Zaparcia w ciąży - co robić? Czy można przeć?
Zaparcia w ciąży to jedna z częściej występujących dolegliwości, zwłaszcza w II i III trymestrze, gdy rosnący płód zaczyna uciskać na jelita oraz narządy wewnętrzne jamy brzusznej. Nie bez znaczenia pozostają również zmiany hormonalne, wskutek których spowolniona zostaje perystaltyka jelit, a także mniejsza aktywność fizyczna przyszłej mamy i wzmożony apetyt na słodkie przekąski. Na szczęście istnieje wiele bezpiecznych, domowych sposobów, którymi można zmniejszać intensywność zaparć.
Zaparcia w ciąży - co robić, aby się ich pozbyć?
Pierwszym sposobem na zaparcia w ciąży jest racjonalna, urozmaicona dieta, w której znajdą się produkty bogate w błonnik spożywczy. Błonnik pęcznieje w jelitach, zwiększając objętość stolca i ułatwiając mu przesuwanie się przez jelito grube. Dodatkowo pobudza perystaltykę jelit, dzięki czemu treść pokarmowa jest szybciej i sprawniej wydalana. Dobrym źródłem błonnika są m.in.:
● pieczywo pełnoziarniste,
● kasza gryczana i jęczmienna,
● suszone owoce,
● pestki, nasiona i orzechy,
● niektóre warzywa i owoce, zwłaszcza te posiadające skórkę.
W przypadku kobiet ciężarnych zalecana dzienna ilość błonnika pokarmowego wynosi 20-40 g. Równie ważne jest spożywanie probiotyków i naturalnej żywności probiotycznej, takiej jak zakwas, kiszonki czy fermentowane produkty mleczne (kefir, maślanka, jogurty naturalne). Probiotyki wspierają czynność dobroczynnych bakterii zasiedlających jelita każdego człowieka. Dzięki nim możliwe jest sprawne trawienie, wchłanianie cennych składników odżywczych z pożywienia, a nawet utrzymanie wysokiej odporności. Naturalna żywność probiotyczna reguluje procesy trawienia, zmniejszając biegunki lub zaparcia. Uzupełnieniem jest picie dużej ilości wody, która rozrzedza masy kałowe i tym samym często całkowicie likwiduje zaparcia.
To, co jest dobre na zaparcia w ciąży, nie zawsze jest dobre dla zdrowia ciężarnej. Szczególną ostrożność w doborze produktów spożywczych powinny zachować panie z cukrzycą ciążową oraz wszelkimi innymi problemami zdrowotnymi. Kobiety w ciąży pragnące sięgnąć po ziołolecznictwo powinny wybierać jedynie sprawdzone rozwiązania lub wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem.
Pozostałe sposoby na zaparcia w ciąży
Co na zaparcia w ciąży poza dietą? Z pewnością pomoże regularna, indywidualnie dobrana aktywność fizyczna. Kobiety ciężarne na ogół decydują się na pływanie, niektóre formy tańca, spacery, jogę czy pilates. W razie wątpliwości warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który dobierze indywidualne plany treningowe. Sprawdzą się również grupowe zajęcia dla przyszłych mam. Należy jednak pamiętać, że nie mogą istnieć żadne przeciwwskazania do aktywności fizycznej, np. łożysko przodujące czy znaczne nadciśnienie tętnicze.
Doraźną pomoc mogą stanowić czopki glicerynowe lub lewatywy, jednak takie rozwiązania uznaje się za ostateczność, gdy wszystkie pozostałe formy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Przy bolesnych, przewlekłych czy ciężkich zaparciach warto udać się do lekarza prowadzącego ciążę. Chcąc skorzystać z rozwiązań ziołolecznictwa czy medycyny niekonwencjonalnej, warto sięgać jedynie po te sprawdzone, dostępne dla ciężarnych kobiet. Zalicza się do nich między innymi powolne popijanie kompotu z suszonych śliwek, zjedzenie na obiad barszczu czerwonego ugotowanego na prawdziwych burakach lub picie naparów - z rumianku, kopru włoskiego czy mniszka lekarskiego.
Zaparcia w ciąży - czy można przeć?
Cierpiąc na zaparcie w ciąży, co robić, aby podczas wizyty w toalecie przyspieszyć proces wypróżniania się? Wprawdzie parcie nie wpływa negatywnie na przebieg ciąży czy rozwój dziecka, jednak przewlekle wykonywane może doprowadzić do obniżenia się narządów miednicy mniejszej oraz stać się przyczyną hemoroidów, których ryzyko i tak jest w ciąży podwyższone. Dlatego zaleca się unikanie parcia podczas wizyt w toalecie. Warto sięgnąć po wspomniane wcześniej metody lub siedząc na toalecie skorzystać z technik świadomego rozluźniania dna miednicy. Technik tych można się nauczyć u każdego fizjoterapeuty pracującego z kobietami w ciąży, jak również przy użyciu specjalnych gadżetów (np. produkt medyczny Aniball). Tym samym jednocześnie zapobiegniemy nacięciom lub pęknięciom krocza podczas porodu naturalnego.