rumień wędrujący. Jego wystąpienie stanowi wskazanie do podjęcia leczenia, jednak istotne jest odróżnienie pojawiającego się zaczerwienienia, ponieważ to naturalne zjawisko w przypadku ugryzienia. Rumień wędrujący charakteryzuje się średnicą przekraczającą 5 centymetrów oraz obrączkowatym kształtem z widocznym przejaśnieniem w środku.